Kompanzasyon sorunum var.

Arkadaşlar merhaba. Benim 100 KVA'lık bir trafom var. Kompanzasyon dahil olmak üzere bütün çıkış şalterlerini kapattığım halde sayaç kapasitif yazmakta. Sayaçtan şüphelendim ve tam on kere yeni sayaç aldım fakat hep aynı sorun devam etmekte. Aceba buna ne sebep olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayaçlarınız mekanikmi-Tüm çıkış şalterlerinizi açtığınızda sabit kondansatör olmadığından eminmisiniz ?

Sayaçlarım dijital sayaç. Sistem de sabit başka herhangi bir yerde kondansatör bulunmamakta.

Zeum arkadaşımında bahsettiği gibi ilk aklıma gelen sebep sabit kondansatör grubuydu.Sayaç OG den ölçüm yapıyorsa ,trafo boşta olsa dahi endüktif yazması söz konusu olabilir.Ancak kapasitif yazmaz.Sayacın ters bağlı olmadığına eminmisin?Bağlantıları kontrol etmeni öneririm.

konu ile ilgili olarak çok çalışmalar yapıldı. tabi ki buna sayaç bağlantıları ve akım trafoları bağlantılarıda dahil. ayrıca akım trafolarını da değiştirerek sistemi tekrar kontrol ettik fakat değişen bir durum olmadı.

sesli düşünüyorum.
aşırı kompanzasyon?
eğer statik var kompanzasyonu yapılmıyorsa, kontrolcü yoksa, kapasitif güç şebekeyi besliyor olabilir mi?

parliament23 arkadaşımızın sorunu ilginç.Yapacağı bir takım çalışmalar var.Onları yaptığında foruma konuyu aktaracak.
A.G. panosunun tüm çıkışları açık. kompanzasyon dahil. Ana Termik şalter kapalı sadece.Devrede hiç yük yokken kapasitif sayacı değer kaydediyor.Sayaç Ölçü devreleri testten geçmiş normal.
İşletme topraklaması ile koruma topraklaması levhaları arası mesafenin az olabileceği ve topraklama ölçümlerinin bu duruma etkisi üzerinde yorumu olan arkadaşlar veya böyle bir sorunu yaşayan arkadaşlar yorum yaparlarsa iyi olacak.

İLAVE : Ölçüm A.G den kombi sayaçla yapılıyor. 100 KVA TRP. ATO: 200/5

eğer trafonuz indirici merkezden uzaktaysa bu aradaki o.g. kabloları sayacınızın kapasitif yazmasına sebep olabilir.Çözüm düşük güçlü trafo,og kablolarını transpoze ederek trafoya girmek olabilir.
Saygılarımla

Ölçüm OG den yapılıyor ise ve Trafo besleme kabloları OG ise, kapasitif yük kablolardan kaynaklanı-
yor.Bunun giderilebilmesi için ,kablo kesitine ve uzunluğuna bağlı olarak hedaplanacak şönt reak-
törün AG panosuna bağlanması gerekir.Durum böyle ise, kablo kesitini ve uzunluğu verebilir iseniz,
bağlanması gerekli reaktörü hesaplayabiliriz parliement kardeşim.

ÖlÇÜ BÖlÜmÜ İÇersİnde Bulunan Sabİt KondansatÖr Baglantisi (trafonun) Akim Trafosundan Sonra YapilmiŞ Olabİlİr

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri