Kompanzasyonun pratik yolu

Çırak72

Üye
Arkadaşlar kompanzasyon ile ilgili yazılanları okudum hala hesap yApamıyorum sebeke gerilimi 500 volt 55kw bir motor kaç kvar kondansator bağlamak gerek .yardimlarniz için şimdiden tskler. İyi çalışmalar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar kompanzasyon ile ilgili yazılanları okudum hala hesap yApamıyorum sebeke gerilimi 500 volt 55kw bir motor kaç kvar kondansator bağlamak gerek .yardimlarniz için şimdiden tskler. İyi çalışmalar.

Özelden sordum belki görüp sorunuzu düzeltirsiniz diye ama ne cevap geldi nede düzeltme yaptınız ?

Motora 500v gerilim nasıl uyguluyorsunuz? Motorun cosfi değeri nedir? Motorun Verim değeri nedir? Motor tam yüktemi çalışıyor yani nominal akım mı çekiyor? Ne motorudur?

Epey bir bilgi eksiği var Sn M.Ali Akkus

Ustam motor çok ben formülü oturtsam hepsine uygularım yıldız üç gen yol veriyoruz direk yol verdiklerimizde var çektiği akimda 50 amper cos 0,65

Ustam motor çok ben formülü oturtsam hepsine uygularım yıldız üç gen yol veriyoruz direk yol verdiklerimizde var çektiği akimda 50 amper cos 0,65

P=1,732xUxIxcosfi
P=1,732x500x50x0,65
P=28146w
P=28,146kw

fi = Arccosfi(0,65)
fi=49,458

Tanfi yani Tan(49,458)=1,169
Q=PxTanfi
Q=28,146x1,169
Q=32,9 kVAr Bu değer motorun çektiği endüktif reaktif güç değeri. Bu değerde kondansatör bağladığınızda cosfi=1 olur dolayısıyla hesap sonucu çıkan değerin bir alt standart değerinde kondansatör kullanılmalı. Kondansatör Gerilimi 500V Güç değeri 30kVAr . Emniyet için kondansatör gerilimi yüksek seçilirse kapasite düşer buna dikkat etmek gerekir, bununla ilgili hesap detayını daha önce vermiştim. 525v 30kVAr kullanabilirsiniz, motorda yüklenme değişiyorsa eski tip tek fazdan akım bilgisi alan röleleri münferit kompanzasyon için kullanabilirsiniz.

6.mesajıma bakınız;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/2-ayda-20-tane-kondansatör-patladı-acil-yardım.93362/

Son düzenleme:
Guc formulumdeki cos fi degerini sinus degerine cevirerek reaktif gucu bulunuz.Bu deger enduktif olacagi icin ayni gucte kondansator baglarsaniz cos fi degeri 1 e yaklasacaktir.

Guc formulumdeki cos fi degerini sinus degerine cevirerek reaktif gucu bulunuz.Bu deger enduktif olacagi icin ayni gucte kondansator baglarsaniz cos fi degeri 1 e yaklasacaktir.

Sn Onur Sinüs değeri ile hesapta işlemi uzatır sinfi=Q/S 'dir. S görünür güçtür soruda verilen aktif güç yani P'dir. Bu hesabın en pratik metodu k cetvelinden k değerini bulup Qc=Pxk formülünde yerine koymaktır.

Qc=1,732xUxIxsinfi formülünde sinfi'yi bulup yerine koymak pratiklik sağlamaz.

Son düzenleme:
Sn M.Ali Akkus olayı kavradınız mı? Ne beğeni var ne cevap yazmışsınız? Özeldende iletişime geçemedik ! Soğuk kanlılığınıza hayran kaldım açıkcası :D

k cetvelinide belki bulamazsınız diye ekledim;
kfaktrcetveligncel.png

Sn. Yasliuzman sizin hesaplamanizdan yola cikarsak eger;
Cos 0.65 = sin 0.75

1.732.500.50.0.75 = 32475 VAr

Sonuc ayni degismez yani.

Sn. Yasliuzman sizin hesaplamanizdan yola cikarsak eger;
Cos 0.65 = sin 0.75

1.732.500.50.0.75 = 32475 VAr

Sonuc ayni degismez yani.

Her yol ankaraya çıkar önemli olan ankaraya otobandan varmak ;) Dikkat ettiyseniz mesajınızı beğendim.

Sinfi=Q/S demiştim 6.mesajımda
Q=SxSinfi
S=1,732xUxI
Q=1,732xUxIxSinfi

Herkes trigonometrik dönüşümleri yapamayabilir Pratik çözüm:
Cetvelden en yakın k değeri alınır k=1,16
Qc=Pxk

P=1,732xUxIxcosfi
P=1,732x500x50x0,65
P=28146w
P=28,146kw

fi = Arccosfi(0,65)
fi=49,458

Tanfi yani Tan(49,458)=1,169
Q=PxTanfi
Q=28,146x1,169
Q=32,9 kVAr Bu değer motorun çektiği endüktif reaktif güç değeri. Bu değerde kondansatör bağladığınızda cosfi=1 olur dolayısıyla hesap sonucu çıkan değerin bir alt standart değerinde kondansatör kullanılmalı. Kondansatör Gerilimi 500V Güç değeri 30kVAr . Emniyet için kondansatör gerilimi yüksek seçilirse kapasite düşer buna dikkat etmek gerekir, bununla ilgili hesap detayını daha önce vermiştim. 525v 30kVAr kullanabilirsiniz, motorda yüklenme değişiyorsa eski tip tek fazdan akım bilgisi alan röleleri münferit kompanzasyon için kullanabilirsiniz.

6.mesajıma bakınız;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/2-ayda-20-tane-kondansatör-patladı-acil-yardım.93362/
sn.YaşlıUzman,
Formülleri çok iyi kullandığınızı biliyorum.Acaba gözden mi kaçtı veya pratik olması açısından mı diye düşündüm.
cosfi=0,98 yapmak istersek;tablonuzdan tanfi=0,2
Q=28,146(1,169-0,2) şeklinde olmalı diye düşünüyorum.
Kolay gelsin
İyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri