kompanzasyon yuzde hesabı ve ceza sınırı yardım

qazi

Üye
kompanzasyon da reaktif ve kapasitif yuzdelerı nasıl hesaplanır ve bu yuzdelerın kaçtan sonra cezaya girer ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Faturanızdakı, veya belirli, sürede aldıgınız, aktif-ınduktuf reaktif-kapastif reaktıf degerlerini, ınduktüf/ aktif= %20 den az,
kapasıtıf / aktıf= %15 den az olması gerekır
bu dereı bulursanız, cezaya gırersenız..(50 kw, altındakı işletmelerde bu oran %33 ve %20 dir..

30 kw a kadar reaktif %33 kapasitis %20 30 kw ve üzeri reaktif %20 kap %15 i geçerse geçtiği oran kadar cezai işlem uygulanır.hesaplamasıda aktif reaktif ve kapasitif için ayrı ayrı son endeks - ilk endeks reaktif/aktif kapasitif/aktif yani reaktifin ve kapasitifin çıkan oranlarını aktife bölüyorsun.slm

örnek 01.01.2013 T değeri (T = 1000) (Ri = 250) (Rc = 120) 15 günlük sayaç değerlerini aldık diyelim 16.01.2013 (T= 1100) (Ri = 255) ( Rc= 140) ilk değerlerle son değerleri çıkarıp bölelim (T-T = 100) (Ri-Ri= 5) (Rc-Rc= 20) sonra (Rc/t = % ) (Ri / T = %)
(Ri 5/100 = %0.05) = Rİ %5 ( Rc 20/100 = 0.20) = Rc %20 bunu neden yazdım arkadaşlar formul tarzı yazılar bazen anlaşılamıyor tam olarak kavrayamayan arkadaşlar için

oncelıkle tesekkurler bu dedıgınız programları ındırdım fakat bunlar tek zamanlı sayac uc zamanlı sayac ınkini bulamadım
??
Sayaclarda 3 zamanlı aktif ölçümde olsa reaktif Toplam aktife enerji tüketimine göre hesaplanır.
1.8.0
5.8.0
8.8.0 esas alacaksınız. T1,T2,T3 Zaman terimleri Aktif enerjinin kullanıldığı zamana göre kwh fiyatları değişir. Aktif-reaktif endüktif ve aktif reaktif kapasitif sadece T Değerine göre hesaplanır.

saygılarımla.

Bu yılda kapasitifi ve reaktif aşım yüzdesi kaçtır bilenler yardım edebilirmi teşekkürler

Bu yılda kapasitifi ve reaktif aşım yüzdesi kaçtır bilenler yardım edebilirmi teşekkürler
ELEKTRİK İLETİM SİSTEMİ ARZ GÜVENİLİRLİĞİ VE KALİTESİ YÖNETMELİĞİ

Reaktif Enerjinin Kompanzasyonu MADDE 11 – (Değişik:RG-23/10/2010-27738)
İletim sistemine doğrudan bağlı tüketiciler ve dağıtım lisansına sahip tüzel kişiler tarafından; iletim sistemine bağlantıyla ilgili her bir ölçüm noktasında ve her bir uzlaşma periyodunda, sistemden çekilen endüktif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı yüzde yirmiyi, sisteme verilen kapasitif reaktif enerjinin sistemden çekilen aktif enerjiye oranı ise yüzde onbeşi geçemez. Bu oranlar TEİAŞ tarafından uygun görülen iletim sistemine bağlı tüketiciler için farklı olarak uygulanabilir.

Elektrik dağıtım şirketlerinin abonelerine uyguladığı iki kademe reaktif tarifesi vardır.
1. Kurulu güç 50 kVA üzerinde ise reaktif/aktif oranları ;indüktif %20 - kapasitif %15 den az olmalı.
2. Kurulu güç 50 kVA altında ise reaktif/aktif oranları ; indüktif %33 - kapasitif %20 den az olmalı.
İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri