Kompanzasyon ve tasarruf cihazları ile ilgili deney ve sonuçları

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Tasarruf ve benzeri cihazlarla ilgili konu ve tartışmalar halen devam ederken sayın forum yöneticilerimiz 2009 yılı başında bununla ilgili yaptığımız bir deneyin yapılış ve sonuçlarını ayrı bir konu olarak paylaşmamı istediler.
-Aslında daha önce başka konu başlıklarında görüşlerimi yazmıştım" :

https://www.kontrolkalemi.com/forum...ek-elektrik-tasarrufu-yapilabilir/sayfa3.html

Bilindiği üzere tasarruf cihazları(!) ilk olarak piyasaya 2005-2006 yıllarında geniş kapsamlı sürüldü .
Piyasaya ilk sürüldüğünden itibaren çevre elektrikçi esnafı ve öğrencilerimiz tarafından yoğun soru bombardımanına tutuldum...
Daha cihazı bağlamamış ve kullanan yer görmemişken:
"Kesinlikle böyle bir şey mümkün değil ,ilgili cihazların faturaları %20-25 oranlarında düşürmesi mümkün değil demiştim."

Değişik forumlarda veya karşılıklı olarak hem satıcı ,hem de imalatçılarla münazaralarımız oldu.

En sonunda çok- iddialı- bir üretici ve satıcı ile gerçekten idaalaştık...

Bölge pazarlamacısı ve üretici firmadan tekniker ,bir kaç öğretmen , bölgede cihazın bayiliğini almak isteyen bir elektrikçi esnafı ve bir kaç tane daha esnaf ve öğrenciler ile bir deney yaptık.

Bu deneyin yapılış ve sonuçlarını bir kaç resim ile aktarıyorum...

DENEYDE KULLANILAN ALETLER:
1-Tasarruf cihazı( ?) 2- Akkor flamanlı ampul 3. Sayaç (0 kutusundan yeni çıkarılmış) 4.Bir fazlı motor 5.Ve biraz da kablo
DENEYİN YAPILIŞI :
3.jpg1- "0 " sayaç ve yük olarak akkor flamanlı lamba bağlandı
2-20dakika akkor flamanlı lamba devredeyken endeks yazıldı.
3- Yine akkor flamanlı lamba yük olarak sabit iken tasarruf cihazı bağlandı, 20 dakika çalıştırıldı endeks alındı.
Endeks 1 : 0.00 0.020 Fark 0.02 kWH
Endeks 2 :0,02 0,022 Fark: 0,022 kWH

Tasarruf cihazını bağladığımızda sayaç daha fazla yazdı .
Pekala neden? diye sorduk firma yetkililerine
Cevabı yine biz verdik,beklemeden: Çünkü sizin cihazınızda stand by pozisyonunda dahi bir güç harcıyor.

4- Daha sonra motor bağladık (Başka bir 0 sayaç ile)
1.jpg
5- İlk endeks kaydedildi : tabii ki 0.00
6- Motor 10 dakika tasarruf cihazı bağlı olmadan çalıştırıldı. Ve endeks yazıldı.
1 a.jpg

7. İlk endeks 0.000 2. endeks : 0,042 kWH FARK: 0,042 kWH

10 dakikada motor sayacın endeksini 0,042 kWH arttırdı... Bunu bir sayfaya yazdık

8.İkincisinde tasarruf cihazını bağladık ve yine 10 dakika çalıştırdık (saniyesi saniyesine)
2.jpg

9.İkinci 10 dakika için endeksi kaydettik

ilk endeks : 0,042 2. endeks : 0,086 FARK : 0,044

1 b.jpg

---Deneyle ilgili bir kaç resim daha vardı ama sınırlamadan dolayı belirtemedim---
11.Tasarruf cihazı bağlandığında bırakın tasarrufu yine daha fazla yazı .Sebebi yine cihazın kendi çalışmasını sürdürebilmesi için harcadığı enerji...

Aslında bu bizim onlara verdiğimiz bir averaj idi ,zira idaaları üzere sistem firmaların dediğine göre güç katsayısı en az olan sistemde en çok verim sağlıyor... Motorun cos fi si:0,6
Çünkü akkar flamanlı ilk olarak akkor flamanlı lambayı bağladığımda tabiri caiz ise beni mızıkçılıkla suçladılar.
Oysa ben onlara ,iki yük arasındaki farkı izah etmeleri için fırsat vermiştim...

Yaklaşık 20 kişi aynı değerleri okudu firma yetkilileri de bir şey diyemediler....

Sonuç: İddayı ben kazandım... Onlar ikinci kez geleceklerini ve tasarımı yapan mühendislerin yine deneysel olarak ispat edeceklerini söylediler.

Ben "Sakın ampermetre getirmeyin ,çünkü Tedaşçılar geldikleri zaman akım ölçmüyorlar.Sayaç endeksine bakıyorlar " dedim...

Daha sonra bir daha uğramadılar ,aramadılar da bu olaydan bir kaç ay sonra EMO açıklama yaptı ...
(Epey geç oldu bence)

Not: Kompanzasyon ile enerji verimliliği sağlanabilir mi? Evet sağlanabilir- bazı yük ve-veya işletmelerde- ,ama bu yüzde %2-3 ün üzerine geçemez.Bu da orta ve büyük işletmelerde ve Kombine sayacı olan yerlerde elbette... Bunu ayrı bir konu altında tartışmıştık...

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu türden deneysel sonuçları, bilgilendirme mesajlarını sıradan vatandaşlarımızın yanında maalesef elektriğin içindeki bazı teknik elemanlara da göstermek lazım hemde defalarca. Vatandaşlarımızın dolandırılmaması için bu konuda sürekli uyarmalıyız. Ben apartmanımın girişindeki ilan panosuna uzun zaman önce bu konu ile ilgili uyarı yazısı asmıştım. Vatandaşlarımızı bilgilendirelim dolandırılmalarına göz yummayalım...

Teşekkürler Sn Mesutelb elinize emeğinize sağlık.

Emeğinize sağlık,
Elektrik bölümü lise 3. sınıftayken bizim dükkana bu cihazı satan bir kişi gelmiş ve daha ne olduğunu anlatmadan teste başlamıştı(tabiki be nbunun bir kandırmaca olduğunu biliyordum, bu olaydan kısa zaman önce kompanzasyon konusunu incelemiştik ve detaylı bilgilre öğrenmiştim) testin amacı bize buzdolabı çalışırken çektiği akımın düştüğünü göstermekti. ama cihaz o kadar büyük kapasiteliydi ki akım bi anda iki katına cıktı. tanıtımı yapan kişi ne olduğunu anlamadı bende cihazı istemediğimizi belirterek adamı göndermiştim :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri