emiyendiz

Üye
Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Merhabalar,

Benim üstteki projeyle alakalı çözemediğim bi husus var. Konunun uzmanı arkadaşların yardım ve görüşlerini bekliyorum. 2 trafo, 2 kompanzasyon panosu, birde kuplaj şalterinden oluşan bir sistem.
Sorum şu;
Kuplaj şalteri trafolardan biri devre dışı kaldığı durumda on konumuna gelecek. sistem çalışmaya devam edecek. Bu durumda sistem 2 farklı akım trafosundan ve kompanzasyon panosundan kompanze edilecek. Böyle bir sistemin herhangi bir sakıncası olabilirmi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Röleler çekilen akıma göre sistemi kompanze edeceğinden sıkıntı olmaz...

Yalnız aklıma takılan bi nokta var;

Kuplaj devreye girdiğinde;

Varsayalım Komp1 tarafında ; kapasitif yük=200 kvar, endüktif yük= 300 kvar

Komp2 tarafında; kapasif yük= 300 kvar, endüktif yük=200 kvar,

Bu durumda komp1 tarafının kompanzeye ihtiyacı vardır. Fakat komp2 tarafı kapasitif fazla.

Ama genel toplama baktığımızda toplam kapasitif yük=500 kvar, toplam endüktif yük= 500 kvar.

Bu durumda kompanzeye ihtiyac yok.

Ama komp1 tarafı kompanze edileceği için sisteme ilave kapasitif yük gelecek.

Yalnışmı düşünüyorum? Kaçırdığım bi noktamı var acaba?

Doğru düşünüyorsunuz. Fakat zaten burada kapasitif tehlikesine karşı önlem alınmadığı görünüyor. Kapasitif yük tehlikesi var ise, buna göre kompanzasyon dizaynı yapılmalıdır.

Yalnız aklıma takılan bi nokta var;

Kuplaj devreye girdiğinde;

Varsayalım Komp1 tarafında ; kapasitif yük=200 kvar, endüktif yük= 300 kvar

Komp2 tarafında; kapasif yük= 300 kvar, endüktif yük=200 kvar,

Bu durumda komp1 tarafının kompanzeye ihtiyacı vardır. Fakat komp2 tarafı kapasitif fazla.

Ama genel toplama baktığımızda toplam kapasitif yük=500 kvar, toplam endüktif yük= 500 kvar.

Bu durumda kompanzeye ihtiyac yok.

Ama komp1 tarafı kompanze edileceği için sisteme ilave kapasitif yük gelecek.

Yalnışmı düşünüyorum? Kaçırdığım bi noktamı var acaba?

komp 1 tarafına ilave kapasitif yük kesin gelecek se bunu kompanze panonu dizayn ederken varsayalım 12 kademe kondanstör kademesi koydun buna ilave olarak 6kademede şönt reaktör koyman gerekir 100kvar kapasiteyi yok etmek için 10kvar+20+20+20+20+20=110kvar güçünde şönt grubu kontaktörle sürerek işini halledersin VARkombi-18-PC Reaktif Güç Kontrol Rölesi seçmen gerek sönt reaktör tanıyor çünkü yok ben bunlarla ugraşmıyım kapasitif yükü sorunsuz sekilde bloke ediyim diyorsan buraya bir göz at kolay gelsin Alron Elektronik - ALRON Teknolojisi

herhangi bir problem çıkarmaz bence

İşletmenin şartları göz analizi etmek gerekir, çünkü işletmenin gün içindeki çalışmanın karakteristik özelliği, hafta için hafta sonu çalışma şartları, işletme üzerindeki yüklerin dengeli veya dengsiz oluşu, yüklerin devreye girme ve çıkma eğilimleri, sabit yükler, kondansatörlarin özellikleri, röle cinsi ve teknik özelliklerini bilmek gerekir.

Çünkü iyi bir teknik eleman teknik açıdanda olaya bakması gerekir, işin teknik kısmını çözen birisi pratik kısmını da çözmüş demektir.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar... Sıkıntı olmayacağı üzerinden hareket ediyoruz. İmalat bitince test edip göreceğiz..

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri