Kompanzasyon sistemleri analiz için geliştirilen program gruparge

gunerdr

Antcom Temsilcisi
Merhaba cümleten,

Gruparge yazılım grubunun geliştirdiği (optkon) sayesinde kompanzasyon sisteminizin kademelerini belirleyebilirisiniz,

Nasıl çalışır;

Index of /OptKon Tıklanır

Web arayüzü olan program sayesinde bilgisayarınıza program kurmanıza gerek kalmaz direkt hesapları serve üzerinden yapabilir

Bildiğiniz üzre Gruparge SVC 12C3L rolesinin güç akış grafiğindeki veriler sayesinde sistemimizin ham reaktif enerjilerini izleyebiliyoruz

Bu nasıl oluyor kısaca;
Reaktif güç kontrol rolesi sistemi elindeki kademeler ile kompanze ediyor sanki edilmemiş gibi sistemden akan ham reaktif enerjileri zamanları ile beraber 60 örnek ile kayıt ediyor

Ne işe yarıyor;
Sistemimizin durumunu sanki kompanzasyon sistemini kapatıp ve işletmedeki tüm seneryo ları (çalışmaları) yapıp kayıtlar üzerinden kademeleri belirleminizi cihaz sürekli yapıyor. Fazlardaki dengesizliği, demand reaktif enerji, vb görebilirisiniz

Örnek 1;
Yeni bir iş aldınız ve revizyon yapacaksınız ,
kademeler ne olacak sistem ne iş yapıyor hızlı girip çıkan yükler, kapasitif yükler varmı meçhul tüm seminerlerde gruparge olarak üzerinde durduğumuz konu deneme yanılma ile analiz karşımıza çıkıyor.....
Çözüm: SVC12C3L roleyi sisteme takıyorsunuz kademelerden yenileme yapmadan bir yandan sistemi kompanze ediyor ve bir yandan sistemin ham reaktif enerjilerini kayıt ediyor 1 gün sonra rolenin yanın gittiğiniz ve ekranda

1.ornek: 2.5 2.1 3.1 230DK
2.ornek: 2.0 1.0 2.0 100DK
3.ornek: -1.0 0 0 90DK
4.ornek: 3.0 0 0 12Saat

hemen yorum yapabiliriz
1.faz farklılıkları 1 kvar gibi görünüyor 1 kvardan büyük monofaze kond. uygun değil
2. R Fazında -1.0 Kvar kapasitif yük var bir şönt reaktörü ayarlamak lazım değerinde bu imiş!
3. R fazına uzun bir süre 3.0 Kvar kondansatör gerekmiş muhtemel gece aydınlatmalar bir faza bağlanmış!

evet bu değerleri opton programına girdiğimizde bize optimum kademeleri verecektir.

Örnek 2;
işletmenin kompanzasyonunu 1 sene önce yaptınız sorun yok idi fakat geçen ay endüktif ceza gelmiş, işletmenin içine girmeden rolenin güç akış programına girip değerlere bakalım

1.ornek: 12.5 12.1 13.1 230DK
2.ornek: 22.0 21.0 22.0 100DK
3.ornek: 52.0 51.0 52.0 100DK
4.ornek: 2.0 1.0 2.0 100DK

hemen yorum; biz bu işletmenin kondansatörlerini max 100 Kvar koymuştuk 1 sene önce ama max reaktif enerji artmış takribi 3. ornekte görüldüğü gibi 150KVAr gibi sonuç olarak bu işletmeye kondansatör ilavesi yapmamız gerek

Örnek 3;
işletmenin kompanzasyonunu yaptık geçen sene ve şimdi kapasitifden ceza geldi diye müşteri sitem ediyor, rolenin güç akış grafiğine bakalım.

1.ornek: 12.5 12.1 13.1 230DK
2.ornek: 22.0 21.0 22.0 100DK
3.ornek: 52.0 51.0 52.0 100DK
4.ornek: -2.0 -1.0 -2.0 200DK
5.ornek: -2.2 -1.6 -2.4 300DK
6.ornek: -1.3 -1.0 -0.2 100DK

hemen yorum; işletmeyi geçen sene yaptığımızda kapsitif yük yok idi 2-3 adet UPS alınmış gece sistem kapasitif yazıyor değişik güçlerde kapasitif etki var. değerlerde ortada çözüm yapılabilir

Gruparge SVC sistemleri; kısaca sistemler her fazda 1000 kademe olmak üzre toplamda 3000 kademeye sahip olursunuz fazlardaki dengesizilik kapasitif yükler hızlı girip çıkan yükler (Cevap süresi 40mS) rahatlıklar çözebilirisiniz

ekteki Videoda programı kısaca çalışması anlatılıyor kullanmanızda kati yara görüyorum hayırlı olsun

[video=youtube;N4oYBDVlthk]http://www.youtube.com/watch?v=N4oYBDVlthk[/video]

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tüm grup arge ekibini kutluyorum.Türkiye ekonomisine katkılarından ve başarılı çalışmalarından dolayı.Bilindiği üzere Türkiye için enerji pahalı bir girdidir ve hemen hemen tamamı ithal edilmektedir.Enerjinin kalitesi ve devamlılığına büyük etki sağlayan kompanzasyon sistemlerinin kurulması ve işletilmesi yönünde arkadaşların başarıları göz ardı edilemez.

tüm grup arge ekibini kutluyorum.Türkiye ekonomisine katkılarından ve başarılı çalışmalarından dolayı.Bilindiği üzere Türkiye için enerji pahalı bir girdidir ve hemen hemen tamamı ithal edilmektedir.Enerjinin kalitesi ve devamlılığına büyük etki sağlayan kompanzasyon sistemlerinin kurulması ve işletilmesi yönünde arkadaşların başarıları göz ardı edilemez.

aynen katılıyor ve BASARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM.

elinize ve emeğinize sağlık grup ar-ge ekibi başarılarınızın devamı dilerim saygılarımla...

Güner hocam, maşallah yine döktürmüşsün.Fırsat bulmuşken başta Güner beyin,Hüseyin beyin ve bütün Grup Ar-ge camiasının alınlarından öpüyorum.
Buradan ilan ediyorum ki SMART SVC Sistemi kompanzasyon konusunda 2011 yılı itibari ile gelinen son noktadır.Dünyadaki hiçbir markanın ve bu kabil ürünlerin hiçbiri SMART SVC ile kıyaslanamaz.İddia ediyorum ki;yakın bir gelecekte kompanzasyondan bahsedildiğinde ,Grup Ar-Ge' den önce ve Grup Ar-Ge'den sonra diye anılacak.
Ben daha önce başka bir paylaşımımda da bahsetmiştim.Şöyle ki kompanzasyonu bende dahil olmak üzere ,ben bilirim işte başarılarım ortada deyip kosum kosum kosulanların devri kapanmıştır.Yeni nesil meslektaşlarımız Grup Ar-Ge den sonraki yıllarda Smart SVC ve daha üst modellerini kullanacaklar.Smart SVC takıp unutacaklar.Benim gibi eskilerden kompanzasyon muhabbeti dinlediklerinde,geçtiğimiz yollara,uğraşıp didinmelerimize anlam bile veremeyip gülüp geçecekler.Tabiki heleki bizim ülkemizde taklitleri ,benzerleri vs.çıkacak.Yine iddia ediyorum, yakın gelecekte bütün yerli üreticiler Smart SVC prensibi ile çalışan sistemleri portföylerine katacaklar.İmkanı olanlar şimdi Grup Ar-Ge'nin yapamadığını yapıp büyük reklam kampanyaları ile ilk defa kendileri piyasaya sürüyormuş gibi yaygara koparacaktır.İşte o günler geldiğinde şimdi şu an yazdığım bu yazıdan çok alıntı yapanlar olacak.İnanıyorum ki Grup Ar-Ge ve başardıkları ders kitaplarına girecek.Yıllarca teknik makalelerde ve forumlarda paylaşılacak.Ar-Ge cilere çok selam veren,teşekkür eden olacak.Ben ne kadar şanslıyım ki hem ürünlerinden istifade edebilme imkanım oldu.Hemde daha şimdiden Kompanzasyon camiası adına teşekkür ve takdirlerimi sunabiliyorum.

Grup ARGE camiası olarak, takdir ve teveccühünüze teşekkür ediyoruz. Mevcut ürünlerimizi daha da geliştirip, sektörün ihtiyacı olan yeni çözümleri bir an evvel hayata geçirebilmenin gayreti ve heyecanı içerisinde olmaya bugün olduğu gibi yarın da devam edeceğiz inşallah.
Bu noktada sizlerin görüş ve önerilerinizin bizim için çok önemli ve kıymetli olduğunu belirtmeyi üzerimize bir borç biliyor ve değerli fikirlerinizi bekliyoruz.

smartsvc ile ilk uygulamamı devreye aldım cihaz basit ve gayet başarılı gözüküyor

cihaz çok güzelde yük değişken olan veya günden güne farklılık gösteren işletmelerde nasıl uygulanacak . kademelerde sürekli oynama yapmak maliyetli olur ve ne kadar sağlıklı olur . Böyle durumda nasıl uygulama yapılıyor onu merak ettim

cihaz çok güzelde yük değişken olan veya günden güne farklılık gösteren işletmelerde nasıl uygulanacak . kademelerde sürekli oynama yapmak maliyetli olur ve ne kadar sağlıklı olur . Böyle durumda nasıl uygulama yapılıyor onu merak ettim

diyelimki 4.5 kvar tri faz ve 1.5 kvar mono faz kon leriniz ve 1.5 kvar reaktorunuz var , sadece bir fazdan 2.5 kvar cekiyorsunuz , diger fazlardan 0 kvar cekiyorsunuz , cihaz hem trifaz kon hem mono faz kon ceker , reaktorlerde sisteme fazla gelen kapasiteleri kompanze edecek sekilde , 1.5 , 1.5 ve 0.5 lik gucler vermeye baslar , boylece 4 kademe ile ( 4.5(tri) , 1.5(M) , 1.5(M) , 1.5(M) ) , faz basına 0-3 kvar aralıgındaki butun yuk degismelerine cevap verebiliriz , eger sistemdeki dalgalanmalar faz basına 0 ile 6 kvar ise sisteme reaktorun gucunu arttırmaksızın 3 kvar mono faz kon ilavesi ile kompanzasyon saglanır , yani 7 kademede toplamda 0-18 (3*6) kvarlık degisimlere cevap vermek mumkun olur , zaten guc akıs grafigindeki degerleri verdiginizde optkon programı endusuk maliyetli cözümü size gosteriyor

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri