kompanzasyon yardım...

arkadaşlar...
ben bir sitede elektrik teknikeri olarak görev yapıyorum. bahçe aydınlatma sistemimize kompanzasyon yapmak istiyoruz. ben daha önce kompanzasyon yapmadım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

bahçe aydınlatma sayacından 112 adet 125 watt civa buharlı lamba ve 4 adet 5.5 kW bahçe sulama motoru beslenmektedir. ( bahçe sulama motorları yazın günde 2-3 saat çalışmaktadır.)

mevcut sayaçtan okuduğum değerler.

Pmax. demant: 13364 W
Ri: 25086 W
Rc: 18
T: 23251 W ( Toplam endeksin, indüktif değerden küçük olması anormal bir durum değilmi)

I1: 26.3 A
I2: 39.4 A
I3: 20.3 A

bu sisteme kompanzasyonu nasıl kurabileceğim konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sizin durumunuz için,münferit kompanzasyon en uygunudur.Otomatik kompanzasyon yap-
manız gerekmez.

bencede anormal ala kompanzasyonun ayarını yaparsan bir süre sonra normale donecektır...

merhaba arkadaşlar.
bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
çalıştığım yerin 1600 KVA trafosu var.
bu trafodan yeni yapılacak inşaatlar beslenecek. bu inşaatlar 50 kw dan yüksek güce sahip olacaklar. buraların panolarına kompanzasyon yapmamıza gerek varmı. sonuçta kendi trafomuz ve ana trafoda kompanzasyon yapılmış ve sayacımız var.
yardımınızı bekliyorum

merhaba arkadaşlar.
bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
çalıştığım yerin 1600 KVA trafosu var.
bu trafodan yeni yapılacak inşaatlar beslenecek. bu inşaatlar 50 kw dan yüksek güce sahip olacaklar. buraların panolarına kompanzasyon yapmamıza gerek varmı. sonuçta kendi trafomuz ve ana trafoda kompanzasyon yapılmış ve sayacımız var.
yardımınızı bekliyorum

merkezi kompanzasyon panosunda,yeterince kondansatör varsa,gerekmez.Tabii ki bu inşaatlara vereceğiniz elektriği,kompanzasyon akım trafolarından sonra almanız şartıyla.
bir de bu operasyonu yaptıktan sonra,bir süre ,kompanzasyonu( sayaç okuyarak) yakın takibe alsanız iyi olur

merkezi kompanzasyon panosunda,yeterince kondansatör varsa,gerekmez.Tabii ki bu inşaatlara vereceğiniz elektriği,kompanzasyon akım trafolarından sonra almanız şartıyla.
bir de bu operasyonu yaptıktan sonra,bir süre ,kompanzasyonu( sayaç okuyarak) yakın takibe alsanız iyi olur

öncelikle teşekkür ederim ilginize.
o zaman hazırlayacağım projeye kompanzasyon eklememem gerekecek. çünkü trafo çıkışlarımız akım trafosundan sonra. yani trafodan çıkıp direkt inşaata TMŞ girişi yapmayı düşünüyorum proje bazında tabi. bir problem olmaz sanırım değil mi?

Şuna dikkat edin,sayaç akım trafosu ya da ölçü aletleri akım trafosu değil.Kompanzasyon akım trafosu.
Proje olarak sıkıntı olup olmayacağını bilmiyorum.Mevzuatları sayın Fahri Yetiş çok iyi bilir,ona danışmak lazım.

o zaman Fahri Bey'e soralım . yakında projelerine başlıyacam çünkü.
Fahri Bey 1600kva trafomuz var ve buradan yani yapılacak binalara elektrik vericez. buralara koyacağımız giriş panolarında da kompanzasyon yapmamıza ya da projede göstermemize gerek var mı acaba.
ayrıca trafodan büyük kesitli kablo ile çıkıp yapılan binaların yakınında box panolar kullanarak buralara enerji vermek istiyorum. bu durumda box pano için TMŞ ler benim işimi görür mü? extra bir kompanzasyona gerek duymadan. teşekkürler şimdiden

Ana panoda kompanzasyonunuz bulunduğuna göre,ekstra kompanzasyona ihtiyacınız yok.
Ancak,kablolardaki akımlar düşeceği için,durumunuz müsait ise, yapmanızda ( ana kompan-
zasyondaki sorunlara da yardımcı olacağı için ) yarar olabilir.

Ana panoda kompanzasyonunuz bulunduğuna göre,ekstra kompanzasyona ihtiyacınız yok.
Ancak,kablolardaki akımlar düşeceği için,durumunuz müsait ise, yapmanızda ( ana kompan-
zasyondaki sorunlara da yardımcı olacağı için ) yarar olabilir.

yapılacak binalarımız fazla oldu için herbirine kompanzasyon yapmak maliyetli olur, bu nedenle yaptmayız sanırım.
ancak olur da yaparsak bizim asıl sayacımız trafo binasında olduğu için , haliyle kombi sayaç kullanmamamız gerekecek. geri kısmı normal kompanzasyon panosu olacak bu durumda değil mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri