kompanze hesaplama sorunları

asir

Üye
mrb saygı değer ustalarım.kompanze en çok beynimi yoran iştir.atıyorum cosfiyi 0.98 e çıkaramayıncı endüktif reaktif cosfiyi aşırınca kapasitif reaktif ceza geliyor.peki r.g.k.r ihtiyacı kadar kondansatör almıyormu........alıyorsada nasıl aşıyor........forumda bazı yerlerde okudum.atıyorum 40 kw gücü olan bi işletmenin kompanze edilirken talep yüzdesine göre hesaplanıyor sonuçta bu işletme bu gücü ara ara almayacakmı.neden talep yüzdesine göre hesaplanıyor.......şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.........

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
mrb saygı değer ustalarım.kompanze en çok beynimi yoran iştir.atıyorum cosfiyi 0.98 e çıkaramayıncı endüktif reaktif cosfiyi aşırınca kapasitif reaktif ceza geliyor.peki r.g.k.r ihtiyacı kadar kondansatör almıyormu........alıyorsada nasıl aşıyor........forumda bazı yerlerde okudum.atıyorum 40 kw gücü olan bi işletmenin kompanze edilirken talep yüzdesine göre hesaplanıyor sonuçta bu işletme bu gücü ara ara almayacakmı.neden talep yüzdesine göre hesaplanıyor.......şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.........

işetmenin 40kw gücüne göre neden talep % si alınıyor? tabiki işletme ayın her günü tam yükte çalışmayacaktır o nedenle talep % si kvar değerleri kademe kademe devreye girer en ufak yükte R.G.K.R. en ufak yüke göre devreye uygun kapasiteyi girecektir işletme tam yükte ise burdada tam yüke göre devreye girecektir 40kw lık bir güce 20kw lık bir kompanzasyon yapılırsa 40kw tam yükte sistem kompanzasyonu eksik kalacaktır bu işletmedede motorlu-trafolu-balstlı yükler çok ise o zaman Reaktif tüketimde aşırı olacaktır bunuda kompanzasyon yetersiz geldiği için şebekeden çekeceksin Tedaş bunu fatura edecek o nedenler hesaplar ayrıntılı ve tüm kurulu güce göre hesaplanıyor geri kalan işide R.G.K.R'si yapıyor...

evet bende aynı fikirdeyim bu kanıya forumda gezinirken rastladım......birde şu var aşırı kompanzasyon.gerğinden fazla kondansatör kullanırsak kapasitif reaktif yazıyor.zaten r.g.k.r si gerektiği kadar kondansatör alıp çıkarmıyormu..........aşırı kompanze nasıl oluyor.......

bazı cihazlar kapasitife yönelik çalışıyor bu rgt nin kontrolü dışında gelişen bir olay olduğu için sistem kapasitif kalıyor

eğer faz güçlerinizde bir dengesizlik varsa rölenizde tek faz akım kontrollü röle ise kapasitifde yazarbilir endüktifte yazabilir.
şöyleki:eğer akım trafonuz r fazında ise ve diğer fazlardanda daha yüksek bir güç çekiliyor ise akım trafonuz sadece r fazından aldığı bilgiye göre hareket edecek ve kompanze edecektir diğer fazları görmediği için yüksek olan fazlardan endüktif yazılacaktır.
bunun tam tersi yani yüksek güç çekilen faza akım trafosu bağlanacak olursa bu durumdada diğer fazlardan az güç çekildiği için o fazlarda kapasitif yazdıracaktır.

sonuç olarak yüklerinizin çoğunluğu 3 fazlı tüketim araçları değil ise 3 faz 3 akım kontrollü
röleleri kullanmanız ve monofaz kompanzasyon yapmanız daha doğru olur.

arkadaslar guzel tahminler yapmışsınız banada enson sölenecek birşey kaldı kademelere büyük yükler bağlamış olabilirsin mesala 10 10 20 20 gibi sıralamış olabilirsin ama devredeki endüktif güç 5kvar kondastör istediğinde kondansatörler büyük olduğu için devreye r.g.k.r. alamıyor ve endüktif sayaç dönüyor veyada kondastör devreye giriyor fakat buseferde kapasitif sayaç dönmeye başlıyor bence senin sorunun kademelerdeki güç ayırımlarında en ufak motor gücünü ve devamlı devrede kalan motorların gücünü hesaplayıp ilk kademeyi o güce göre yaparsan sorunu çözebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri