Kompanzasyon Takip Programı Konpanzasyon v1.1

selimkay

Üye
Geriye doğru kayıt tutan uyarı veren güzel bir program Visualbasic ile hazırladım.

Ekli dosyalar

• Kompanzasyon v1.1.rar
    6.8 MB · Görüntüleme: 600
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
güzel olmuş emeğinize sağlık
şık bir dizayn ve penceresi var.
İşyerlerinde elektrikçisi olmayıp da komanzasyon takibi yapanlar için yararlı bir program

50-60kb'lık excel dosya işimi her türlü görürken 6-7mb'lık setup'lı bir dosyayı tercih etmek hiçte işime gelmedi açıkcası yinede emeği geçenlere teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Sayaç-takip.rar
    11.9 KB · Görüntüleme: 1,428
Reaktif ve kapasitif aynı oranda gidiyor ve cezaya giriyor

Reaktif ve kapasitif aynı oranda gidiyor ise,kompanzasyon hesabını hatalı olması,cosq ayrının hatalı olması,yüklerin geceli-gündüzlü değişkenliğinin olmasıdır.

Elinize sağlıkda, buna benzer bır takıp proğramını yanılmuıyorsam" teknikadam41" arkadaşda burda yayınlamısdı. Bende uzun süre kullandım..

kompanzasyon tüketilen amperle nasıl hesap edilir. örnek:şebekeden 200 Amper akım çekiliyorsa hesabı nasıl yapabiliriz.

kompanzasyon tüketilen amperle nasıl hesap edilir. örnek:şebekeden 200 Amper akım çekiliyorsa hesabı nasıl yapabiliriz.

Sorunuzu; "200 A'lik akım çeken bir yer için gerekli olan kondansatör gücü nasıl bulunur" şeklinde anlıyorum. Bunun için Qc=1,732*380*I*sinfi formülünden faydalanabiliriz. Burada bilinmeyen sinfi için aşağıda 2 farklı hesap yaptım. Farklı cosfiler içinde sinfi'yi bularak hesap yapabilirsiniz.

1-cosfi= 0,7 olarak alınırsa;

sinfi=karekök(1-0,7*0,7)=0,714
Qc=1,732*380*200*0,714= yaklaşık 94 kVAr olur.

2-cosfi=0,8 olarak alınırsa;
sinfi=karekök(1-0,8*0,8)=0,6
Qc=1,732*380*200*0,6= yaklaşık 79 kVAr olur.

saygılar...

Sormuş olduğun sorudan konuya çok yabancı olduğun aşikar. Tavsiyem siteden bu konuyla ilgili temel bilgileri edinmen.
Bu hesap cosQ değerini kafadan atıp kabulle ,sistemde yük denegelimi dengesizmi incelemeden gelişi güzel yapılmaz.

Son düzenleme:
Mesela !

Ekli dosyalar

• Tek Zamanlı.rar
    17.3 KB · Görüntüleme: 66

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye