Kompanzasyonla elektrik faturası düşermi

koyaklı

Üye
Arkadaşlar kurulu güçü 15 KW olan bir okul var tedaşta bağlantı gücü 5 kw gözüküyor herhangi bir ceza falan yemiyor şimdi bizden kompanzasyon panosu kurulması isteniyor elektrik faturasını düşürmek için Okulda reaktif güç özelliği gösteren alıcı sadece kış aylarında devir dayım pompası var genelde çalışan 2-3 bilgisayar 4-5 flouresant lamba var ben acizane fikrimi söyledim kompanzasyon yapmak tasarruf sağlamaz dedim ama bilmiyorum sizlerinde değerli fikirlerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kompanzasyonun aktif tüketimle bi ilgisi yoktur dolayısı ile faturayı etkilemez slm

Kurulu gücünüz 15 kW' ı aşıyorsa Tedaş EPDK Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğine göre sözleşme gücünüzü (5 kW) %20'den fazla aştığınız için (bu durum Yönetmeliğe göre usulsüz kullanıma girer.) proje tadilatı yaparak kompanzasyon yapmanızı yasal olarak isteme hakkına sahiptir. Proje tadilatı yaptırıp tesisinizi tadil ettrimeniz gereklidir. Aksi halde belirlenen süre sonunda elektriğinizi kesme hakkına sahiptirler. Kompanzasyon tesisi projenize göre yaptırmak zorundasınız.

Kurulu gücünüz 15 kW' ı aşıyorsa Tedaş EPDK Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğine göre sözleşme gücünüzü (5 kW) %20'den fazla aştığınız için (bu durum Yönetmeliğe göre usulsüz kullanıma girer.) proje tadilatı yaparak kompanzasyon yapmanızı yasal olarak isteme hakkına sahiptir. Proje tadilatı yaptırıp tesisinizi tadil ettrimeniz gereklidir. Aksi halde belirlenen süre sonunda elektriğinizi kesme hakkına sahiptirler. Kompanzasyon tesisi projenize göre yaptırmak zorundasınız.
peki o zaman madem kompanzasyon yok abonelik verilirken niçin istememişler diye bi soru geliyor insanın aklına slm

Müdür şöle söyliyim şimdi size güç artırma projesi istenir 14999 w için kompanzasyon istenmemekte olduğundan dolayı projeden 1 lamba 1 priz silin kompanzasyon gerekmez.Bana böle cok proje geliyor sonuçta kitaba uygun..

O zamanki proje beyanları 5 kW'mış. Eğer Tedaş yapılan peryodik kontrollarda 6 kW kurulu gücü aşmadığını tespit etseydi hiçbir işlem yapamazdı. Ancak ilgili kurum 15 kW kurulu gücü aştıklarının Tedaş tarafından tespit edildiğini beyan ediyor. Eğer 15 kW kurulu gücü aşmamış olsalardı sözgelimi 10 kW kurulu güçleri olsaydı yine Tedaş proje tadilatı isteyecekti. Bu durumda projelerinde kompanzasyon yapma zorunluluğu da olmayacaktı. Yani Tedaş yönetmelik gereğiaynı anda hem 6 kW ve hem de 15 kW kurulu gücü aştığı için kompanzasyon devreli bir tadilat projesi hazırlanmasını talep ediyor.

O zamanki proje beyanları 5 kW'mış. Eğer Tedaş yapılan peryodik kontrollarda 6 kW kurulu gücü aşmadığını tespit etseydi hiçbir işlem yapamazdı. Ancak ilgili kurum 15 kW kurulu gücü aştıklarının Tedaş tarafından tespit edildiğini beyan ediyor. Eğer 15 kW kurulu gücü aşmamış olsalardı sözgelimi 10 kW kurulu güçleri olsaydı yine Tedaş proje tadilatı isteyecekti. Bu durumda projelerinde kompanzasyon yapma zorunluluğu da olmayacaktı. Yani Tedaş yönetmelik gereğiaynı anda hem 6 kW ve hem de 15 kW kurulu gücü aştığı için kompanzasyon devreli bir tadilat projesi hazırlanmasını talep ediyor.
Kesinlikle katılıyorum söylediklerinize.Eğer TEDAŞ 15 kW üstünde bir tespiti varsa kompanzasyon yaptırmak zorundasınız.

Bu arada periyodik kontrollerde derken çok garibime gitti.SN.OSİLOSKİ hocam hangi periyodik kontrol ya bizde TEDAŞTA çalısıyoruz sonuçta hani... :)

Müdür şöle söyliyim şimdi size güç artırma projesi istenir 14999 w için kompanzasyon istenmemekte olduğundan dolayı projeden 1 lamba 1 priz silin kompanzasyon gerekmez.Bana böle cok proje geliyor sonuçta kitaba uygun..
evet aynen böyle yapmak gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri