Kompanzasyon yapılacak işletmeye giderken

ykp55

Üye
arkadaşlar sanayiye bir işletmede kompanzasyok yapılacak ayına gore max. 500 tl kapasitif cezaya giren bi işletme burada kaynak makinalrı spraller vs.vs. sanayii malzemelerinin bulunmakta . bağlantı gücü 26.1kw ben şimdi burada kurulu gücü nasıl bulabilirim her makinanın lambanın gücüne bakıptamı yapıcam biraz karısık bi işletme çok zor olucak gibi suruyor.. yoksa daha basit bir yöntem var mı ? teşekkür ederim(belediye ısına tamir hanesi sanayini her bolumunden insanlar mevcut oto elektrikcisinden puntacısından kaynakcısına motor ustasından kaportacıya vs.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar sanayiye bir işletmede kompanzasyok yapılacak ayına gore max. 500 tl kapasitif cezaya giren bi işletme burada kaynak makinalrı spraller vs.vs. sanayii malzemelerinin bulunmakta . bağlantı gücü 26.1kw ben şimdi burada kurulu gücü nasıl bulabilirim her makinanın lambanın gücüne bakıptamı yapıcam biraz karısık bi işletme çok zor olucak gibi suruyor.. yoksa daha basit bir yöntem var mı ? teşekkür ederim(belediye ısına tamir hanesi sanayini her bolumunden insanlar mevcut oto elektrikcisinden puntacısından kaynakcısına motor ustasından kaportacıya vs.

Sayaç demand gücü kaydeden bir sayaç ise, sayaç üzerinden max çekilen gücü görebilirsiniz.

Kendini o kadar sıkıntıya sokmana gerek yok. Akım trafolarının değerlerini öğren yeter. Ortalama 20-25kVAr'lık bir kompanzasyon olmalı fazlada değişmez bu değer çünkü bağlantı gücün belli.
Yalnız şunu belirteyim bahsettiğin yükler devereye hızlı girip-çıkan yükler ! Smart-svc ,tristörlü kompanzasyon sistemleri kullanmanda fayda var.Yalnız 50kVA altı olduğu için eski oranlar geçerli %33 end %20 kap. bu oranları iyi bir röle ile klasik kontaktörlü sistemle rahatlıkla tutturabileceğini düşünüyorum.

Kendini o kadar sıkıntıya sokmana gerek yok. Akım trafolarının değerlerini öğren yeter. Ortalama 20-25kVAr'lık bir kompanzasyon olmalı fazlada değişmez bu değer çünkü bağlantı gücün belli.
Yalnız şunu belirteyim bahsettiğin yükler devereye hızlı girip-çıkan yükler ! Smart-svc ,tristörlü kompanzasyon sistemleri kullanmanda fayda var.Yalnız 50kVA altı olduğu için eski oranlar geçerli %33 end %20 kap. bu oranları iyi bir röle ile klasik kontaktörlü sistemle rahatlıkla tutturabileceğini düşünüyorum.

su anda bu işletmede akım tarfosu yok kompanzasyon yapılmamıs hiç ilk defa yapıcam ben Smart-svc ,tristörlü kompanzasyon sistemini nasıl kuracam biraz bilgi veririmisinz...

su anda bu işletmede akım tarfosu yok kompanzasyon yapılmamıs hiç ilk defa yapıcam ben Smart-svc ,tristörlü kompanzasyon sistemini nasıl kuracam biraz bilgi veririmisinz...

O kadar yük var sistemde sayaç direkmi bağlı kaç amper :S

Sn Gunerdr smart-svc konusunda size yardımcı olacaktır.

Smart SVC nin kurulumu klasik kompanzasyon sistemlerinden pek farkı yoktur
Ekstra olarak 3 kademe tristör modülü tetikleme uçlarını bağlamanız gerekmekte ve 3 adet şönt reaktörü

Smart SVC'nin avantajları:
Daha az kondansatör kademesi kullanırsınız.
Dengesiz sistemler için monofaze ve difaze kondansatör kullanmanıza gerek kalmaz.
Kapasitif yükleri de kompanze edebilirsiniz.
Hızlı değişen sistemleri rahatça kompanze edebilirsiniz.
Kondansatörler daha az devreye girip çıkacağı için kontaktörlerin ömrü uzar.
Endüktif ve kapasitif oranlarınız ceza oranlarının çok altında kalır.
Algılama min akımı 3mA olduğundan düşük akımlardada kesintisiz çözüm alırsınız

Smart SVC Nedir

Smart SVC yeni nesil bir kompanzasyon cihazıdır. Fakat klasik kompanzasyon rölelerinin aksine sadece kondansatör kademelerini kullanarak sisteme cevap vermeye çalışmaz bunun beraberinde endüktif yük sağlayan bobinlerin de (şönt reaktör) güçlerini ayarlayarak devreye alır. Bu sayede klasik rölelere göre sisteme çok daha hızlı ve tam olarak cevap verir. Klasik roleler belli sayıda kondansatöre sahip olduğu için sistemin ihtiyaç duyduğu bütün reaktif güçleri tam olarak karşılayamaz sadece mümkün olan en yakın değeri bulmaya çalışır. Ayrıca anahtarlama mekanik kontaktörler vasıtası ile yapıldığı için hızlı girip çıkan yüklere cevap verme yeteneği sınırlı olmaktadır. Smart SVC ise endüktif bobinlerini her faz için istenen güçte açarak sistemin ihtiyacını tam olarak karşılar. Anahtarlama işlemi ise tristörler ile yapıldığı için sisteme cevap süresi çok kısadır. Bu yöntem sayesinde klasik kompanzasyon rölelerinin zorlandığı işletmelerde bile Smart SVC sistemi rahatlıkla kompanze edebilmektedir.

Kullanım Alanları:
.Benzin İstasyonları, Fazla sayıda monofaze kondasatör eklemek yerine smart svc ile 5 kademe trifaze
kondansatör ile oranları %3 ve aşağı seviyelerine indirebilirsiniz
.Bankalar, fazlar dengesiz kapasitif yük ağırlıklı az kademe ile yine kesintisiz çözüm sağlayabilirsiniz,
banka daki kapsitif etki büyük ise yani genel müdürlük gibi yüksek kapasiteli UPS'ler var ise kademe ye
şönt reaktörü bağlayarak kapasitif kompanzasyonda yapabilirsiniz ister 1-2-3 fazlı
.Marketler, fazlar dengesiz bu tür işletmelerdede az sayıda kademe ile kesintisiz çözüm sağlayabilirsiniz
.Asansörler, hızlı girip çıkan yükler smart svc'nin sisteme cevabı 50ms olduğundan bu tip işletmelerdede
kesintisiz çözüm sağlarsınız
.Kaynak atolyeleri, hızlı girip çıkan yükler bu sistemdede smart svc kesintisiz sorunu çözer ve az kademe
kullanarak çözüm sağlarsınız
.Ofisler, fazların dengesiz olduğu işletmelerdir az sayıda kademe ile smart svc ile çözebilirsiniz
.Presler, hızlı yüklerin olduğu işletmelerdir smart svc ile çözebilirsiniz
.Okullar , fazların dengesiz olduğu işletmelerdir. az sayıda kademe ile smart svc ile çözebilirsiniz
.Hastahaneler, fazların dengesiz ve hızlı girip çıkan yüklerin olduğu işletmelerdir, smart svc ile
çözebilirsiniz

peki yapımında neler gereklidir kabaca bir malzeme listesi verebilirmisnz pano ebatları nasıl olmalı bizim yaptığımız kompanzasyon farklı bir bağlantı metodu varmı vs.. tristör demişsiniz onu nasıl bağlayacağız devreye bi kombinasyon halinde satılıyor mu ?
peki entesin rg3 12 cs serisinin kademe alma surelerini 1 sn ye ye indirsek bize cevap vermezmi..

O kadar yük var sistemde sayaç direkmi bağlı kaç amper :S

Sn Gunerdr smart-svc konusunda size yardımcı olacaktır.

evet direkt bağlı amper olarak ölçmedim açıkcası faturada cezayı gördum işletmeye gitmeye fırsatım olmadı henuz

1. kad 1.5 kvar
2. kad 2.5 kvar
3.kad 5 kavr
4. kad 7.5 kvar
5. 6. 7. kademelerim 0.5 Kvar monofaze
8.9. kademelerim 1.5 Kvar monofaze
10. kademem 2.5 Kvar monofaze
11. 12. kademlerim 1 Kvar monofaze

yukler ise

49 adet 150W metalhalide - 7350 W
50 adet 26W tasarruf ampülü-2340W
4 adet 5170W klima - 20680W
150 adet 11W tasarruf ampülü-1650W
8 adet 20W tasarruf ampülü-160W
180 adet 26W PLC ampül-4680
16 adet 18W florasan -288 W
4 adet 40 W florasan -160W
yuklerde bu sekilde sayın FullAs ın da yorumları vardı fakat ben bağlantı değişikti ben bağlantıları değiştirdim bgn bu sekilde yaptım elmde mono kondansator olmadıı için her faza eşit sekişlde takamdım..bu işletme su anda kapasitif yiyor peki bu tarzda değişken bir işletmeye smart svc alsam bağlantılarında nasıl bir değişiklik yapmam gerekecek.. mevcut röle entes rg3 12 cs dir

Moderatör tarafında düzenlendi:
peki yapımında neler gereklidir kabaca bir malzeme listesi verebilirmisnz pano ebatları nasıl olmalı bizim yaptığımız kompanzasyon farklı bir bağlantı metodu varmı vs.. tristör demişsiniz onu nasıl bağlayacağız devreye bi kombinasyon halinde satılıyor mu ?
peki entesin rg3 12 cs serisinin kademe alma surelerini 1 sn ye ye indirsek bize cevap vermezmi..

evet direkt bağlı amper olarak ölçmedim açıkcası faturada cezayı gördum işletmeye gitmeye fırsatım olmadı henuz

1. kad 1.5 kvar
2. kad 2.5 kvar
3.kad 5 kavr
4. kad 7.5 kvar
5. 6. 7. kademelerim 0.5 Kvar monofaze
8.9. kademelerim 1.5 Kvar monofaze
10. kademem 2.5 Kvar monofaze
11. 12. kademlerim 1 Kvar monofaze

yukler ise

49 adet 150W metalhalide - 7350 W
50 adet 26W tasarruf ampülü-2340W
4 adet 5170W klima - 20680W
150 adet 11W tasarruf ampülü-1650W
8 adet 20W tasarruf ampülü-160W
180 adet 26W PLC ampül-4680
16 adet 18W florasan -288 W
4 adet 40 W florasan -160W
yuklerde bu sekilde sayın FullAs ın da yorumları vardı fakat ben bağlantı değişikti ben bağlantıları değiştirdim bgn bu sekilde yaptım elmde mono kondansator olmadıı için her faza eşit sekişlde takamdım..bu işletme su anda kapasitif yiyor peki bu tarzda değişken bir işletmeye smart svc alsam bağlantılarında nasıl bir değişiklik yapmam gerekecek.. mevcut röle entes rg3 12 cs dir
Sorularını sırayla cevaplamaya çalışayım;
_smart-svc, tristörlü kompanzasyon üniteleri monoblok olarak satılır.
_Kondansatör üzerindeki deşarj dirençleri genel olarak 60sn sonra kondansatör gerilimin 50V'a düşürür. 1dk altı devreye alma-çıkarma süresi olarak set ediliyorsa ilave deşarj ünitesi kullanmak gerekir. Buna genelde meslektaşlarım dikkat etmezler.Ek deşarj ünitesi kullanmadan düşüreceğiniz her sn sistem ömrünü azaltır. Bir kondansatör devreden çıktıktan sonra uçlarındaki gerilim nominal geriliminin %10'una düşmedikçe tekrar direk olarak devreye alınmamalıdır. Kondansatör hasarları,kontaktör yapışmalarının ana sebebi budur.
_Hızlı anahtarlama için kontaktör yerine solid state röle kullanabilirsin.

Smart SVC de fazla kademe kullanmaya gerek kalmaz bahsettiğiniz kademeler ile beraber 9Kvar 400V sistem ile sisteminizi End ve kap oran %5 küçük olma garantisi ile kompanze edebilirsiniz
ekteki fotoğraflardan nasıl monte edilebileceğini çözebilirsiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri