Kompanzasyonda 3 Fazı da Kullanmak Mecburi midir?

çok fazla güce sahip olmayan bir işletmeye gidiyorum buradaki sorun endüktif cezaya girmesi fazları ne yaptıysam dengeleyemedim.röle de 1 fazlı sadece tek faza göre hareket ediyor monofaze kondansatör de denedim ama sonuç alamadım.ben diyorumki tüm tüketicileri bir faza toplasam nasıl olsa 3 fazlı tüketicimiz yok ve monofaze kondansatör kullansam ne kadar doğru olur bu sorunu ortadan kaldırabilirmiyim en iyisi rg3 12 c ama oda maliyeti artırıyor sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tek faza toplama diye bir yöntem yok. 3 faza göre ölçüm yapın.
güç nedir.?

bir rölenin fiyatı ceza yemekten daha ucuzdur diye düşünüyorum röle alamıyorsan indüktüf olan tüm cihazları bir powermetre ile ölçüm ihtiyaç kadar kondansatör bağlarsan olur yani her cihazı bağımsız kompanze edeceksin

Madem güç çok yüksek değil ve fazlada masraf yapmak istemiyorsunuz, öyleyse bireysel olarak devreye giren yük gruplarına uygun kondansatör bağlayarak sorunu giderebilirsiniz.

sn elek güç çok düşük 19 kw civarı tüm fazlardan çekilen akım toplamı normalde 20 a burası sadece gündüz saatlerinde çalışıyor tedaş zamanında buraya şart koşmuş ama hiçte gerek yokmuş aslında şimdide ayda 35 tl civarında endüktif ceza geliyor..bunu ortadan kaldırmak istiyoruz teşekkürler

Anladığım kadarıyla yük tüketimi çok düşük. Eğer yükün yükselme ihtimali ileride de yoksa, en doğrusu dağıtım şirketine başvurarak sözleşme gücünü 10kW altına düşürmektir. Aktif sayaç ile kompanzasyona bile gerek kalmayacaktır.

RGK rölesinin referans akım değeri aldığı akım trafosu değeri (dönüştürme oranı) büyük seçilmiş olabilir. Bazı (eski) RGK röleleri 20mA'den düşük akımlarda sağırlaşabiliyor. Yani akım trafosundan çıkan akım 20 mA'den düşükse röle çalışmayabiliyor. Eğer kompanzasyon sisteminin referans akımını aldığı akım trafosu Elektrik dağıtım sistemindeki ana ölçü aletlerini besleyen akım trafolarından biriyse ve bu akım trafosunun dönüştürme oranı yüksekse rölenin akım referansı aldığı akım trafosunun bulunduğu hatta ikinci bir daha düşük dönüştürme oranlı akım trafosu bağlayıp, röle akım referansını bu akım trafosundan alarak bir deneme yapabilirsin.

Sonuçta yük az olduğu için çekilen akımda az, az akım, akım trafosunda daha düşük değer demek. Düşük ref. akımı da röle hissetmiyor olabilir.

tek faza toplarsan kullandığın kablo akım taşıma kapasitesi yetecek mi? onu da hesaplaman lazım.

bana kalırsa sen kompanzasyonunu manuel direk cihazın vaziyetine göre sistem kur en mantıklısı bu.tedaş 40kw nın altına reaktif güçrolesini şart kılmıyor

şu en bende bir işletmenin sorununu çözmekle uğraşıyorum hangi makina çalışacaksa ona ait kontaktör çekecek ve kompanze edecek.bu ay randımanı belli olacak

- - - Updated - - -

işletmenin gücü 28 kw bende trifaze motorlar meycut

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri