kompanzasyon

kompanzasyon sistemini bir pastaneye kurdum ve bir türlü düzene gelmiyor monofaze yük agırlıklı sistemi kurdum ve hatalı kompanzasyon diyor sürekli yükü bir türlü dengeleyemiyorum.sistemdeki kondansatör sıralaması şu şekilde birinci kademe 1kwar 380w-2konda.monafaze 0,33mfar-3konda.0,55mfar-4kondan.1,5kwar monofaze bundan sonraki grublar trıfaze2,5-5 kwar sorakilerde trıfaze2,5-2,5 kwar toplam 10 kademe sabit yok cünkü fazlar cok dengesiz reaktif röle üzerinde fazlar -890/980 /1000 fazın biri sürekli -800 900 arası geziyor ve kapasitif yazıyor bu durumdan nasıl kurtulabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz tel.********

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Eger entes cihaz kullaniyorsa ilk kdemeye trifaze kondansator tak muhtemelen gormuyoo

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

kompanzasyon sistemini bir pastaneye kurdum ve bir türlü düzene gelmiyor monofaze yük agırlıklı sistemi kurdum ve hatalı kompanzasyon diyor sürekli yükü bir türlü dengeleyemiyorum.sistemdeki kondansatör sıralaması şu şekilde birinci kademe 1kwar 380w-2konda.monafaze 0,33mfar-3konda.0,55mfar-4kondan.1,5kwar monofaze bundan sonraki grublar trıfaze2,5-5 kwar sorakilerde trıfaze2,5-2,5 kwar toplam 10 kademe sabit yok cünkü fazlar cok dengesiz reaktif röle üzerinde fazlar -890/980 /1000 fazın biri sürekli -800 900 arası geziyor ve kapasitif yazıyor bu durumdan nasıl kurtulabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz tel.5534250794

Sn Yasinercan
Sıkıntı dengesiz yüklenme ancak kademe seçimleriniz hatalı. 3 fazlı sistemimizde her faz için bağladığın monofaze kondansatör gücü eşit ve kademelenmeside düşükten yükseğe doğru olmalı. Hassas bir kompanzasyon için kademe güçleri küçük olmalı dolayısıyla 12 kademenin hepsi kullanılmalı.
Hangi tip röle kullanıyorsunuz? Röle ayarlarınız doğru mu? Röle kademeleri doğru algılamış mı?
bu soruların da cevabını vermeniz gerekiyor.
Örnek kademe güçleri;
1.kademe(3faz1kVAr)
2.kademe(1faz0,33kVAr)
3.kademe(1faz0,33kVAr)
4.kademe(1faz0,33kVar)
5.kademe(1faz0,55kVAr)
6.kademe(1faz0,55kVAr)
7.kademe(1faz0,55kVAr)
8.kademe(1faz1kVAr)
9.kademe(1faz1kVAr)
10.kademe(1faz1kVAr)
11.kademe(3faz2,5kVar)
12.kademe(3faz5kVAr)

Sn Yasinercan aynı konuyu neden 2 kere açtınız ?

Sn cs-tech ilk kademe 380V diye belirtmiş (Yanlışlıkla 380w yazmış)

dogrudur entes kullanıyorum 12 kademe birinci kademe trıfaze diger kademeler ise 2-3-4 monofaze sonrasıda karışık trıfaze ve monofaze sitem sürekli röle üzerinde hatalı kompanzasyon lambası yanıyor ve degerler 1000/-850/900 degerleri görüyorum kondansatörlerin bazılarını devre dışı bırakıyorum gecici süre degerler normale biniyor sonra yukarıda yazdıgım gibi cıkıyor bu nedenlede sürekli kapasitif yazıyor lütfen bana acil yardımcı olabilirmisiniz.kolay gelsin:eek:

Sana sorununun çözümünü aynı soruna açtığın 2. Konu başlığında cevap verdim.

YÖNETİCİLERE DURUMU BİLDİRDİM AMA İLGİLENEN OLMADİ!

selamün aleyküm öncelikle mesajıma cevap verdiginiz için teşekkür ederim sıkıntım büyük... kullandıgım röleyi yeni aldım entes rg 12c sizin yazdınız gibi baglı sistem üzerin deki kondansatörler sırasıyla şöyle 1,kademe 3faz 1kwar/2,kademe 1faz 0,33mfar/3,kademe 0,33/4,kademe 0,55mfar/5,kademe 3faz2,5kwar/6,kademe 1,5 kwar 1faz/ 7,kademe2,5 kwar 1faz buşekilde gidiyor nasıl bir düzeltme yapabilirim nerde hata yapıyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz bir an önce sistemi düzeltmeliyim yoksa kapasitif aldı başını gidiyor .kolay gelsin.:eek:

selamün aleyküm öncelikle mesajıma cevap verdiginiz için teşekkür ederim sıkıntım büyük... kullandıgım röleyi yeni aldım entes rg 12c sizin yazdınız gibi baglı sistem üzerin deki kondansatörler sırasıyla şöyle 1,kademe 3faz 1kwar/2,kademe 1faz 0,33mfar/3,kademe 0,33/4,kademe 0,55mfar/5,kademe 3faz2,5kwar/6,kademe 1,5 kwar 1faz/ 7,kademe2,5 kwar 1faz buşekilde gidiyor nasıl bir düzeltme yapabilirim nerde hata yapıyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz bir an önce sistemi düzeltmeliyim yoksa kapasitif aldı başını gidiyor .kolay gelsin.:eek:

Sorununuzun cevabını elimden geldiğince açık ve net bir şekilde izah etmeye çalıştım ama cevabınızdan bunu anlamamış olduğunuzu görüyorum. Madde madde açıklıyorum.

1-Kademe seçimlerinizin hatalı olduğunu belirttim tek fazlı kondansatör kademe sayınız yetersiz aynı zamanda faz başına düşen tek faz kondansatör gücünüzde dengesiz seçilmiş! Uygun olan alternatiflerden bir tane verdim kademeleri size tek tek yazdım.
2-Röle Entes RG3-12C çok iyi bir röledir. Önerdiğim kademe güçlerini röleye elle tanıtın otomatik tanımlama modunda röle kademeleri yanlış algılayabiliyor.
3-Röle ayarlarını tek tek kontrol edin.
4-Sabit kondansatör kullanmayınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri