Kompanzasyon Sorunu

cerkezs

Üye
Merhabalar,
Çalışmış olduğum iş yerinde, bayramdan sonra 9 gün kadar bir çalışma olmadı. O günden beridir kompanzasyonumuzda sıkıntı çekiyoruz. Kondansatörlerin değerlerini vb ölçtürdüm, herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Sistemi kuran firmadan gelenler ise 'kap. Değişimi ' yazıyor, biz bunu araştırıp gelelim dediler. Herhangi bir dönüş olmadı. Geçen ayı %24,9 ile ucundan atlattık. Bu ay cezaya düşmek istemiyoruz. Sistemimiz hakkında çok fazla bilgim yok. Bu yüzden panonun ve takip değerlerinin resimlerini ekleyeceğim. Bir kaç kişiyi aradım. Bir arkadaşım şönt reaktör kullanmamız gerektiğini söyledi. Bir başka firmaya kontrole gelen birisi ise eklemiş olduğum listeyi gönderdi. Bayramdan öncesine kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmaz iken şimdi neden bununla karşılaştığımızı merak ediyorum. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım.
%20de uyarı %25te ceza yiyoruz.

Ekli dosyalar

• komp 9.jpeg
    komp 9.jpeg
    269.8 KB · Görüntüleme: 49
  • komp 8.jpeg
    komp 8.jpeg
    269 KB · Görüntüleme: 38
  • komp 7.jpeg
    komp 7.jpeg
    192.4 KB · Görüntüleme: 40
  • komp6.jpeg
    komp6.jpeg
    224.8 KB · Görüntüleme: 45
  • komp 5.jpeg
    komp 5.jpeg
    252.5 KB · Görüntüleme: 42
  • komp 4.jpeg
    komp 4.jpeg
    262.1 KB · Görüntüleme: 37
  • komp 3.jpeg
    komp 3.jpeg
    226.9 KB · Görüntüleme: 32
  • komp 2.jpeg
    komp 2.jpeg
    267.6 KB · Görüntüleme: 40
  • Komp 1.jpeg
    Komp 1.jpeg
    183.4 KB · Görüntüleme: 42
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bayramda aktif tüketim olmadığı / çok az olduğu için cezaya girdiniz/yaklastiniz.. Arkadaşınız doğru söylemiş şönt reaktör ile SVC li role baglamalisiniz. Maalesef kael i bilmiyorum, grup Arge kullaniyor ve verim alıyoruz, kolaylıklar.

Peki bu sistemi kurmaya neden ihtiyacımız var, bana gönderilen listeyi ekliyorum. Bir göz atabilirseniz sevinirim. Ayrıca bugün şuanda end. oran %14,6. Diğer günlerden bir farkı yok bugün kullanılan makinelerin. Genelde aynı makineler çalışıyor.

Ekli dosyalar

• malzeme.jpg
    malzeme.jpg
    53.5 KB · Görüntüleme: 47
Hocam tamam şönt reaktör çözümdür, katılıyorum. Fakat mevcut kompanzasyon sisteminizde sıkıntı var ki baktığımda endüktiften yana sorun yaşıyorsunuz , lütfen yanlışım varsa düzeltsinler ; yani endüktiften sorun yaşamak demek kondansatörleriniz yetersiz geliyor demek yani güç faktörünüz 0.8-0.9 aralığında gibi 1'e yakın değil , siz şimdi şönt reaktör bağladığınızda röle zaten şönt reaktörleri devreye almayacak yani sisteminizde bişey değişmeyecek. Bana göre size ilk tavsiyem güç faktörünüzü kontrol edin hangi aralıkta, kontaktörlerinizi kontrol edin 3 fazıda geçiriyor mu, eğer geçiriyorsa kondansatörlerde ki 3 fazdaki akımları ölçün değerler normal mi ? Çünkü bu durum kondansatörlerin yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Hocam tamam şönt reaktör çözümdür, katılıyorum. Fakat mevcut kompanzasyon sisteminizde sıkıntı var ki baktığımda endüktiften yana sorun yaşıyorsunuz , lütfen yanlışım varsa düzeltsinler ; yani endüktiften sorun yaşamak demek kondansatörleriniz yetersiz geliyor demek yani güç faktörünüz 0.8-0.9 aralığında gibi 1'e yakın değil , siz şimdi şönt reaktör bağladığınızda röle zaten şönt reaktörleri devreye almayacak yani sisteminizde bişey değişmeyecek. Bana göre size ilk tavsiyem güç faktörünüzü kontrol edin hangi aralıkta, kontaktörlerinizi kontrol edin 3 fazıda geçiriyor mu, eğer geçiriyorsa kondansatörlerde ki 3 fazdaki akımları ölçün değerler normal mi ? Çünkü bu durum kondansatörlerin yetersizliğinden kaynaklanıyor.
Eskici09 arkadaşa katılıyorum. Arkadaş doğru tespit yapmış. Sizin sistem zaten endüktif gidiyor neden ekstra endüktif yük bağlamak gereği duymuşlar ki ?

Kontaktörleri kontrol ettirdiğimde herhangi bir sorun yok dediler.
Sistemde ki end. oran yüksek olduğu için kapasitifi yükseltmek mi gerekiyor ?
Güç faktörünün kontrolünün nasıl yapabilirim ve almam gereken doğru değer nedir ?
Ve bu yaşadığımız sorun normal mi ? sadece 9 gün kadar çalışmamış olması mı buna sebep olmuş olabilir ?

Kontaktörleri kontrol ettirdiğimde herhangi bir sorun yok dediler.
Sistemde ki end. oran yüksek olduğu için kapasitifi yükseltmek mi gerekiyor ?
Güç faktörünün kontrolünün nasıl yapabilirim ve almam gereken doğru değer nedir ?
Ve bu yaşadığımız sorun normal mi ? sadece 9 gün kadar çalışmamış olması mı buna sebep olmuş olabilir ?
akım ve gerilim arasındaki faz açısı 0 olmalıdır. cos0 = 1'dir. Bu yüzden güç faktörün 1 olması gerekir kısaca.
Ayrıca 9 gün çalışmadığın zaman aktif tüketimin az olacağı için bide röle düzgün çalışmıyorsa oranın hızlı artacaktır. Eğer ki full yükte yine güç faktörü 1 olmuyorsa yine artacaktır, bişey değişmez yani. Size tavsiyem kondansatörleri ekibiniz kontrol ederken sizde başlarında bulunun ki nasıl kontrol ettiler, ne yapmaları gerektiğini biliyorlar mı ? Eksik bi uygulama yapıyorlarsa sizde onları bilgilendirirsiniz, böylece kesin emin olabilirsiniz.

güneş enerji sistemi kurulu olması sebeplerde bir değişiklik yapar mı ? Fabrika çatısında güneş enerji sistemi var.

Şönt reaktör monofaze kondansatörleri ve kapasitif etkenleri ortadan kaldırmak için net çözüm yoludur. 1.5kVAR'lık şönt reaktör demek 1kVAR'lık monofaze kademenin artık kullanılmaması demektir. Bunun haricinde ceza oranlarını paylaşmışsınız. Öncelikle sistemin gücünü belirtmeniz gerekmektedir. Tesisin gücünü bilelim ki ona göre ceza oranlarından bahsedelim değil mi?
Sonra da şunu dile getirmek isterim. EPDK'ya göre ;
Kurulu gücü 50 kVA’nın altında olan müşteriler, çektikleri aktif enerji miktarının %33'ünü aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının %20'sini aşan şekilde kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde; kurulu gücü 50 kVA ve üstünde olanlar ise, çektikleri aktif enerji miktarının %20 aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının yüzde%15 aşan şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde, reaktif enerji tüketim bedeli ödemekle yükümlüdür.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri