kompanzasyonla ilgili bir kaç soru

mehaba arkadaşlar işe yeni başladığım şantiyede kurulu bir kompanzasyon panosu var başından beri hiç açılmamış ve fatura hep cezalı gelmiş geçenlerde açtım kontaktörlerin tümü ardı ardına çekti toplam 120 kvar kondansatör var.amper metreler kompanzasyon kapalıyken sıfır gösteriyor ama kompanzasyonu açınca üçüde 160 ampere çıkıyor.bu gün tekrar açıp baktım
cos&=1
kademe=P5-5
akım trafosu=0,005
c/k=0,14
girilmiş ve hiçbir kontaktör çekili değilken bile aşırı kompanzasyon ışığı yanıyor.otomatik c/k ayarı yaptım normale döndü ama bu seferde kule vinç bile çalışırken hiç kaondansatör devreye girmiyor.ayrıca manuel bağlı kondansatör yok kondansatörler
5-5-10-10-10-10-10-10-10-10-10-20
şeklinde sıralanmış.şantiyenin toplam gücünü bilmiyorum.QC=P*k formülünden bulmaya çalıştım alakasız bir şey çıktı.kullanılan RGK rölesi ENTES RG-12T ve tek fazdan beslenmiş
ayrıca akım trafolarıda 400/5 değerindedir.
bunu nasıl düzeltebilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle,rölenizin akım trafosu oranını düzeltmeniz gerekiyor.Bunu doğru olarak girdiğinizde,röleden,
çekilen gücü ( rölenin bağlı olduğu fazdaki ) görebilirsiniz.Sisteminiz dengli ise,gücünüz,okuduğunuz
gücün 3 katı olacaktır.İkinci olarak,kondansatör dizilişini 1-1-1..1-2-2...1-2-4-4 vs ( kullanım kitapçığın-
dan bakabilirsiniz ) düzeltmeniz gerekir.Rölenizin min.çalışma akımı 50 mA olduğundan,akım trafonuzun
bu akımı algıladığı kadar yükünüz olduğundan emin olmalısınız.PS 5 modu,baştan al/baştan bırak modu
olduğundan,devreye giriş uzun süre alabilir,o nedenle,modu değiştirmeniz gerekir.Kule vinçler,kısa süre-
li devreye girip çıkan yükler olduğundan,klasik röleler ile kompanzasyon zor olabilir.O nedenle,vinç mo-
toru için münferit kompanzasyon denenebilir.Bunlar genel bilgiler.Eğer sisteminizde yükler dengesiz ise,
monofaze röle ile kompanzasyonu sağlıklı yapma şansınız çok az,röleyi trifaze ile değiştirerek,yük duru-
munuza göre 3 veya 6 gurubu monofaze kondansatörlü olacak şekilde düzenleme yapmanız gerekir.So-
runu kökten halletmek istiyor iseniz,hem dengesiz yüklere ,hem hızlı girip çıkan yüklere çözüm getiren
tristörlü kompanzasyon sistemleri kullanabilirsiniz.Forumumuzda,bu konuda oldukça geniş bilgiler var,
onlardan istifade edebilirsiniz.

Gerekli bilgileri fahri yetiş vermiş.

formen_1975 ' Alıntı:
...toplam 120 kvar kondansatör var.amper metreler kompanzasyon kapalıyken sıfır gösteriyor ama kompanzasyonu açınca üçüde 160 ampere çıkıyor...

Gördüğünüz değer sanırım kompanzasyon panosunun çektiği akım.
120kVAr kondansatör 400V şebekede aşağı yukarı 180A çeker.
Ya kondansatörleriniz değer yitirmiş, ya ölçüm noktasında bir problem var (ampermetre, akım trafosu arızalı olabilir.), ya da Şebeke voltajı 400V'un altında.

ilk önce akım trafosu kaça kaç onu anlamadım 0.005 die bir akım trafosu nasıl olur.ben olsam ne yaparım die düsündüğümde ilk önce bütün kontaktörleri ve kondasatörleri kontrol ederim.kondasatörlerde değer kaybı varmı die. sonra bütün kondansatörleri 1 gün boyunca manuel olarak devreye alırım.ertesi gün r ce kapasitif değerlerine bakarım eğer reaktif %20 nin altındaysa bu sisteme kondansatör gerekli değil derim.birde akım trafosu kaça kaç tam olarak onu söylermisin.daha iyi yardımcı olurum

sayın formen_1975 senin ilk yapacağın iş röleni yeni nesil üç akımtrafolu bi röle ile değişmen daha sonra kondastörlerinin yıpranmış veya bitik olma olasılığı yüksek gerekli testleri yapıp bitik ve yıpranmış kondastörleri sistemden çıkarıp yenilerini sisteme alacaksın sonra kullanılan güç üzerinden hesap yapıp sistemi dizayn edeceksin kullanılan gücün bir üst miktarı akım trafosu kullanacaksın yeni nesil röleler dengesiz yüklerde dahi ideal çözüm oldu artık sadece cos fi değerini manuel olarak1.00 girmen yeterli bırak diğer değerleri röle kendi bulsun böylece sorunlarını ciddi miktarda aşmış olacaksın.
kolaygelsin
<<<<<saygılar>>>>>

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri