kompanzasyon

gesges

Üye
arkadaşlar merhaba

ilk mesajım olması dolayısı ile hepinize saygılarımı sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim
mustafa gül

arkadaşlar benim sıkıntım kompanzasyonu kurulu ve çalışır durumda olan bir tesiste %22 civarında seyreden endüktif reaktif değerini nasıl düşürecegimle ilgili.
benim aklıma ilk gelen çözümleden bir tanesi daimi 10 kvar 'lık kondansatörü 12.5 ve üzerindeki bir seviyeye yükseltip sistemi kontrollü şekilde çalıştırmak.(kapasitif reaktif degeri ise %6 civarında.)
bu arada sistemde 1 fazlı 12 kademeli reaktif röle mevcut.akım trafosu ise 600/5
kademe ise 10 kvar daimi olmak üzere 10+10+10+10+10+10+10+10+10+10+20+20
tavsiyeleriniz ve deneyimlerinizden faydalanmak dilegiyle hoşçakalın.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
*Düşündüğünüz gibi, sabit kondansatörünüzün gücünü arttırabilirsiniz.

*Sisteminizde harmonikler mevcut olabilir. Harmoniklerinizin fazla olması
reaktif enerjinizin artmasına neden olabilir.

*Kondansatörler bildiğiniz gibi zamanla güçlerini yitirirler. Kademedeki kondansatörlerin
güçlerini kontrol etmenizde fayda olacağını düşünüyorum.

ileriye yönelik, daha etkili ve kesin çözüme gitmek istiyorsan üç fazdan referans alan ve tek fazlı kondansatör kullanmaya da elverişli röle kullanarak daha başarılı sonuç alabilirsin.
1.67+1.67+1.67 (tek fazlı) 1+2.5+5+10+20+20+20+30+30 (üç fazlı) diziliş yapabilirsin.

Sn.gesges,öncelikle hoşgeldin.Sabit grubu artırman bence iyi olmaz.Artık kompanzasyon sistemlerinde sabit grup kullanılmasıda pek uygun değil.(RGKR KONTROLÜNDE).İşletmenizde yükün en az olduğu durumlarda bile 10 KVAR sabit pek fazla gelmemiş.Ama 3fazında eşit yüklü olması pek mümkün değil.Bu yüzden ben olsam 1.2.3. kademeleri 0.5-1-2.5 KVAR yapar,toplam kapasite yetersiz kalacak olursa da sondaki kademeleri artırarak telafi ederdim.
Yukarıdaki tavsiyem de mutlaka biraz sonuç alırsınız.Fakat işin garanti çözümü 3 faz akım trafolu,monofaze kademe alabilen bir röleye terfi etmek ve bazı kademeleri mono faze yapmaktır.Tesisiniz ile ilgili fazla bilgi olmamakla birlikte,akım trafonuz biraz büyük veya toplam kapasiteniz biraz az gibi geliyor bana.İyi çalışmalar dilerim...

Kapasitifin çok az, indüktifin yüksek olması, kapasite yetersizliğine işarettir!
İlk iş olarak kondansatörlerinizi pensampermetre ile kontrol edin kapasitesi (nominal çektiği akım, 10kVAr'ın tam kapasitede çekmesi gereken akım 14-16A) azalan varsa gözünün yaşına bakmadan değiştirin.

Kontaktörlerinizi kontrol edin (özellikle ilk kademeler). Bacaklarından geçirmeyen varsa hemen değiştirin.
Sigortalarınızı kontrol edin, atan varsa kaldırın. Bazen bacağın biri yanabiliyor. Onları değiştirin.

Trafonuz 400kVA ise 12,5kVAr sabit kondansatör bağlamanız gerekli. Bu değer %33 oranına göreydi, 15kVAr da bağlayıp deneyin, olmazsa 12,5 bağlayın. (Röle akım trafosundan önce!)

Röle ayarlarını kontrol edin. Bazen voltaj artışından etkilenip fabrika ayarına dönebiliyor.
cos fi'yi 0,99-1'e ayarlayın. Alma bırakma süresine bakın. 1-2 saniye azaltıp artırarak uygun aralığı bulun.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri