Kompanze Çalışınca Kesici Açıyor

ercheal

Üye
Merhaba Arkadaşlar uzun süreden beridir bir sorun ile uğraşmaktayım. Trafomuza bağlı kesici kompanze açıkken atıyor. Sinyalizasyon panomuz da özellikle 2 tane panonun gerilimi düşük gelince ardına 10 sn sonra kesici açıyor.
Kompanze ile ilgili tüm kontrollerimi yaptım yanlış girilen bir değer yok. Kondansatörleri tekrardan tanımladım. %70 akım değerinin altına düşen tüm kondansatörleri değiştim. Kompanzeyi kapatınca kesici kesinlikle atmıyor. Bu konuda bana çözüm için bir yol göstermeniz mümkün mü? Kaçırdığım bakmam gereken başka şeyler varmı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompanzasyon şalterini açtığınızda,ana şalteriniz açıyor ise,ana şalterinizin yanlış seçildiği anlaşılır.Yaşlıuzman arkadaşımız,defalarca belirtmiş ( bundan sonra büyük harf veya renkli yazacağını umuyorum ) olmasına rağmen,bu şalter hesaplanır iken,kompanzasyonun hep devrede olacağı düşünülerek hesap yapılmaktadır.Sonucun böyle olması da normaldir.Kompanzasyon devrede olduğu zaman,sistemin ihtiyacı olan reaktif akım ana şalterden geçmediği için,sorun yoktur.Kompanzasyon devrede olmadığında,ihtiyaç olan en-
düktif akım ana şalterden geçeceği için,devreden daha yüksek bir akım geçecek ve şalter açacaktır.Ana şalterinizi,kompanzasyon devrede değilken geçen akım miktarını gözönüne alacak şekilde hesaplayıp,değiştirmeniz gerekir.Umarım,trafonuz da aynı kafaya ! göre hesaplanmamıştır.

Kompanzasyon şalterini açtığınızda,ana şalteriniz açıyor ise,ana şalterinizin yanlış seçildiği anlaşılır.Yaşlıuzman arkadaşımız,defalarca belirtmiş ( bundan sonra büyük harf veya renkli yazacağını umuyorum ) olmasına rağmen,bu şalter hesaplanır iken,kompanzasyonun hep devrede olacağı düşünülerek hesap yapılmaktadır.Sonucun böyle olması da normaldir.Kompanzasyon devrede olduğu zaman,sistemin ihtiyacı olan reaktif akım ana şalterden geçmediği için,sorun yoktur.Kompanzasyon devrede olmadığında,ihtiyaç olan en-
düktif akım ana şalterden geçeceği için,devreden daha yüksek bir akım geçecek ve şalter açacaktır.Ana şalterinizi,kompanzasyon devrede değilken geçen akım miktarını gözönüne alacak şekilde hesaplayıp,değiştirmeniz gerekir.Umarım,trafonuz da aynı kafaya ! göre hesaplanmamıştır.
Olayı sanırım yanlış anlamışsınız. Kompanzasyon panosunun şalteri inik iken yani kompanzasyon devrede değilken kesici hiç açmıyor.

Devrenizde yüksek miktarda harmonik olabilir.Harmonik incelemesi yaptınızmı ? Açıyor dediğiniz şalter kaç amperlik ?

Devrenizde yüksek miktarda harmonik olabilir.Harmonik incelemesi yaptınızmı ? Açıyor dediğiniz şalter kaç amperlik ?
Merlın Gerın M16 N1 marka modelde In 1600A Kesici
Ayarları
Io 1
Ir 1
Im 6
tm .1 (on kısımda)
I on
Ih 320 A
th .1 (on kısımda)

Devrenizde yüksek miktarda harmonik var ve kompanzasyonunuz filtresiz tip ise,akımın artmasına ve şalte-
rin açmasına sebep olabilir.Öncelikle,harmonik ölçümü yapmanızda yarar var.Ih 320 amp. ne değeridir ?

Devrenizde yüksek miktarda harmonik var ve kompanzasyonunuz filtresiz tip ise,akımın artmasına ve şalte-
rin açmasına sebep olabilir.Öncelikle,harmonik ölçümü yapmanızda yarar var.Ih 320 amp. ne değeridir ?

earth fault pick- up olarak geçiyor.

I yı, of yaparak denedinizmi ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri