Kompanzasyonda NH'mı yoksa otomat'mı?

Kompanzasyon için tüm ekipmanlar özel seçilmelidir.Özel sigortalar, özel kontaktörler, özel panolar, özel koruma sistemleri vb gibi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tabiki NH sigorta kullanmalısın senin takacacın otomat sigortalar hiçbir şekilde kondansatörü korumaz sadece anahtar görevi yapar.NH.sigortanın kesme hızı otomattan 20 30 kat daha hızlıdır.sıemens bile MH sigorta onerıyor

Kompanzasyon kademelerinde otomatik sigorta kullanılması sakıncalıdır bu sigortaların kesme kapasitesi 10kA ile 50kA arasında olur kısa devre anında bu sigortaların patladığını ve birdaha kullanamadığınızı görürsünüz yangın çıkarma ihtimal dahilindedir NH sigortaların kesme kapasitesi 200kA gibi oldukça yüksektir ve yangın çıkma riski otomat sigortaya göre oldukça zayıftır.Abb marka termik manyetik 3 fazlı kompak şalter kompanzasyon kademesinde kullanılmış olup statik kompanzasyondaki tristör modülünde tristörün kısa devre olması sonucu hat akımını kesemediği gibi yangına sebebiyet vermiştir.kesme kapasitesi 25kA idi firma sistemde kullandığı tüm termik manyetik kompakt şalterleri söküp sigortalı yük kesici ile değiştirdi ve sorun çözüldü.Ben nh sigorta diyorum ve otomat yada termik manyetik şaltere karşıyım .Not 200kA termik manyetik şalter olursa ve fiyatı sigortalı yük kesici ile aynı olursa tabiki kullanabilirsiniz.

Ben devre kesici olarak TMOK şalter, kondansatörler için her faza 1xC otomat kullanıyorum.63A. den sonra otomat fiyatları uygun olmuyor,zorunlu olarak NH sigorta devreye giriyor.Ben kompanzasyonda NH sigorta kullanılmalıdır görüşüne inanmıyorum.Kısa devre durumunda her iki tip sigorta da arızalı kısmı devre dışı bırakır.Arızalanan kondansatörü ne takarsanız takın kurtaramazsınız.3 kutuplu sigortaya karşıyım.Neticede ortalama tan fi önemli ,tek kutuplu da NH da olduğu gibi,1 adet sigorta attığında kalan 2 fazın kapasitesinden faydalanmaya devam ederiz.Hatta bir tiyo vereyim, eski klasik 1 fazdan ölçen reaktif röleleri kullandığım zamanlar da,dengesiz yüklü zor koşullarda bazı kademelerin akım trafosunun fazına denk gelen bir kutuplu sigortasını indirerek röleyi kandırdığım durumlar olurdu.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri