Komsudan Elektrik Calma / Kacak / Korsan

Jerry2

Üye
Sevgili Forumdaslarim;

Bir konuda acil goruslerinize, tecrubelerinize ihtiyacim var.

Evimdeki Tum aletlerin tuketimini olctum. (Gunluk, haftalik ortalama aldim.)

300W - 400W tuketim cikiyor. Fakat sayacin indexini okudgumda (T toplam) Gun icinde 900W a kadar yukseliyor. 400W a gece dusuyor.
Fakat ben hep ayni aletleri acik birakiyorum. Hesapladigim degerlerin yaklasik 2 kati.

Sayac, sigortalar, ve kacak akim rolesinin cevresine baktim. Bir parallel hat goremedim.

AMA bu isin uzmani degilim (Ben sadece elektronikciyim bina isinden anlamiyorum) Elektrikci cagirdim, "Sizden kacak elektrik cekseler sigortalar atar" gibi sacma bir laf etti.

NE yapmam lazim ?

Simdiden cok tesekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evinizdeki bütün cihazların fişini çekin lambaları kapatın bir süre bekleyin. tüketimin artmaması lazım, artıyorsa kaçak bağlantı olabilir.

400 Watt gunluk tuketım az bir değer. Aylık ortalama bır ev sarfıyatının, 180-240 kwh saat oldugunu dusunursek, bır yerde hatanız olmalı. Elektrık faturanızdan. aylık sarfıyat ve gunluk ortalama sarfıyatı görebilirsiniz.

Sayın @kesmez in önerisini dinleyin.

Tüm sigortları kapatın. Sayacın yanına gidin. Endeks ilerliyormu sayaç yazmaya devam ediyormu etmiyormu bakın.

Ayrıca hesapladığınız değerler çok düşük. 900 watt bile çok düşük. Ya evinizde hiçbirşey çalıştırmıyorsunuz. Yada hesap hatası görünüyor.

Evinizde elektrikli hangi cihazlar var. Çalıştırma sıklığınız nedir?

Sevgili Forumdaslarim;

Bir konuda acil goruslerinize, tecrubelerinize ihtiyacim var.

Evimdeki Tum aletlerin tuketimini olctum. (Gunluk, haftalik ortalama aldim.)

300W - 400W tuketim cikiyor. Fakat sayacin indexini okudgumda (T toplam) Gun icinde 900W a kadar yukseliyor. 400W a gece dusuyor.
Fakat ben hep ayni aletleri acik birakiyorum. Hesapladigim degerlerin yaklasik 2 kati.

Sayac, sigortalar, ve kacak akim rolesinin cevresine baktim. Bir parallel hat goremedim.

AMA bu isin uzmani degilim (Ben sadece elektronikciyim bina isinden anlamiyorum) Elektrikci cagirdim, "Sizden kacak elektrik cekseler sigortalar atar" gibi sacma bir laf etti.

NE yapmam lazim ?

Simdiden cok tesekkurler

Şimdi şöyle bir durum var eğer tesisatınız da daire içine girmeden sayaç daire arası yada daire içinde toprağa sızıntı varsa sayaç bunu tüketim olarak yazar.Fakat kaçak akım rölesi olduğunu yazmışsınız.Bu durumda bu şıkkı eleyebiliriz çünkü 30 mili amperin altında sızıntı olsa ve röle açmasa bile bu kadar fark oluşmaz.Yanıldığınız başka bir husus daha güç kaybı; siz yükleri ölçersiniz fakat sayaçtan yüklere kadar olan kısımda iletkenin direnci vardır ve bu direnç ek tüketime neden olur.Eğer sayaç ve daire arası mesafe uzun ise sayaç tüketimi ve daire içi tüketim yükler sabit olsa dahi hiç bir zaman aynı olmaz,sayaç daha fazla yazar I kare x R den dolayı.Normalde bu değer %3-5 civarı olur muhtemelen ama mesafe uzun ise sayaç ve yükler arası bu bazen hatalı tesisatlarda %15-20 lere kadar varabiliyor.Size şöyle bir örnek vereyim 7 katlı bir bina düşünün giriş katı ve 7. kattaki dairelerin yükleri tamamen aynı olsun eş zamanlı çalıştırılsın 7. kattaki abonenin sayacı her zaman giriş kattaki aboneden daha fazla tüketim yazacaktır. (I kare x R) den dolayı)

Son düzenleme:
Sayaçtaki ana sigortayı değil, evin içerisindeki sigorta panelinde bulunan sigortayı kapatın.

Kaçak çekme işi çok basit olmalıki, gördüğüm duyduğum hatta vakti zamanında ihbar edip te yakalattığım birkaç olay var.

En ilginci ise;
Adam kiracı ve taşındım diye dilekçe verip, aboneliğini iptal ettirmiş. Gece evinde ışık var. Klimalar full.
-İhbar dilekçesi veriyorsunuz. Cevap; Orada böyle biri yok diyorlar.
-Gelin bakın diyorsunuz.
Cevap; Eve girmek için savcılıktan izin lazım.
-Gece ışığı yanıyor bakın diyorsunuz.
Cevap;Ekip mesaisi saat 17 de bitiyormuş.

Yeni model apartmanlarda sayaçlar bodrum yada zemin katta bulunuyor.
TAHMİNİM; Niyeti bozuk olanlar işlerini orada görüyorlardır. Durum anlaşılmasın diye de, TAHMİNİMCE attıkları kaçak bağlantıyı arada bir başka aboneler ile değiştiriyorlardır.

APARTMANDA YAŞIYORSAK;
SAYAÇ BÖLÜMÜNE DİKKAT ETMEK VE ORADA FAZLA GEZENLERİ İZLEMEK GEREKİR.
#####################
ÇOK BASİT;
EĞER ŞÜPHELENİRSENİZ;
BAKTINIZ GECE IŞIĞI YANIYOR. BODRUM KATA İNİP O DAİRENİN SAYACINA BAKIN.
EĞER SAYAÇTA BİR HAREKET YOKSA,
ANLAYIN ARTIK
####################

Son düzenleme:
Hepinize Cok Cok tesekkur ederim.

Hepsini yapacagim. Kacak akim olayi icin rolenin test tusuna pek cok defa bastim ve atmadi :D .

Son olarak Daireden daireye duvar delerek calmak mumkun mu ?

Hepinize Cok Cok tesekkur ederim.

Hepsini yapacagim. Kacak akim olayi icin rolenin test tusuna pek cok defa bastim ve atmadi :D .

Son olarak Daireden daireye duvar delerek calmak mumkun mu ?
Yani. Bence cevabı içinde olan bir soru sormuşsunuz.
Bunu anlamanın yolu, sigortalarınıza dokunmadan arada bir evdeki tüm elektrikli araçların (bulaşık m. fırın çamaşır m. Kombi buzdolabı dahil hepsini) [[ fişini çekip ve klima sigortalarını ]] kapatırsınız.
Sayacınız aktif ise, şüpheniz de haklısınız.

Sanırım bu yıl Haberlerde okumuştum. Adam kendi evinin ana sigortasını kapattığında, kiracısının da ışıkları sönüyordu. Kiracısı hakkında tutanak tutturup, davacı olmuştu.

YİNE DE ÖNCELİKLE BU DÜŞÜNCEDEN UZAK DURUN.
ÖNCELİKLE KENDİ HATTINIZI PROFESYONEL BİR ELEKTRİKÇİYE KONTROL ETTİRİN.

Buzdolaplari derin dondurucu vs gunes alan yerde calisiyorsa daha cok elektrik harcar bunuda hesaba katin

Sigortalarınızı kapamayın fişleri çekin lambaları söndürün sonra sayaçtaki kırmızı ışığın yanıp sönme yapıp yapmadığını kontrol edin. Yanıp sönme olmuyorsa bu yaptığınızdan kimsenin haberi yok ise kaçak yok demektir. Aksi durumda gereğini yaparsınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri