kompanzasyon sorusu yardım

Çalışmayan fabrikada eski bir kompanzasyon sistemi var. Sistemde reaktif güç kontrol rölesi bile yok. 6 adet kondansatörü 6 adet pako şalter çalıştırıyor. 3 adeti devamlı diğer 3 adetini gece lambaları yanınca güvenlik görevlisi açıyor. Fabrika çalışmıyor ama içinde 14 adet cnc makinenin plc pilleri bitmesin diye biz enerjili bırakıyoruz ama makineleri çalıştırmıyoruz. ocak aylarında fatura 1000 tl 2000 tl arası gelirken, makinelerin enerjisini açtık bıraktığımız aydan itibaren 4000 tl ile 6000 tl arası fatura gelmeye başladı ve faturada endüktiften cezaya giriyor. Ben daha hiç gitmedim oraya belki mevcut olan kondansatörler veya kontaktörler yada başka birşey var incelemedim ama eğer mevcut sistemde bir sıkıntı yoksa eğer kompanzasyon panosuna kondansatör eklesem ( mevcut olan kondansatörlerin aynısından ) daha mı iyi olur yada direk mevcut kondansatörler kaç kvar ise onların yerine daha yüksek kvarlı kondansatörmü taksam daha iyi olur?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba,
endüktiften cezaya giriyor isen sisteme dahil olan kondansatörler yetersiz gelmiş demektir.
ancak hesapsız yapacağın bir işlemle bu sefer kapasitif cezaya girebilirsin.
saat saat analiz edip bir ihtiyaç formatı oluşturmalısın. bunu tavsiye alarak yapamazsın.
sayaç endeksleri üzerinden ihtiyacını belirledikten sonra kademeleri belirlemeli, hangi makine devreye girdiğinde hangi kapasitörü devreye sokacağını tayin etmlisin.
ancak reaktif güç rölesi bağlaman senin ve sistemin sağlığı için daha doğru olacaktır.

Zaten fabrika geçen sene aktifken yine bu kompanzasyon sistemi ile çalışılıyormuş. Ozamanlarda oranın elektrik mühendisi olsun Bakım şefi olsun herşeyi varmış. Onlar cezaya girseler anlarlardı. Benimde aklıma şöyle bişey geliyor ozaman bu sistem bu çalışan fabrikayı kaldırabiliyorsa çalışmayan bir fabrikayı da kaldırır. Galiba kom-kon-şalter vs gibi bir sıkıntı var?

Zaten fabrika geçen sene aktifken yine bu kompanzasyon sistemi ile çalışılıyormuş. Ozamanlarda oranın elektrik mühendisi olsun bakım şefi olsun herşeyi varmış. Onlar cezaya girseler anlarlardı. Benimde aklıma şöyle bişey geliyor ozaman bu sistem bu çalışan fabrikayı kaldırabiliyorsa çalışmayan bir fabrikayı da kaldırır. Galiba kom-kon-şalter vs gibi bir sıkıntı var?
Fabrika çalıştığı dönemde aktif tüketim fazla olacağı için. Reaktif tüketim oransal olarak %20 yi geçmiyor olabilir.
Şimdi önce güç tespiti yapıp sonra otomatik kompanzasyon tesis etmeniz en güzeli olur.
Güç tespiti yaparken; Her şeyin rutin çalıştığı bir gün Tüm Kondansatörleri devre dışı edip sayaç değerlerini bir yere not edin, 24 saat sonra tekrar sayaç değerlerini alın. Bu şekilde ihtiyaç duyulan Kondansatör kapasitesi hesaplanabilir. Tabi birde fazlar arası dağılım falan var. O kısmı size kalıyor. Yada bu işi yapan birilerine yaptırın.

Fabrika çalıştığı dönemde aktif tüketim fazla olacağı için. Reaktif tüketim oransal olarak %20 yi geçmiyor olabilir.
Şimdi önce güç tespiti yapıp sonra otomatik kompanzasyon tesis etmeniz en güzeli olur.
Güç tespiti yaparken; Her şeyin rutin çalıştığı bir gün Tüm Kondansatörleri devre dışı edip sayaç değerlerini bir yere not edin, 24 saat sonra tekrar sayaç değerlerini alın. Bu şekilde ihtiyaç duyulan Kondansatör kapasitesi hesaplanabilir. Tabi birde fazlar arası dağılım falan var. O kısmı size kalıyor. Yada bu işi yapan birilerine yaptırın.
Hımm anladım teşekkürler bilgiler için.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri