Kompanzasyonda kondansatör ölçümü yardım

tayfunsun

Üye
arkaslar kondansatoru pensampermetre ıle olctugumde ıkı fazda 36 a goruyorum 3. fazda neden 0 degerı goruyorum. 2 kondansatordede olay bole ayrıca 12 kontaktor var sıstemde 20 adetde kondansator var ve kontaktorlerın hepsı cekılı oldugu halde ,dıger kondansatorlerde hıc bır deger goremıyorum ben ,kondansatorlerın hepsımı arızalı bu durumda nedır .aydınlatırmısınız benı

Ekli dosyalar

• 20180810_095002.jpg
    20180810_095002.jpg
    185.4 KB · Görüntüleme: 52
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ana besleme şalteriniz kapalımı ? Hepsinin birden arızalı olma ihtimali çok zayıf.Ölçü aletinizin sağlam oldu-
ğundan eminmisiniz ?
salter acık kardesım ,olcu aletıde saglam arızalı olsa dıger 2 kabloyu tek tek olctugumde onlarda amper gostermez ..

Kapasite kaybetmiş olabilir yada kontaktor kontağı gecirmiyor olabilir
bı kontaktore resımdekı ıkı kondansatorden baglı kardesım .kondansatorun bırı 2 kablosunda amper cektıgını gosterıyor,3.kabloda gostermıyor.ayrıca kontaktor cıkısları saglam baktım 380 cıkıyor ,kondansator gırıstede 380 var

bı kontaktore resımdekı ıkı kondansatorden baglı kardesım .kondansatorun bırı 2 kablosunda amper cektıgını gosterıyor,3.kabloda gostermıyor.ayrıca kontaktor cıkısları saglam baktım 380 cıkıyor ,kondansator gırıstede 380 var
2. kondansatorde hıc bırsey cekmıyor pensampermetre ıle bakıldıgında ,yanı bırı ıkı fazında cekıyor bır fazında cekmıyor .dıgerınde hıc amper cekme olayı yok

Kondansatörleri ne zamandan beri kullanıyor? Ayrıca pano içi sıcaklık çok önemli. Eğer pano içi sıcaklık standartlar dahilinde değilse kondansatörler değer kaybedecektir. Ayrıca pano dizaynı bu sıcaklık ilişkisinde çok önem arz etmektedir. Bütün kondansatörlerin değer kaybetmiş olması çok zayıf bir olasılık olsa da kompanzasyon sistemlerinde karşılaşılmayan durumlar değildir. Daha önce bu tür durumlar ile karşılaştım. Sisteminizin reaktif oranlarında her zamankinden fazla bir yükseliş var ise kondansatörler devreye girmiyor demektir. Kontaktörler çekip kademe devreye girse bile değer kaybı yaşandığından dolayı sistem istenen şekilde kompanze olamayacaktır.

Hele ki sistemde kondansatörlerin önünde reaktörler var ise çok daha büyük bir tehlike var demektir. Kondansatörün değer kaybetmesi reaktör ile kondansatör arasında belirlenmiş olan kesim frekansının kayması ve rezonans frekansına yaklaşması demektir. Bence başka ölçü aletleri ile sistem çalışıyor iken kademelerdeki kondansatörlerin akım değerlerini kontrol edin. Normalde çekmesi gerekenden farklı bir akım çekiyor ise kondansatörler değer kaybetmiş demektir.

Eğer böyle bir durum var ise bu konuda tecrübeli bir firmadan yardım alıp kompanzasyon tesisatınızı gözden geçirmelerini talep edebilirsiniz.

İki fazdan akım çekmesi kondansatörün sağlam olduğunu göstermez.Kontrol ettiğimizde birçok kondansatörde 1 fazın yada 2 fazın kapasite kaybettiğini görüyoruz.Birde hitap tarzınız hoş değil kardeşim kelimesini kullanmayın lütfen size cevap veren arkadaşlar sizden yaşça büyük yaşına baktığımda 29 yaşında gözüküyorsun ben dahil sana cevap veren arkadaşlar yaşça senden çok büyük bu hitap tarzı doğru değil.

İki fazdan akım çekmesi kondansatörün sağlam olduğunu göstermez.Kontrol ettiğimizde birçok kondansatörde 1 fazın yada 2 fazın kapasite kaybettiğini görüyoruz.Birde hitap tarzınız hoş değil kardeşim kelimesini kullanmayın lütfen size cevap veren arkadaşlar sizden yaşça büyük yaşına baktığımda 29 yaşında gözüküyorsun ben dahil sana cevap veren arkadaşlar yaşça senden çok büyük bu hitap tarzı doğru değil.
senın gıbı merak edıp profılıne bakmadım kardes rahatsız olduysan cvp yazma ,hepımız dın kardesıyız yurtdasız gereksız plomık olusturma senın cumhurbaskanın bıle hıtap ederken kardeslerım dıyor ,senın gıbı takılmıyor kendınden buyuklere ,sıte yonetımı kusurum varsa affetsın

senın gıbı merak edıp profılıne bakmadım kardes rahatsız olduysan cvp yazma ,hepımız dın kardesıyız yurtdasız gereksız plomık olusturma senın cumhurbaskanın bıle hıtap ederken kardeslerım dıyor ,senın gıbı takılmıyor kendınden buyuklere ,sıte yonetımı kusurum varsa affetsın

Evet rahatsız oldum.Bunu belirtmeme rağmen halen aynı cümleyi kullanıyorsun.Olayı çarpıtma din kardeşliği,yurttaşlık v.s gibi konuları getirip konuşma tarzınla bağdaştırma ben sadece hitap tarzın doğru değil dedim uyardım.Cumhurbaşkanı örneğini veriyorsun ülkenin devlet başkanı senin gibi sıradan biri değil takılmaması da doğal zaten.Konuya cevap yazma konusuna gelince bu benim bileceğim bir iş bunu sen belirleyemezsin işine bak sana arızalı kondansatörünle mutluluklar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri