Kompanzasyonun Yararları

Klavyeah

Üye
Kompanzasyonun Yararları

Güç kat sayısının düzeltilmesi hem elektrik enerjisini üretenler hem de tüketenler
bakımından çok faydalıdır. Bu nedenle kompanzasyon sisteminin orta ve büyük boy
işletmelerde, işletme sahibi tarafından yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Kompanzasyon
yapılan tesiste elde edilen avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

Üretici Yönünden Yararları

1- İletkenler daha az akım taşıyacağından ince kesitte seçilir.
2- Aynı iletim hattından daha fazla aktif enerji iletileceğinden üretim, iletim ve dağıtım tesislerinde kapasite - verim yükselir.
3- Enerjinin üretim ve satış maliyeti azalır.
4- Alternatör ve transformatörlerin gücü daha küçük tutulur.
5- Dağıtım hatlarında kayıplar ve gerilim düşümü azalır.

Tüketici Yönünden Yararları

1- İletkenler daha ince kesitte seçilir.
2- Besleme transformatörü, kumanda, kontrol ve koruma elemanları daha küçük değerlerde seçilir.
3- Besleme transformatörünün ve tesisin kapasitesi ile verimi yükselir.
4- Kayıplar ve gerilim düşümü azalır.
5- Şebekeden daha az reaktif enerji çekilir.
6- Harcanan enerji azalacağından enerji ücreti de azalır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yani tüketiciden cok üretiiciyede faydası var

Bu ülkede tüketicinin yararına olan bir uygulama örneği verebilirmisiniz?
Bu birazda "bana mutluluğun resmini çizebilirmisin? Abidin !" demek gibi bir şey...
güzel bir örnek:)

KOMPANZASYON Yapılmazsa Tüketici tarafında aynı işi daha fazla akımla yaparsınız (P=V*I*cos fi) buda faturanın tuzlu olmasına kablo kesitlerinizin kalın yani pahalı olması ayrıca gerilim düşümü artacağından elektronik cihazlarınızın ömrü kısalır. İyidir kompanzasyon bakımını güzel yaparsanız karından başka birşeyi olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri