Kompresör Arızası (mı)?

selam arkadaşlar geçen gün başıma gelen bir problemi paylaşmak istedim belki faydası olur diye:
olay şu şekilde soğuk hava deposunun montajı bittikten sonra sistemi vakuma aldım 3 saat kadar vakumda kaldı daha sonra vakumu kapattım başka işlerle uğraşırken sistem 1 saat kadar vakumda bekledi işlerim bittikten sonra sisteme gaz şarjı yapıp çalıştırdım buraya kadar herşey normal gitti tam ampermetreyi bağlayıp çektiği akımları kontrol edecekken kompresör durdu (kompresör 1.5 hp hermetik) baktım termik açmış voltajı daha önceden voltajı kontrol ettiğim halde tekrar baktım normal kompresörün kablolarını kontrol ettim r s c termik herşey tamam röle bağlantılarını kontrol ettim normal kompresöre tekrar yol verdim termikte mi problem var yok yeremi kesiyor diye baktım çektiği akım 32 amper civarıydı yani demeraj akımı kadar kafam karıştı kompresör ısındı kapattım gazı attım yüksüz çalıştırayım dedim boştaykende aynı kompresörün boru bağlantılarını söktüm kaynak yaparken tıkanmıştır diye tekrar çalıştırdım yine aynı en son rölenin iç tarafını kontrol edeyim dedim söktüm ve start kapasitörünün nüvesinin motor çalışırken bile yapışık olduğunu gördüm röle çekiyor daimi kapasitöre yol veriyordu ancak start kapasitörünü ayırmıyordu bu sebepten böyle bir arızaya yol açmış 4 saatime mal oldu meslek hayatımda kapasitörlerle ve rölelerle alakalı farklı problemler karşıma çıkmıştı ama ilk kez böyle birşey başıma geldi buna benzer sorun yaşarsanız rölenin iç tarafına bakmayı unutmayın

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri