Kompanzasyonda güç analizi hakkında

Sayın Durceylan,

Bu yazıyı yazdıktan sonra biraz düşündüm ve şu karara vardım.Kondansatörler devreye girdiğinde akımın yükselmesi normal. Çünkü devreye kapasitif yük alıyorum. Sizinde bildiğiniz gibi devreye giren her 10kWAR'lık kondansatör için devreden çekilen akım yaklaşık 14A.

Reaktif güç kontrol rölesi devreye kondansatör kademelerini sokuyor ve Akım trafosundan almış olduğu bilgiye bakarak gerçekten ilgili kondansatör kademesinin devreye girdiğini kontrol ediyor.

Şöyle bir örnek verirsem kompanzsyon devreye girmeden önceki akım 100A olsun biz devreye 10kWAR'lık bir kondansatör grubu alalım. Akım değerinin 114A olması gerekir.Eğer reaktif kontrol rölesi devrenin akımının 14A yükselmediğini algılarsa 2. bir kondansatör grubunu devreye alır.

Benim düşüncem Elektrik saatinin devreye giren kondansatör gruplarını kapasitif bölümüne yazdığını düşünüyorum. Aktif bölüme yazmadığı için Elektrik faturamın büyümediğini düşünüyorum Tabi bu bir varsayım. Konuyla ilgili olarak sizlerin düşüncenizide merak ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sevgili Uzman28 kompanzasyonun birtek amacı vardır. Akımı azaltmak. Kompanzasyon devreye girdiğinde akım artıyorsa çok büyük probleminiz var demektir. Ölçümü doğru yaptığınızdan eminseniz. Kompanzasyonu hemen devreden çıkartıp. Düzgün çalışır hale gelinceye kadarda devreye almayın..

Kolay gelsin.......

Sn. durceylan ve sn. testcimurat'ın söyledikleri tamamen doğrudur sn. uzman28.
Sizin panolarınızdaki akım trafoları uygun yerlerde olmayabilir. Yeniden gözden geçirin.
Kompanzasyon devreye girdiğinde, röleniz doğru çalışıyorsa eğer;
Kompanzasyon beslemesindeki kablolarınızdan kapasitif akımlar akar,
Yüklere giden kablolarınızdan aktif+indüktif akımlar akar,
Ana baranızdaki akımın azalması gerekir:
İndüktif akımla kapasitif akım vektörel olarak birbirine ters yöndedir. Ana barada birleşen aktif+indüktif+kapasitif akımlardan, indüktif akımla kapasitif akım birbirini götürür, geriye aktif akım (biraz indüktif, biraz da kapasitif akım) kalır.
İşin özü budur.

Arkadaşlar,

Yardımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Sizlerden gelen geri dönüşüm bilgilerine dayanarak sistemi tekrar gözden geçirdik.

Sonuç olarak sistemde entesin tek fazlı reaktif güç kontrol rölesi kullanılıyordu. Akım ve gerilim bilgileri aynı fazdan alınmadığı için sistem yanlış çalışıyormuş.

Merhaba cümleten,

Gruparge yazılım grubunun geliştirdiği (optkon) sayesinde kompanzasyon sisteminizin kademelerini belirleyebilirisiniz,

Nasıl çalışır;

Index of /OptKon Tıklanır

Web arayüzü olan program sayesinde bilgisayarınıza program kurmanıza gerek kalmaz direkt hesapları serve üzerinden yapabilir

Bildiğiniz üzre Gruparge SVC 12C3L rolesinin güç akış grafiğindeki veriler sayesinde sistemimizin ham reaktif enerjilerini izleyebiliyoruz

Bu nasıl oluyor kısaca;
Reaktif güç kontrol rolesi sistemi elindeki kademeler ile kompanze ediyor sanki edilmemiş gibi sistemden akan ham reaktif enerjileri zamanları ile beraber 60 örnek ile kayıt ediyor

Ne işe yarıyor;
Sistemimizin durumunu sanki kompanzasyon sistemini kapatıp ve işletmedeki tüm seneryo ları (çalışmaları) yapıp kayıtlar üzerinden kademeleri belirleminizi cihaz sürekli yapıyor. Fazlardaki dengesizliği, demand reaktif enerji, vb görebilirisiniz

Örnek;
Yeni bir iş aldınız ve revizyon yapacaksınız ,
kademeler ne olacak sistem ne iş yapıyor hızlı girip çıkan yükler, kapasitif yükler varmı meçhul tüm seminerlerde gruparge olarak üzerinde durduğumuz konu deneme yanılma ile analiz karşımıza çıkıyor.....
Çözüm: SVC12C3L roleyi sisteme takıyorsunuz kademelerden yenileme yapmadan bir yandan sistemi kompanze ediyor ve bir yandan sistemin ham reaktif enerjilerini kayıt ediyor 1 gün sonra rolenin yanın gittiğiniz ve ekranda

1.ornek: 2.5 2.1 3.1 230DK
2.ornek: 2.0 1.0 2.0 100DK
3.ornek: -1.0 0 0 90DK
4.ornek: 3.0 0 0 12Saat

hemen yorum yapabiliriz
1.faz farklılıkları 1 kvar gibi görünüyor 1 kvardan büyük monofaze kond. uygun değil
2. R Fazında -1.0 Kvar kapasitif yük var bir şönt reaktörü ayarlamak lazım değerinde bu imiş!
3. R fazına uzun bir süre 3.0 Kvar kondansatör gerekmiş muhtemel gece aydınlatmalar bir faza bağlanmış!

evet bu değerleri opton programına girdiğimizde bize optimum kademeleri verecektir.

Gruparge SVC sistemleri; kısaca sistemler her fazda 1000 kademe olmak üzre toplamda 3000 kademeye sahip olursunuz fazlardaki dengesizilik kapasitif yükler hızlı girip çıkan yükler (Cevap süresi 40mS) rahatlıklar çözebilirisiniz

ekteki Videoda programı kısaca çalışması anlatılıyor kullanmanızda kati yara görüyorum hayırlı olsun

[video=youtube;N4oYBDVlthk]http://www.youtube.com/watch?v=N4oYBDVlthk[/video]

siteye giriyorum ama güç analizi ile alakalı bilgilere ulaşamıyoru?

bu konuda daha çok bilgi paylaşılırsa bence çok daha iyi olur. Şu aralar biz de güç analizi yaptırmak istiyoruz e araştırmalarımız devam ediyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri