kompanzasyon yardım...

merhaba arkadaşlar.
bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
çalıştığım yerin 1600 KVA trafosu var.
bu trafodan yeni yapılacak inşaatlar beslenecek. bu inşaatlar 50 kw dan yüksek güce sahip olacaklar. buraların panolarına kompanzasyon yapmamıza gerek varmı. sonuçta kendi trafomuz ve ana trafoda kompanzasyon yapılmış ve sayacımız var.
yardımınızı bekliyorum

kardeş yeni konu açmak çokmu zor da benim açtığım konuya yazıyosun. problemin varsa yeni konu açarsın cevap yazacak olan yazar. senin yüzünden benim konu kaynadı gitti arada.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
benim bi sorum var reaktif güç kontrol kitabı aldım bi problemde takıldım faturadan kondastör gücü bulunuyor fakat hesaplarda Ap=29100kwh reaktif enerji sarfiyatı Ag41250 karh arzu edilen güç kat sayısı cos=0.9 fatura kapsamı bir ay ti:22.8=176 saat cetvel 1e göe tan2=0.4844 kondastör gücü ise Qc=29100-41250.0,4844=52 kvar bu hesapların hepsini 176 saate bölüyom 72 kvar çıkmıyor 29100-41250 çıkardıgım zaman 12150 çıkıyor sonra 0,4844 çarpıyorum 176 bölüyom sonuç çok farklı çıkıyor yada yanlışmı hesaplıyom bana yardımcı olunuz lütfen

Moderatör tarafında düzenlendi:
kardeş yeni konu açmak çokmu zor da benim açtığım konuya yazıyosun. problemin varsa yeni konu açarsın cevap yazacak olan yazar. senin yüzünden benim konu kaynadı gitti arada.

:))))
Sizin konunuz arada kaynamadı ama, Fahri Bey size münferit kompanzasyonu önermiş.Bir konu hakkında cevapların evamı gelmiyorsa,ya bilen yok, ya da uygun çözüm sunulmuş demektir.
Siz her aydınlatma armatürünüze ya da direğinize,uygun güçte kondansatör bağlayacaksınız.Hem çok çok daha sağlıklı sonuç alacaksınız,hem de muhtemelen daha maliyetsiz olacak.Eğer hangi direğe ne kadar kondansatör bağlayacağınızı bilmiyorsanız,lamba güçleri ile birlikte sorun,bir bilen çıkar elbet

:))))
Sizin konunuz arada kaynamadı ama, Fahri Bey size münferit kompanzasyonu önermiş.Bir konu hakkında cevapların evamı gelmiyorsa,ya bilen yok, ya da uygun çözüm sunulmuş demektir.
Siz her aydınlatma armatürünüze ya da direğinize,uygun güçte kondansatör bağlayacaksınız.Hem çok çok daha sağlıklı sonuç alacaksınız,hem de muhtemelen daha maliyetsiz olacak.Eğer hangi direğe ne kadar kondansatör bağlayacağınızı bilmiyorsanız,lamba güçleri ile birlikte sorun,bir bilen çıkar elbet

hocam teşekkür ederim. aklın yolu bir :)

arkadaşlar...
ben bir sitede elektrik teknikeri olarak görev yapıyorum. bahçe aydınlatma sistemimize kompanzasyon yapmak istiyoruz. ben daha önce kompanzasyon yapmadım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

bahçe aydınlatma sayacından 112 adet 125 watt civa buharlı lamba ve 4 adet 5.5 kW bahçe sulama motoru beslenmektedir. ( bahçe sulama motorları yazın günde 2-3 saat çalışmaktadır.)

mevcut sayaçtan okuduğum değerler.

Pmax. demant: 13364 W
Ri: 25086 W
Rc: 18
T: 23251 W ( Toplam endeksin, indüktif değerden küçük olması anormal bir durum değilmi)

I1: 26.3 A
I2: 39.4 A
I3: 20.3 A

bu sisteme kompanzasyonu nasıl kurabileceğim konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

Motorlarınız yazın ve günde 2-3 saat çalıştıkları için motorlara özel münferit kompanzasyon yapabilirsiniz.

Diğer tüm lambalarınızın ihtiyacı olan kondansatör gücünü ayrıca belirleyip, tüm lambalar devreye girdiğinde kondansatörün de girmesini sağlayarak sistem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Motorlarınız yazın ve günde 2-3 saat çalıştıkları için motorlara özel münferit kompanzasyon yapabilirsiniz.

Diğer tüm lambalarınızın ihtiyacı olan kondansatör gücünü ayrıca belirleyip, tüm lambalar devreye girdiğinde kondansatörün de girmesini sağlayarak sistem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

labmaların bir kısmı yandığında sorun çıkacağından benim görüşüm,her lambaya kondanatör takılmasının daha iyi olacağı yönündedir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri