Kompanzasyonda düşük değer.

Arkadaşlar merhaba, öncelikle kompanzasyon ile ilgili bi tecrübem yok, araştırdığım kadarıyla 2 adet hazır kompanzasyon sistemini devreye aldım. Fakat biri fotoğraf ta gördüğünüz gibi cos değeri çok düşük nedenini anlayamadım ve yardım için buraya yazıyorum? Bağlantılar ve faz sırasını, akım tarafa değerini bütün ayarlarını yaptım otomatik kondansatör tanıma yaptım sorun yok. Fakat sistemde 500-600 Amper yük var cos değeri normal değil nerde hata yapmış olabilirim?

Ekli dosyalar

• D4A37A25-649D-418A-9ED3-36FB322B34CD.jpeg
    D4A37A25-649D-418A-9ED3-36FB322B34CD.jpeg
    199.6 KB · Görüntüleme: 46
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Röleniz kondansatör almamış,düşük görünmesi normal.Normal sinyalinin yanması normal değil.Bağlantıları
tekrar gözden geçirmenizde yarar var.Yanılmıyorsam,bu rölelerin doğru çalışması için,ilk kademenin trifaze
ve büyük değerde olması lazım.Kılavuzu iyice gözden geçirip,şartları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.

ilk kademesi büyük ve trifaze, tekrar yarın kontrol edeceğim?

Röleniz kondansatör almamış,düşük görünmesi normal.Normal sinyalinin yanması normal değil.Bağlantıları
tekrar gözden geçirmenizde yarar var.Yanılmıyorsam,bu rölelerin doğru çalışması için,ilk kademenin trifaze
ve büyük değerde olması lazım.Kılavuzu iyice gözden geçirip,şartları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.
Sami bey Bilgi amaçlı soruyorum, bu Kompanzasyon sisteminin bağlı olduğu besleme panosu ayrı bir bölümün beslemesi,bu panonun beslemesinin geldiği ana pano trafonun yanında ve ordada bi Kompanzasyon sistemi var. Yani ben otomatik kondansatör tanıma yaparken diğer Kompanzasyon sistemini kapatmalımıyım? Bu sebepten dolayı cos düşük olabilir mi?

Sizin sistem devreye girdiğinde,baştaki devreden çıkar.Basit bir tekhat şeması ek-
leyebilirmisiniz.

Cosfi düşük görünmesi benimde başıma geldi başka marka bir reaktif güç kontrol rölesinde eğer akım trafolarından geçen akım akım trafo oranından çok düşükse akım trafoları geçen akımı reaktif güç rölesine bildiremiyor ve kondansatörler çekmiyor!
Yalnız sizin resimde reaktif güç kontrol rölesi alarm vermemiş?Hedef cosfi ayarı yapılması gerekiyor olabilir bu rölede ben bunu kullanmadım ama bir araştırın hedef cosfi varsa veya istenen cosfi o ayarı yapın yoksa otomatik yapması lazım reaktif güç rölesi bunu!

Cosfi düşük görünmesi benimde başıma geldi başka marka bir reaktif güç kontrol rölesinde eğer akım trafolarından geçen akım akım trafo oranından çok düşükse akım trafoları geçen akımı reaktif güç rölesine bildiremiyor ve kondansatörler çekmiyor!
Yalnız sizin resimde reaktif güç kontrol rölesi alarm vermemiş?Hedef cosfi ayarı yapılması gerekiyor olabilir bu rölede ben bunu kullanmadım ama bir araştırın hedef cosfi varsa veya istenen cosfi o ayarı yapın yoksa otomatik yapması lazım reaktif güç rölesi bunu!
Akım trafaları hepsinin değeri normal kontrol ettim, hedef cosfi ayarladım, kabloları bağlantıları kontrol ettim ama anlamadım? En son röleyi değiştirip denemek istiyorum o da elimde yok, bi daha kontrol edeyim olmazsa alıcam yeni bi röle deneyeceğim.

Sizin sistem devreye girdiğinde,baştaki devreden çıkar.Basit bir tekhat şeması ek-
leyebilirmisiniz.
çok düzgün bişey olmadı kusura bakmayın?

Ekli dosyalar

• 656D41BC-4680-49FB-B7BE-2D12D6312494.jpeg
    656D41BC-4680-49FB-B7BE-2D12D6312494.jpeg
    857.9 KB · Görüntüleme: 33
bır sorum olacak sadece ıdarı bına aktıf
fabrıka duruyor ama degerler hergun artıyor

Ekli dosyalar

• IMG-20180920-WA0001.jpg
    IMG-20180920-WA0001.jpg
    375.5 KB · Görüntüleme: 19
bır sorum olacak bu neden olur sadeceıdarı bına aktıf fabrıka duruyor ama degerler hergun artıyor boyle gıderse kapasıtıf ten ay sonu ceza olacak galıba bu neden olur. manuel devreden kondansator cıkarsam duzelırmı

Ekli dosyalar

• IMG-20180920-WA0001.jpg
    IMG-20180920-WA0001.jpg
    375.5 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular