Kompanzasyon Yeni Tebliğ

paylaşımınız içinteşekürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompanzasyonda bu gun icin gecerli olan oranlar ve resmi kaynak belirtebilecek bir arkadasim varmi forumda.iyi forumlar herkese.

Son düzenleme:
Trafolu tesisler için %20 endüktif %15 kapasitif. 15-50kVA arası tesisler için %33 endüktif %20 kapasitif

Yardimlariniz icin tesekkurler teblig-yonetmelik linki varmi?

EPDK Müşteri hizmetleri yönetmeliği ektedir.

Ekli dosyalar

• Müşt.hizmetleri son 30.12.2012.rar
    28.3 KB · Görüntüleme: 86
ben tesısat elektrıkcısıyım ama bu konpanzasyonu ogrenmek ıstıyorum guc hesaplamalarını ogrendım kondansator secımını falan ogrendım sayılır ama yınede temel olmadıgından dolayı basıt hatalarla bıle karsılasınca ne yapacagımı bılemıyorum oncede elektrıkcının bırı konpanzasyon panosu yapmıs reaktıf kontrol guc rolesı kael ın varkombı 12 kademelı modelı 8 kademesını calıstırmak ıstemıs ve 8 kontaktor 8 adet k otomat sıgorta koymus ılk 5 kademesını trıfaze son uc kademeyıde mono faz olarak kullanmıs her gıden adam karıstırmıs bırsey yapamamıs yanıılk yapan adamda kayıp ben gıttım arızaya lakın temel olmadıgı ıcın takıldıgım konular var hala kendı ozel trafosu var buranın ama rektıfını kapasıtıfının sınırı ney bıde monofazda gunduz cektıgı gucle gece cektıgı guc farklı olacak nasıl ayarlayabılırım en kolay seklı ıle bı yardımcı olursanız sevınırım

ben tesısat elektrıkcısıyım ama bu konpanzasyonu ogrenmek ıstıyorum guc hesaplamalarını ogrendım kondansator secımını falan ogrendım sayılır ama yınede temel olmadıgından dolayı basıt hatalarla bıle karsılasınca ne yapacagımı bılemıyorum oncede elektrıkcının bırı konpanzasyon panosu yapmıs reaktıf kontrol guc rolesı kael ın varkombı 12 kademelı modelı 8 kademesını calıstırmak ıstemıs ve 8 kontaktor 8 adet k otomat sıgorta koymus ılk 5 kademesını trıfaze son uc kademeyıde mono faz olarak kullanmıs her gıden adam karıstırmıs bırsey yapamamıs yanıılk yapan adamda kayıp ben gıttım arızaya lakın temel olmadıgı ıcın takıldıgım konular var hala kendı ozel trafosu var buranın ama rektıfını kapasıtıfının sınırı ney bıde monofazda gunduz cektıgı gucle gece cektıgı guc farklı olacak nasıl ayarlayabılırım en kolay seklı ıle bı yardımcı olursanız sevınırım

Trafolu aboneler için oranlar %20 endüktif %15 kapasitif

Hassas bir kompanzasyon için 12 kademeyi kullanıp bunun 6 kademesini monofaze yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız. Kademe kondansatör güçleri iyi seçilmeli. Trafo gücünüzü mevcut kademelerinizi ve sayaç endekslerinizi verirseniz yardımcı olurum.

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri