Kompanzasyonun Kapalı Unutulması

wolfyilmaz

Üye
kompanzasyon sistemim sağlam, ancak ayın 15.inde kondansatörler devreye girmediği için reaktif yazmış,işçi arkadaş kompanzasyon şalterini kapalı unutmuş.ve bir günde reaktif yazmış. 1 günde reaktif %168 e fırmalıştı şimdi %40a kadar düştü ama tedaşın gelmesine 3-4 gün var ve reaktif cezadayım nasıl reaktifi düşürebilirim. şuanda günlük aldığım değerlerde reaktif-aktif oranım %17-18 kapasitif oranım %7-8 lerde ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.Yardımcı olabilirmisininz.Entes RG3-12CS yeni model RGK kullanıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn. wolfyilmaz

* Fatura tarihine yakınsanız ve endüktif reaktiften cezaya girecekseniz, fazladan kapasitif reaktif yüklenerek ceza gelmesini önleyebilir yada en aza indirgeyebilirsiniz. Şu aşamada yapılacak budur sanırım.

Sn.Roboelektronik kapasitifi kaça yükseltirsem sonuç alabilirim. şuan kapasitif oranım %8 ceza oranı %15 olduğuna göre reaktifim de %38 ise ne yapabilirim.kaça yükseltmeliyim.

ilginize teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn. wolfyilmaz

* Kapasitif reaktif oranınız: %8 - Kapasitif reaktif ceza oranı: %15 -> Uygundur.

* Endüktif reaktif oranınız: % 38 - Endüktif reaktif ceza oranı: %20 -> Uygun değildir.

Sistem gücünüzü bilmiyorum Sn. wolfyilmaz, sisteminizin ihtiyacı olan kapasitif oranının üstünde kapasitif yüklenerek bunu çözebilirsiniz, bunun oranını da sayaçlardan takip ederek kontrol etmeniz gerekir.

sistem gücüm 75 kw ama işler malüm şuanda günde 25kw anca harcıyorum. ozaman demek istediğiniz kapasitif oranımı biraz yükseltip %15 seviyesinemi yaklaştırayım,yoksa biraz geçip kapasitif mi yazdırayım. %20gibi?

Sn. wolfyilmaz

* Sisteme kapasitif reaktif yüklenerek, endüktif reaktif oranınızı düşürürsünüz, kapasitif reaktif oranı artmaz. Ekte açıkça bellidir. Örneğin normalde gereksinim 10 Kvar ise belli bir süre, 15 veya 20 Kvar verceksiniz sisteme, mesela 1 gün sonra oranlarınızı tekrar kontrol edeceksiniz ve uygun sınırlara getirmiş olacaksınız.

evet ilgi ve bilgilerinize çook teşekkür ederim. saygılarımla. yarın hemen bunu uygulayıp günlük değeri alacağım .teşekkürler.

sayın wolfyılmaz arkadaşım yaptığın işlemlerden sonra sonuçlarını bizlerle paylaşırsan memnun oluruz

Merhaba biraz geç oldu ama kapasitifi biraz yükselttim ve %5lerden %21 çıkarttım. Tedaşın saati okuduğunda oranlarım Reaktif/Aktif %28 ; Kapassitif/Aktif %20 du (25-15) yani ikiside yüksekti ama faturada ceza; yani reaktif-kapasitif tüketim de tutar yazmıyordu ve görevli arkadaşta ceza yok dedi anlamadım. Halbuki her iki oranda yüksek,hesabımda hata yok.Hesabı faturaya göre yaptım.Teşekkürler.Yeni dönem 15 günlük iyi %8 e % 4 gibi.

Roboteknik :

* Eki incelerseniz konu daha iyi anlaşılacaktır sanıyorum.

* Sisteme kapasitif reaktif yüklenerek, endüktif reaktif oranınızı düşürürsünüz, kapasitif reaktif oranı artmaz. Ekte açıkça bellidir. Örneğin normalde gereksinim 10 Kvar ise belli bir süre, 15 veya 20 Kvar verceksiniz sisteme, mesela 1 gün sonra oranlarınızı tekrar kontrol edeceksiniz ve uygun sınırlara getirmiş olacaksınız.

---Bu arada reaktif fazlasını aktifi artırmadan yok edemiyeceğim için kapasitif fazlasını devreye aldığımda da oran düşmedi.reaktif saymadı taman kapasitif+aktif saydı ama buda görüldüğü üzere oranı düşürmedi.aktifin artış oranı tüketimi yükselmedi fazla.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri