Kompanzasyonda kondansatör ölçümü yardım

Problemi nasıl giderdiginizi yazarsanız bizim için de bilgi olur.
12 gurup vardı cogu sıgorta bozuktu ve kondansatorleınde cogu arızalı ıdı degıstırınce problem kalmadı

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar 1.ve 2 kademedeki kondansatörlerimin 1 fazlari yok o yüzden değişim gerekiyor ama elimde büyük kapasiteli var kompanzasyon panosundaki 6.5 kvar bendeki 15 kvar bir sorun olurmu buyuk seçim olursa da ne gibi zararı olur.

Merhabalar 1.ve 2 kademedeki kondansatörlerimin 1 fazlari yok o yüzden değişim gerekiyor ama elimde büyük kapasiteli var kompanzasyon panosundaki 6.5 kvar bendeki 15 kvar bir sorun olurmu buyuk seçim olursa da ne gibi zararı olur.
Kontaktörlerinizi kontrol ettiniz mi ?

Olabilecek problemler:
1) 1. ve 2. kademeye yüksek kapasite takarsanız sisteminiz kapasitife girmeye başlar.
2) 1. ve 2. kademeleri 15 kvar olarak öğrettiniz. Bu durumda bu kademeler çekildiğinde bağlı olan kontaktörün kontağı dayanmaz ve varsa reaktörünüz de zarar görebilir.
3) Bu kademeler çekildiğinde kademeye ait kablolar yanabilir. Kablolar kademeye uygun olarak seçilir.

arkaslar kondansatoru pensampermetre ıle olctugumde ıkı fazda 36 a goruyorum 3. fazda neden 0 degerı goruyorum. 2 kondansatordede olay bole ayrıca 12 kontaktor var sıstemde 20 adetde kondansator var ve kontaktorlerın hepsı cekılı oldugu halde ,dıger kondansatorlerde hıc bır deger goremıyorum ben ,kondansatorlerın hepsımı arızalı bu durumda nedır .aydınlatırmısınız benı

Bence attığınız fotoğrafa göre ölçü aletinde sıkıntı var 30 kvar kondansatör 43 amper çeker senin ölçü aleti 34 gösteriyor başka bir pensampermetre ile tekrarlayın ölçümü eğer ölçü aletin doğru gösteriyorsa ozaman kondansatörün bozuk demekki hepsi birden mi bozuldu diyeceksin eğer hepsi bozuksa sayaçtan 2 günlük sayaç endeksleri okuyup ceza girip girmediğini hesaplarsın kondansatörlerin hepsi bozuksa zaten cezada çıkarsın 2 gün sonra hesapda ceza çıkmazsa ölçü aletin bozuktur kondansatörlerin sağlamdır sonucu çıkar
Kolay gelsin

Bence attığınız fotoğrafa göre ölçü aletinde sıkıntı var 30 kvar kondansatör 43 amper çeker senin ölçü aleti 34 gösteriyor başka bir pensampermetre ile tekrarlayın ölçümü eğer ölçü aletin doğru gösteriyorsa ozaman kondansatörün bozuk demekki hepsi birden mi bozuldu diyeceksin eğer hepsi bozuksa sayaçtan 2 günlük sayaç endeksleri okuyup ceza girip girmediğini hesaplarsın kondansatörlerin hepsi bozuksa zaten cezada çıkarsın 2 gün sonra hesapda ceza çıkmazsa ölçü aletin bozuktur kondansatörlerin sağlamdır sonucu çıkar
Kolay gelsin
Ana şaşlter, NH sıgorta vs de bir faz gecmiyor olabilir. Pens ampermetrenın eksık göstermsi, kondansatörlerde zamana baglı kayıp olabilir.

Selamünaleyküm arkadaşlar kompanzasyon panosunda 1 ve 2.kademe de fazlarin biri yoktu 1.kademede r fazı 2.kademe de ise t fazı yok kondansatorleri değiştirdik yine aynı sorun devam ediyor.sizce sorun nerde olabilir kontaktorlerde giris ve çıkışta da 380 volt geliyor ve buzzer kademesinde kontaklar geçirdiğini gördüm.daha bakmadigim neresi kalmış olabilir veya sorun ne olabilir.lutfen acil yardım.
Selamünaleyküm arkadaşlar kompanzasyon panosunda 1 ve 2.kademe de fazlarin biri yoktu 1.kademede r fazı 2.kademe de ise t fazı yok kondansatorleri değiştirdik yine aynı sorun devam ediyor.sizce sorun nerde olabilir kontaktorlerde giris ve çıkışta da 380 volt geliyor ve buzzer kademesinde kontaklar geçirdiğini gördüm.daha bakmadigim neresi kalmış olabilir veya sorun ne olabilir.lutfen acil yardım.

Kompanzasyonda en çok yapılan hatalar-
dan birisi,trifaze guruplara konan sigorta-
ların,her faza ayrı ayrı ! konmuş olmasıdır.
Gurup trifaze ise,sigortanında trifaze ol-
ması,arızanın daha kısa sürede lokalize olmasını sağlar.Sigortanız tek tek ise,akım
çekilmeyen faza ait sigortada sorun olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri