Kompresör panosu

Hidrolik hortumları farklı basınçlar için bulunuyor, R6 diye bir hortum var, tekstil esaslıdır iş makinelerinde kullanılanlar gibi çelik takviyeli çok yüksek basınçlar için değildir. 3/4 olanına bakın isterseniz üzerinde basınç değeri yazar. Rekorları internette bulabilirsiniz, piyasada bulamadıklarımı üretici firmalardan kargoyla temin etmiştim.

Kumlama için büyük tank alacaksanız kompresörünüz yetmez hocam.

Boya yapmak isterseniz hortumdan yağ gelebilir, boyaya zarar verebilir. Air brush ile ilgili forumlara bakmak lazım. Yağ tutucu bir parça eklemek lazım.

Vakum için hiç denemedim ama içine ufacık bir parça giderse sonuç üzücü olur. Denemezdim açıkcası hocam.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kurutucu olarak dalgakıran'ın dryair dk40 ını kullanacağım
Havayı nerede kullanmayı düşünüyorsunuz ? İlla kuru hava ihtiyacımı var , bir hava deposu ve altına koyacağınız blöf vanasını ara sıra açmanız işinizi görmez mi ( bunu otomatiğe de bağlayabilirsiniz ki kendimiz becerdik bunu işyerinde ) ?
Kurutucusu olan kompresör tesisimiz de var ayrıca işyerinde farklı bir noktada . Bir ara fotoğrafını atayım.

Kompresör genel amaçlı olacak, bir kere alıp mümkün olan her işte kullanma niyetim var. Ama en çok kullanılacağı yer, freze ve tornada iş parçasının soğutulması. İkinci sırada bazı havalı el aletleri, ve sonra da sprey boyama vs.

Tank tahliye vanasını arada bir açar suyu boşaltırım, onda sorun yok. Ama forumlarda yaptığım araştırmalarda suyun, havalı el aletlerine zarar verdiği söyleniyor. Boyada da büyük sıkıntı olur. Siz kurutmasız olan kompresörü ne için kullanıyorsunuz?

Sade kurutma yeterli olmayabilir.Yağlayıcı ihtiyacıda olabilir.

Kompresör genel amaçlı olacak, bir kere alıp mümkün olan her işte kullanma niyetim var. Ama en çok kullanılacağı yer, freze ve tornada iş parçasının soğutulması. İkinci sırada bazı havalı el aletleri, ve sonra da sprey boyama vs.

Tank tahliye vanasını arada bir açar suyu boşaltırım, onda sorun yok. Ama forumlarda yaptığım araştırmalarda suyun, havalı el aletlerine zarar verdiği söyleniyor. Boyada da büyük sıkıntı olur. Siz kurutmasız olan kompresörü ne için kullanıyorsunuz?
Avatarıma hiç bakmamışsınız anlaşılan :) Kullandığımız makina da kurutucu olsa bile kilometreler boyu hatta tekrar hava yoğuşması ve su birikmesi kaçınılmaz . Bu yüzden hattın muhtelif yerlerinde hava tankları ve tahliye vanaları var.

Evet şimdi dikkatli baktım avatara :)

Zaten siz orada basınçlı havayı pnömatik kırıcılarda kullanıyorsunuzdur. Onlar alışkındır zor hava şartlarına. Kurutulmuş, şartlandırılmış hava verirseniz alet gücenir :D

Evet şimdi dikkatli baktım avatara :)

Zaten siz orada basınçlı havayı pnömatik kırıcılarda kullanıyorsunuzdur. Onlar alışkındır zor hava şartlarına. Kurutulmuş, şartlandırılmış hava verirseniz alet gücenir :D
Delik delmek için kullanılan büyük hilti türü matkaplar ve ağaç kesmekte kullanılan testereler var ki alayı basınçlı havalı . Dediğiniz gibi bunlar için havanın çok kibar olmasının pek esprisi yok , zaten de mümkünatı da yok :)

Yabancı forumlarda kurutucu kullanmadan nispeten kuru hava elde etme metodlarından bahsediliyor. Mesela birisi şöyle bir sistem yapmış:

Adamın atölyesi klimalı (! :D ) kompresörden çıkan boruya atölyenin içinde biraz tur attırıyor. Bir de hafif aşağı eğimli yapmış ve borunun sonunda bir hazne var. Böylece o borudaki hava soğuyor ve rutubet boru sonundaki haznede birikiyor. Kurutucu ile elde edilen verim olmasada işimi görüyor diyor.

Soğutma için kullancılacak havayı sürekli olarak iş parçası ve makinanın mengenesi/tablasına püskürtüyor olacağım. Oradaki nem çok kısa zamanda hem iş parçasını hem de mengeneyi/tablayı/torna aynasını paslandırırı diyor düşünüyorum. O yüzden herhalde kurutucu gerekecek ... Bunların bir de toz halinde olanları var. Bir süre nem tutuyor sonra çıkarıp fırında kurutmak gerekiyor. Türkiye'de varmı bilemiyorum, internette arattığımda pek birşey göremedim.

Basınçlı hava için tesisat yapacaksanız ( ki bu kadar masraftan sonra yerlerde hava hortumu olması kötü bir görüntü olur) Tesisatlı dikkatli bir şekilde yaparak havadaki nemin birikeceği küçük cepler bırakabilirsiniz. @Under Ground un yöntemine benzer şekilde iş görür. Kendiliğinden nem bırakma genelde hava basıncının aniden düştüğü noktalarda gerçekleşir. (hava bu noktalarda çok fazla soğuduğu için)

Yalnız hiçbir önlem hava kurutucu kadar nemi ayıramaz. Amacınız nemi yok etmekse bu doğru bir yöntem.

Tezgahta hiç bor yağı olmayacak mı? Bor yağı varsa havanın nemi sizi düşündüğünüz kadar etkilemez hocam.

Avatarıma hiç bakmamışsınız anlaşılan :) Kullandığımız makina da kurutucu olsa bile kilometreler boyu hatta tekrar hava yoğuşması ve su birikmesi kaçınılmaz . Bu yüzden hattın muhtelif yerlerinde hava tankları ve tahliye vanaları var.
Avatar çok mu anlam ifade ediyor Abi?:) Ben ne yapacağım o zaman :D:D:D:D

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri