Komparatör okuma tutarlılık sorunu

granit pleyti cnc olarak kullnmak için çok zorlu ray altı deliklerini açılması işlemi var,yoksa en iyi çözümlerden biri bu .Son olarak kullandığım çin malı komporatörlerde sürekli sıfıra gelmeme hatası almaya başladım bu normalmidir manyetik kolda çin malı oda 1 hafta kullandım mıknatıs ile kolu birleştiren bağlantı vidası gevşemeye başladı

Videoda deliklerin açılması çok zorlayıcı gibi görünmüyor ama yanıltıcı olabilir. Hata halinde koca pleyti kaybetme riski de var.

Çin malı olsa da biraz daha kaliteli (pahalı) manyetik tabanlı ayaklar var. Markalı ürünler ise çok pahalı. Hassas ölçüm işleri başlı başına büyük bir maliyet.

https://www.guvenal.net/arama/?arama=Manyetik+Tabanlı+Saat+Standı

Son düzenleme:
Bu konuyu zamanında Kazım Uğur ile tartıştığımı hatırlıyorum. Mermerlerde genellikle hassasiyet gözetilmez ya, bu yüzden sonuç beklendiği gibi olmayabilir.

Kalıbın içine çöp poşeti gibi ince bir şey serseniz ayırma sorunu çözülmüş olmaz mı?
döküm sırasında tireşim uygulanıyor quarz kumları naylonu yırtıcaktır,ben teflon ayırıcı kullamıştım

hmm, teflonun kalınlığı ne? Sizin yükseklik farkı teflondan kaynaklanmış olabilir. Malum yumuşak malzeme. Üretimi yapılırken de ne kadar hassas üretildiğini bilmiyoruz.

Ayırıcı olarak seçenek çok. 0.01mm çelik sac bile var piyasada. En uygunu 0.05mm olur herhalde.
Örneğin: https://www.ebay.com/itm/Select-Thi..._PVNGme1S1a-RI9nEg:rk:6:pf:0&var=591216717360

0.05mm sac. Genişliği 600mm. Uzunluğu ne kadar isterseniz.

0.08 mm kalınlığında idi.ısıl işlem ve gerilimi alınmamış herhangi bir metal taşlama sonrası burkulabilirmi?

Taşlama o kadar ısı üretmez. Metalin yamulması icin renginin maviye dönmesi lazım.

Gövdeyi dökmeden önce ray altlarına st57 lama dan parçayı bağlayıp sanayide taşlatmayı düşünmüştüm,birkaç sorun ile karşılaştım ilki Antalyada bu işi yapmak gerçekten zor olsa bile çok maliyetli yapmaya pek istekli olmayacaklardır şöyleki doküm öncesi kalıp içine ray delikleri için somun yaptırdım 3 .denemesinde ancak yapabildi 2-3 mm boyutsal fark vardı somunlar arasında ve bana maliyetleri somun başına 8 tl idi paslanmaz olmamasına karşın , diğeri st57 lamanın bildiğim kadarıyla ısıl işlem ve gerilim giderme yapılması lazım bu işi Antalya da yapan yok baya bir aramıştım,ve sizde biliyorsunuzdur bu yöntem artık eskidi yeni yöntem ray altı epoksi bazı materyallerin karışımından yapılan dolgu ile çözmek bende o yola girmiştim benim için çok kolay ve ucuz hemde etkili olandı,ama hatayı hassas mastar kullanmayarak yaptım.Birde sizin bahsettiğiniz kalıpçı taşlama koç kafası gibi spindle olan makinelerdenmi,eğer öyle ise bu makinelerde hassaslık nedir?

Sizin bahsettiğiniz granit pleyti bende düşünmüştüm ama gerçekten çok ağır benimki gibi küçük atölyelerde kullanması çok zor, birde epoksi ile ayrılması sırasında kullanılan kalıp ayırıcı nasıl çalışıcak bunu bilmiyorum çünkü kalıp ayırıcının hem epoksi hemde granit yüzey ile uyumlu olması gerekir ,granit pleyti cnc olarak kullnmak için çok zorlu ray altı deliklerini açılması işlemi var,yoksa en iyi çözümlerden biri bu .Son olarak kullandığım çin malı komporatörlerde sürekli sıfıra gelmeme hatası almaya başladım bu normalmidir manyetik kolda çin malı oda 1 hafta kullandım mıknatıs ile kolu birleştiren bağlantı vidası gevşemeye başladı
Epoxy yer cekimiyle zaten duzgun yerlesiyor olmasi lazim. Eger dokum yuzeyi zemine paralel olursa.
ornek uygulama

DSC00136 (Large).jpg

Taşlama cok buyuk degilse pahali bir is degil.
Mastar taşlatmak oldukca ucuza hallolur. Umraniye, Bayrampasa da ellini sallasan taslamaci. Tabii İstanbulda.
Ama baglanan parcanin biraz kalin olmasi lazim. Yoksa manyetik tablada taslayinca duzgun sokunce bombeli olabiliyor.
İthal soguk cekme lama cok duzgun olur. Ama hic soguk cekme taslatmadim.
Epoksi dokerken ayirici olarka wax kullaniyorduk.
Plaka teknik plastiklerde yerli uretim hiç olcusunde uretilmisine rastlamadim. Pleksi dahil.
%10 tolerans oluyor. Mesela 10mm plaka aliyorsun bi tarafi 9,2 obur tarafi 10,2 geliyor.
Mahsuru yoksa ne marka ve ne oranda epoksi kullandiniz?

Son düzenleme:
Epoxy yer cekimiyle zaten duzgun yerlesiyor olmasi lazim. Eger dokum yuzeyi zemine paralel olursa.
ornek uygulama

Ekli dosyayı görüntüle 51442
Taşlama cok buyuk degilse pahali bir is degil.
Mastar taşlatmak oldukca ucuza hallolur. Umraniye, Bayrampasa da ellini sallasan taslamaci. Tabii İstanbulda.
Ama baglanan parcanin biraz kalin olmasi lazim. Yoksa manyetik tablada taslayinca duzgun sokunce bombeli olabiliyor.
İthal soguk cekme lama cok duzgun olur. Ama hic soguk cekme taslatmadim.
Epoksi dokerken ayirici olarka wax kullaniyorduk.
Plaka teknik plastiklerde yerli uretim hiç olcusunde uretilmisine rastlamadim. Pleksi dahil.
%10 tolerans oluyor. Mesela 10mm plaka aliyorsun bi tarafi 9,2 obur tarafi 10,2 geliyor.
Mahsuru yoksa ne marka ve ne oranda epoksi kullandiniz?
Mayacnc öncelikle merhaba cevabım biraz geç oldu ama kendi işim dolayısı ile cnc işlerine yeni dönebildim.kullandığım epoksi duratek 1200 infüzyon reçinesi yavaş sertleştirici ile %10 oranında kullandım tüm döküm sürecini vibrasyon masasında yaptım.

Şimdi benim sorunum hala devam etmekte en son rayların altına 1040 lamadan referans edge işletmek istedim bunun için hiç abartmıyorum belki 20-25 yer ile iletişime geçtim bana verilen cevaplar işlenicek malzemenin çok uzun olduğu bu yüzden 0,1 mm hassasiyetin ancak elde edilebileceği idi bunu diyen kalıp yapan firmalar makineleride en aşşağısı haas benim anlamadığım youtube da bir çok video var adamlar kendi atolyesinde tormach ile 20 mikron ve altında iş yapıyorlar,ha bu arada bu iş için benden istenen parada 2.el temiz kalıpçı freze parası.resim olarak altta paylaşıyorum bu işi hassas bir şekilde uygun maliyet ile işleyebilecek birileri varmıdır var ise benimle paylaşırmısınız,teşekkürler.lamaların ölçüsü 800x300x100 mm ve 650x300x100 mm olarak 4 adettir

Ekli dosyalar

• Hassas Yüzeyler_1.jpg
    Hassas Yüzeyler_1.jpg
    118.3 KB · Görüntüleme: 16
  • Lama Arka Yüzey__2.jpg
    Lama Arka Yüzey__2.jpg
    132.7 KB · Görüntüleme: 15
Uzunluk ne kadar?
İşlendikten sonra yapıştıracak mısınız?

Uzunluk ne kadar?
İşlendikten sonra yapıştıracak mısınız?
Uzunluk 80 diğeri 65 cm evet epoksi ile yapıştıracağım ,pazartesi bir firma ile anlaştım 7000 serisi ısıl işlemli 1690 tl tuttu 4 adet parçayı 10 mikron altı taşlama ve M5 40 adet delik diş açılmış olarak.

Son düzenleme:
Merhaba ray Altlarına gelen kısımlar o resimlerde gözükmüyor ama yeni eklediğim resimlerde gözüken koyu renkli kısımlarda epoksi karışım var,yani herhangi bir freze işleme ile düzeltme olmadı.Burada esas sorun reçineyi dökerken mastar olarak aldığım materyal her yerinde düz değildi Daha doğrusu Antalyada hassas taşlama yapabilecek bir yer bulamadım.bu yüzden de epoksi karışım onun düzlemsel doğruluğunu taklit etti en son eklediğim resimlerde gözüktüğü gibi komparatörle ölçtügümde farklı yüzey hataları alıyorum.Bundan sonrası için kendime Npi H profilden Demir mastar taşlatmak istiyorum yeni bir epoksi döküm yapmak için ,sizin yada forumdan bilen Arkadaşlar varmıdır 700x80x42 mm ölçülerinde bir profilin tek yüzey taşlama işi bana kaça patlar uçuk maliyetler çıkarmı acaba?
oldukça hassas taşalama videosu

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri