Kondansatör ölçümü

Elimdei TENON MAS830L ölçü aleti var bunlar bazır kademesinde yani iki uc birbirine degdiğinde ses çikan mod kismindan kondansatör saglamlik kontrolu yaptim uf değeri yüksek olanlarda tepkime yaşadım çoğu sağlam çiktı fakat kaç tane olçsemde uf degeri düşük olanlardan hicbirinde deger alamadım ne bi ses geldi ne de ekranda bi hareketlilik oldu acaba ölçtüklerimin hepsi bozukmuydu yoksa bunda farkli bir problemmi var. (Telefon şarf adaptörünün 2 kondansatorü var bunların hicbirinden değer alamadım arasıra şarj etmiyor bi süre geçince sarj etmeye başlıyor uf değeri düşük ikisininde)

Kondansatör sağlamlık testi kapasitemetre ile yapılır .
Buzzer kademesinde kabaca kısa devre kontrolü yapılır.
Kapasite değerini yitirmiş kondansatörün buzzer kademesinde sağlamlık testi, yanıltıcı olur

Son düzenleme:
güzel insan, her bileşen kendine ait ölçü tekniğine sahiptir ve her ölçü aleti her bileşeni ölçmez. benim gibi olanlar konuyu biraz daha dikkatli davranıp bir değil birden fazla ölçü aleti kullanırlar. bir çok bileşende de doğruluk sağlamlık testi yerinde yapılmaz (yani kart üzerinde) dışarı alırsın test edersin sağlamsa yerine takarsın. kombi araçlar doğruya yakın değerler gösterir. doğruluk derecesi ise cihazın kalitesiyle dolayısıyla fiyatıyla doğru orantılıdır. sanırım cihazın da çok yüksek kalite değil.

güzel insan, her bileşen kendine ait ölçü tekniğine sahiptir ve her ölçü aleti her bileşeni ölçmez. benim gibi olanlar konuyu biraz daha dikkatli davranıp bir değil birden fazla ölçü aleti kullanırlar. bir çok bileşende de doğruluk sağlamlık testi yerinde yapılmaz (yani kart üzerinde) dışarı alırsın test edersin sağlamsa yerine takarsın. kombi araçlar doğruya yakın değerler gösterir. doğruluk derecesi ise cihazın kalitesiyle dolayısıyla fiyatıyla doğru orantılıdır. sanırım cihazın da çok yüksek kalite değil.
Profesyonel bir açiklamaya benziyor benim anladığim kadariyla benim cihaz kaliteli olmadigi için soğru ölçüm yapamıyorum yanlişsam düzeltin. Ve devrede olçum yapmak yaniltici oldugu icin cikartilyaptim fakat yinede deger alamadim simdi bana yararli bir cozum sunabilirmisiniz

Profesyonel bir açiklamaya benziyor benim anladığim kadariyla benim cihaz kaliteli olmadigi için soğru ölçüm yapamıyorum yanlişsam düzeltin. Ve devrede olçum yapmak yaniltici oldugu icin cikartilyaptim fakat yinede deger alamadim simdi bana yararli bir cozum sunabilirmisiniz
bak güzel insan diyot ve süreklilik testi diyot kademesinde ve buzzer seçeneği ile yapılır. çünkü diyot bir tarafa geçirir bir tarafa geçirmez. ötüyorsa geçiriyor (kısa devre) ters çevirdiğinde ötmüyorsa sağlam(diyot için) dirençler her zaman ohm (omaj)da ölçülür çünkü üzerindeki renklerden değerini okuyabiliriz. kondastörleri ise voltaj varken ölçebiliriz, gerekli (ac/dc) voltajı sağlıyor mu diye ama bu sağlamlık testi değildir. bu yüzden yerinden çıkartıp kapasitörmetre ile üzerinde yazan uF (farad) değerini okumaya çalışırız ki bu bile sağlam olduğunu göstermez. burada ikinci bir ölçü aletine veya teste tutmamız gerekebilir. burada cihazın 10 lira veya 100 lira olması pek önemli değildir. kriter ustalıktır. kriter diğer test araçları ile de sağlıklı sonuçlar alabilmektir. benim ustam analog ölçü aleti kullanırdı, ben dijital, çuvalladığım yerde analog ile yine ölçerdim yemedi mi? diğer true rms denilen başka ölçü aletim vardı bir de onunla ölçerdim. yani benim ölçü aletim her zaman en uzağa işemez. bu arada kaliteyi sakın atlama. ben fluke alıp kullanacak kadar büyümedim, o kadar çok ölçü aleti patlattım ki sorma. yani bana acemi diyebilirsin.

Üstad;
Yazdıklarınıza katılıyorum.
Her malzemenin farklı ölçme tekniği var.
Buzzer kademesinde adamlar her malzemeyi ölçüyor.
Kısa devre sesine göre, Sağlam veya bozuk deniyor. (değer kaybetmiş malzeme sağlam muamelesi görüyor, halbuki arıza nedeni; bu arada atlanıyor)
Yanlış... bir ölçüm tekniği..

Üstad;
Yazdıklarınıza katılıyorum.
Her malzemenin farklı ölçme tekniği var.
Buzzer kademesinde adamlar her malzemeyi ölçüyor.
Kısa devre sesine göre, Sağlam veya bozuk deniyor. (değer kaybetmiş malzeme sağlam muamelesi görüyor, halbuki arıza nedeni; bu arada atlanıyor)
Yanlış... bir ölçüm tekniği..
ben orta ve liseyi sekiz senede bitirdim azcık cahilim, pek anlamam o işlerden. bazen bana ukala filan diyorlar, çok bilmiş cinsinden. üstelik elektronikçi de değilim. sadece tamirciyim ben. arızalı parçayı bulur değiştiririm, çalışırsa kazanırım çalışmazsa yedek parça derim.

Kapasitemetre olmadan doğru ölçüm alamazsınız,bi de şöyle deneyin her kondasatörde geçerli değil küçük değerlilerde çalısmayabilir daha doğrusu,kondasatörü buzer kademesinde bir kaç saniye şarj edip (elinizi kondansatöre değdirme deşarj olmasın,ayrıca sökülü kondansatörde yapılır)DC kademede ayaklardan voltaj ölçümü yapın,kondansatörün sağlamlığı konusunda bir fikir verebilir.Bu teste katılan katılmayan ustalarımızdan yanıtlar bekliyorum,unutmayın Avometrenin uygun kademelerinde yapılmayan ölçümler hem cihaza hem Avo metreye zarar verebilir.Kolay gelsin.

kondansatörün sağlamlığı konusunda bir fikir verebilir.
buraya tamamen katılıyorum, sadece fikir verebilir. asla sağlamdır veya değildir demez. burada ustalık araya girer. ben bazen sağlam ölçsem bile değiştirirdim. çünkü kaybettiği /kazandığı iç direnç sistemin sağlıklı çalışmasını engelliyor olabilir. sağlamlık testini geçen bir bileşen bir makineyi / sistemi çalıştırırken diğerini çalıştırmayabilir. çünkü çok başıma geldi.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri