Kompanzasyon ve Güç Kalitesi Hakkında Yardım??

Muhammedda

Üye
Merhaba Arkadaşlar Ben Bu Alanda Yeni Çalışmaya Başlıyıcam ve Aklım çok karıştı biraz yardımınıza ihtiyacım var.

1-Kompasyonun ceza sınırları altında olmasına rağmen reaktif gücü daha düşük olan tesisin faturası daha düşük gelir diyebilirmiyiz?
2-güç analizörü hangi alanda olmazsa olmazdır?yani sadece kompanzasyon takibi için enerji analizörü ne gibi kolaylıklar sağlar
3-harmonikleri yasal sınırların içinde olan bir tesisin harmoniklerini daha da iyileştirmek reaktif gücü etkilermi? veya faturayı düşürürmü?
4-enerji verimliliği alanında harmonikler ve reaktif güç dışında bir parametre varmıdır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn.Muhammedda,
1-Hayır diyemeyiz. Ceza sınırları altında olduktan sonra faturaya bir etkisi yok.
2-Mümkün olduğunca her panoda olmalıdır. Kompanzasyon takibi için analizör pek bir işe yaramaz. Sadece takip amaçlı olmasada olur diyebiliriz. Çünkü kompanzasyon ya sayaçdan yada kompanzasyon rölesinden takip edilir. Tabi analizörün güç menülerindende takip etmek mümkündür. Yeni nesil kompanzasyon röleleri analizör görevide görmektedir.
3-Harmonikler için bildiğim kadarı ile henüz yasal bir sınır uygulaması yok. Harmonikler direkt olarak reaktif gücü etkilemez. Harmonikleri iyileştirmek faturayı düşürmez.
4-Tabiki enerji verimliliği alanında harmonikler reaktif güç dışında parametreler var;örneğin daha uzun ömürlü lümen/watt değeri daha iyi aydınlatma gereçleri kullanılması,kayıp kaçakların önlenmesi, stand-by konumunda bekletilen alıcıların boşuna harcadığı enerjinin önlenmesi, ısıtıcıların termostadlarının daha optimum ayarlanması, yeni nesil verimliliği yüksek elektrik motorlarının eski motorlar ile dönüşümünün sağlanması gibi...

Hocam Enerji Analizoru derken piyasada 15-20 bin liraya satilan portatif power energy quality analyzer cihazlardan veya loggerlardan bahsetmek istedim bu cihazlar ne kolayliklar saglar veya hangi eksigi doldurur?

diger bir konu ise yasal sınırların altında kaldıkca reaktif gücün düşük olması faturayı etkilemez dediniz tabi ben emin olmadığım için soruyorum örnek olarak 100kva gücü 99kw olarak kullanabilmekle 95kw olarak kullanabilmek arasında fark yokmudur yani ceza sınırları içinde kaldığı için?

Merhaba Arkadaşlar Ben Bu Alanda Yeni Çalışmaya Başlıyıcam ve Aklım çok karıştı biraz yardımınıza ihtiyacım var.

1-Kompasyonun ceza sınırları altında olmasına rağmen reaktif gücü daha düşük olan tesisin faturası daha düşük gelir diyebilirmiyiz?
2-güç analizörü hangi alanda olmazsa olmazdır?yani sadece kompanzasyon takibi için enerji analizörü ne gibi kolaylıklar sağlar
3-harmonikleri yasal sınırların içinde olan bir tesisin harmoniklerini daha da iyileştirmek reaktif gücü etkilermi? veya faturayı düşürürmü?
4-enerji verimliliği alanında harmonikler ve reaktif güç dışında bir parametre varmıdır?

Kompanzasyonun ceza sınırları içinde kalması sonucu aktif tüketim bence fazla olabilir.Olayı şöyle düşünelim aynı reaktif gücü iki farklı şekilde kompanze ettiğimizi varsayalım % 20-33 tabi olan bir abone düşünelim.Birinci durumda abonenin tamamını yada tamamına yakınını kompanze ettiğimizi düşünelim.Diğer durumda ayarı değiştirerek panoyu % 19 da kalacak şekilde kompanze edelim.İkinci durumda akım miktarı artacağından iletkende ki güç kaybı (I kare x R)aktif güç olarak sayaca yansıyacak ısı kaybı olarak aktif tüketim artacaktır.Dolayısıyla aynı güç miktarı aynı reaktif oranı için iki durumda da aynı aktif tüketim olur diyemeyiz.İkinci durumda aktif tüketim daha da artacak ısı kaybı olarak aktif hanesine yazılacaktır.Burada önemli etken iletkenin kesiti yüke olan mesafesi ve yükün reaktif oranı bu duruma etki edecektir.İletken ve aktif yük her iki durumda aynı olacağından değişen sadece reaktif güç dolayısıyla reaktif akım ve buna bağlı güç kaybı olacaktır.

Güç analizörü panolar için önemlidir.Yüklenme durumunu,reaktif oranları,harmonikleri gözlemleyip müdahale edebilirsiniz.

Harmonik durumunda da pik akımları bazen çok anormal seviyelere ulaşabiliyor.Bu konuda aktif tüketime etkisi olurmu araştırmak lazım bilemiyorum açıkçası

Enerji verimliliğinde sn. @tknsyn arkadaşın da belirttiği gibi daha verimli çalışan elektrikli cihazlar tasarruf yönünden size kazanç sağlar.

Son düzenleme:
Fatura yönünden bir fark yok. Portatif analizörler sabit ama güvenilir analizörü bulunmayan işletmelerin kompanzasyon sistemi tasarımı öncesi analiz edilip mevcut işletmenin ''EMAR''ının çekilmesini sağlar. Yine aynı şekilde harmonik bozulmalardan muzdarip olan işletmelerin harmonik filtre tasarımını yapmak için çok işe yarar. Onun haricinde baş köşede dururda durur. Bahsettiğim tarz işlerin dışında kullanmaya kıyamazsınız.
İşler yolunda gittiği sürece analizör ve osiloskop cihazlarına pek ihtiyaç duyulmaz. Ama bazen anlaşılması güç durumlar meydana geldiğinde bu iki cihaz olmadan teşhis koymak imkansız olur.

Sn.emodiyator, (I kare x R) verdiğiniz formül hatalıdır. cos fi ile de çarpmanız gerekir. Bahsettiğiniz senaryo reaktif tüketime etki eder. Reaktif oranlarda ceza sınırlarında olduğundan fatura edilmez. Ha bir başka bakış açısından şöyle bir senaryo ortaya koyabiliriz; ceza sınırlarını az aşan ile çok aşan işletmelerin reaktif tüketimleride az tüketenin az çok tüketenin çok olacak şekilde faturaya reaktif bedel olarak yansıyacaktır. AKTİF tüketimi etkilemez.

Sn.emodiyator, (I kare x R) verdiğiniz formül hatalıdır. cos fi ile de çarpmanız gerekir. Bahsettiğiniz senaryo reaktif tüketime etki eder. Reaktif oranlarda ceza sınırlarında olduğundan fatura edilmez. Ha bir başka bakış açısından şöyle bir senaryo ortaya koyabiliriz; ceza sınırlarını az aşan ile çok aşan işletmelerin reaktif tüketimleride az tüketenin az çok tüketenin çok olacak şekilde faturaya reaktif bedel olarak yansıyacaktır. AKTİF tüketimi etkilemez.

Size katılamıyacağım iletkendeki güç kaybı formülünde hiç bir yerde cosinüsün kullanıldığına şahit olmadım varsa böyle bir kaynak paylaşır mısınız lütfen.Reaktif ve aktif güç hesaplanırken cosinüs değerini yada sinfi yi katarız hesaba fakat benim anlatmak istediğimi anlamadınız herhalde.Ben tüketimin reaktif yönünden artacağını söylemiyorum anlattığım senaryoda zaten sınırda olduğunda reaktif fatura çıkmaz zaten.Konuyu açan arkadaşın sorusuna dikkat edersen farklı bir şeyden bahsediyor.Diyor ki ceza sınırları içinde reaktifin hiç olmaması ile sınırda olması arasında aktif tüketim değişir mi diyor. Bende diyorum ki değişir.Geçenlerde bunu bir deneyle de teyit ettim 1,5 kvar şönt reaktörü 100 metre 2,5 mm kare iletkenle beslemesini yaptım.Bildiğin gibi şönt reaktörün akımının hemen hemen tamamına yakını reaktif çok küçük bir kısmıda aktif'tir. Hat başında yani enerji verdiğim kısımda Şebeke analizörü ile ölçüm aldım ve çıkan değerler aynen şöyleydi.Aktif güç 112 watt reaktif güç 1443 var (1,443 kvar) daha sonra yük tarafında ölçüm aldım değerler 60 watt aktif 1443 var reaktif güç ölçüldü.İletkendeki güç kaybından dolayı hem aktif hemde reaktif akım I kare x R formülü gereğince artmış watt cinsinden aktif kayıba neden olmuştur.

Şimdi kritik soru şu hat başına sayaç bağlamış olsaydım sayaç 60 watt mı yazardı tüketimi yoksa 112 watt mı?
Aktif tüketim yönünden

Eğer senin dediğin gibi olmuş olsaydı aktif güç hat başında ve sonunda aynı çıkması gerekirdi.Bunu sayaçla yada şebeke analizörü ile deneyip gözlemleyebilirsin.

Son düzenleme:
3-Harmonikler için bildiğim kadarı ile henüz yasal bir sınır uygulaması yok. Harmonikler direkt olarak reaktif gücü etkilemez. Harmonikleri iyileştirmek faturayı düşürmez.

Harmoniklerle ilgili yasal düzenleme elektrik şebeke yönetmeliği olarak mevcuttur. Ama tabi ki bu yönetmelik alçak gerilim aboneler için değil, 154 kV ve üstü iletim sistemine bağlı aboneler için ve ark ocağı gibi şebekeyi zorlayıcı aboneler için tetkik edilmektedir. Yönetmeliğin eklerinde ilgili limitlere ulaşabilirsiniz.

cok ilginc geliyor bana bu konu çünki yasal sınırları altında kalınca reaktif fatura edilmiyor evet ama kompanzasyon ile ilgili izlediğim tüm videolarda konu pekiştirilmek için örnekler verilmiş birtanesinde bira dolu bardağın köpük kısmına reaktif bira kısmına aktif tamamına görünür güç demiş ve ben hala biranın köpük kısmının az bile olsa dahada azaltmanın verimliliği ve dolayısı ile faturanın düşeceği sonucuna varıyorum bu mantıkla

cok ilginc geliyor bana bu konu çünki yasal sınırları altında kalınca reaktif fatura edilmiyor evet ama kompanzasyon ile ilgili izlediğim tüm videolarda konu pekiştirilmek için örnekler verilmiş birtanesinde bira dolu bardağın köpük kısmına reaktif bira kısmına aktif tamamına görünür güç demiş ve ben hala biranın köpük kısmının az bile olsa dahada azaltmanın verimliliği ve dolayısı ile faturanın düşeceği sonucuna varıyorum bu mantıkla

Yükün ve kompanzasyon panosunun yanyana olduğunu varsayarsak iletken direnci çok düşük kalacağından kompanzasyonun aktif güce etkisi hemen hemen yok denilecek kadar az olur.Ama birde olayı şöyle düşünelim.Yükümüzün akımı 100 amper ve iletken direncimiz mesafeden dolayı 0,30 ohm olsun.Bu defa işler değişir. Bu söylediğim akımın 80 amperi aktif 20 amperi reaktif olsun şimdi iki durumu inceleyelim.Yani reaktifli güç kaybı ve reaktifsiz güç kaybı olarak

100 x100 x 0.3= 3 kw kompanze edilmezse iletkendeki güç kaybı olur.

80 x 80 x 0.3 = 1,92 kw Pano kompanze edilirse güç kaybı olur.

Özetle kompanzasyon yapılıp yapılmaması sonucu sayacımıza yansıyacak güç kaybı bu şekildedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri