Kompanzasyonda Faz Dengelemenin Önemi

sssonerrr

Üye
Merhaba Arkadaşlar...

Yeni başlıyan meslek hayatımda hergün yeni birşey öğrenmekteyim. Sizinle de yazdığım konu başlığı altında fikirlerinizi ve görüşlerinizi almak istiyorum. Yakın bir zamanda orta büyüklükte bir mahazanın kompanzasyon panosunu revize ettik. Faturada sürekli olarak ceza yemişler farkında değiller bizede kontaktörler çok ses yapıyo diyerek şikayete geldiler. Ceza yediklerinin farkında değiller hala. Öyleki kullandıkları gücün saat değerleri,

T 27600
Ri 8000
Rc 57000

değerlerindeydi. Öncelikle Mevcut kondansatörleri değiştirdik ve kademeleri işletmeye daha uygun şekilde ayarladık. Fakat ileride aldığımız ölçümlerde bukez endüktif değerin ilerlemesinde aşırı bir artış olduğunu gördük. Bu kezde mahazada düzensiz bir faz dengelemesi olduğuna karar verip yükleri paylaştırdık. Yaptığımız ölçümlerde değerlerin önceki ve sonraki şekillerini aşağıda yazıyorum. İncelersiniz.

Mavi 6.80 A'den 8.7 A
Kahve 13.10 A'den-9.8 A
Siyah 15.50 A'den 8.6 A olacak şekilde düzenlendi. Çekilen akımdada anlık iyileşmeyi fark etmek çok kolay. Şu anda kompanzasyonun sağlıklı olarak çalıştığını söylemeliyim. Konu hakkında uzman görüşlerini paylaşmak istiyen arkadaşlar olursa memnun olurum. Teşekkürler şimdiden.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yükü kablolara eşit şekilde dağıtmanız iyi olmuş. Ama işin içinde kompanzasyon girdiğinde dağıtılan yükün karakteristiğine de bakılmalı. Yani dağıtılan yükte ısıtıcı da varsa fazın birisi omik, diğerleri indüktif karakteristikli olur. Monofaze kondansatörlere daha çok iş düşer.
Kullanılan reaktif güç kontrol rölesinin özelliğine göre, anlık güç akışını röle üzerinden görebilir ve buna göre gerekli kademe düzenlemesine gidebilirsiniz.
Mağazanın gece yükü daha az ise, en küçük kademeyi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Genç arkadaşım dediklerine katılıyorum fakat bazı yerlerde malesef bu tarz faz eşitleme yapılması mümkün olmuyor mesela bir üniversite diyelim yaklaşık 20 tane binadan oluşmakta olsun ve her bir bina da genelde bu şekilde olur sırayla başkaları tarafından yapılmış olsun buradaki elektrik dağıtımını malesef eşit dağıtamazsınız çünkü bir oda da veya sınıfta veya labaratuarda veya odada bir prize birden fazla uzatma takılır sen ne kadar ben düzeltecem desende bu durum değişir fazlardaki akımları dengeli bir şekilde düzeltmek artık yok artık monofaze difaze trifaze kondansatörlerle değişik değerlerde ve çok kademede kompanzasyon yapmak var en az kademede kurguyu oluşturan ve ceza yememesini sağlayan işi alır :D

sn nuriefe dengesiz faz yükleri kompanzasyonunda her fazı ayrı düzelten tamamı monofaze EKM serisi cihazlarımızı yada SVC tarzı cihazları kullanarak bunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Dinamik arkadaşım bana sizin de bu tarz SVC ürünleriniz olduğunu bilmiyordum olduğuna da ayrıca üzüldüm lütfen mümkün olduğunca kullanmayın kullandırmayın kademelerini arttırın veya şönt reaktörü direk devreye tristörle alın ama faz açıları ile oynayarak yapmayın bu işi hatta kondansatör ile şönt reaktörü birlikte alın devreye ve fark olan şönt ihtiyacı veya kapasitif ihtiyacını karşılayın ama lütfen faz açıları ile oynayarak sistemimize harmonik yaymayınız rica ediyorum sizden.

Yanlış anlaşılmış yada ifade etmişim galiba, bizim ürünümüz EKM serisi tamamı monofaze cihazlardır, SVC tipinde ürünümüz yok ancak dengesiz yüklerin kompanzasyonu konusunda bu ürünler de işe yarar anlamında ifade ettim. Ayrıca ürünlermiz fabrikasyon harmonik filtreli çıkıyor. Zahmet edip web sitemize baksaydınız görebilirdiniz.

Dinamik arkadaşım bana sizin de bu tarz SVC ürünleriniz olduğunu bilmiyordum olduğuna da ayrıca üzüldüm lütfen mümkün olduğunca kullanmayın kullandırmayın kademelerini arttırın veya şönt reaktörü direk devreye tristörle alın ama faz açıları ile oynayarak yapmayın bu işi hatta kondansatör ile şönt reaktörü birlikte alın devreye ve fark olan şönt ihtiyacı veya kapasitif ihtiyacını karşılayın ama lütfen faz açıları ile oynayarak sistemimize harmonik yaymayınız rica ediyorum sizden.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri