kompanzasyon RG 12 BS reaktif güç rölesi tüm ışıkları yanıyor

dikalyone

Üye
arkadaşlar rg 12bs röle ile 2 adet kompanzasyon panomuz var(iki adet trafo) birtanesinde sorun yok güzel çalışıyor. diğeri otomatik stup da yapıyorum hiç bir kademeyi devreye almıyor. rölede bir sıkıntı yok diğeriyle değiştirdim normal çalışıyor.bu çalışmayan kompanzasyon panosu acaba neden öyle yapıyor bir türlü anlamadım. çok şükür cezayada girmiyoruz. endüktif %3 kapasitif %1 arasında gidip geliyor. bu çalışamayan komp. panosuna 600 KVA lık ups de bağlıdır. ondan olabilirmi yoksa kondaktör bobinlerine çıkışmı vermiyor bir yerde kopukluk mu var .bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
syn dikalyone bence 600 kva lık ups sistemi etkiliyor ilk yapacağın harmonik alarmı var mı ona bak bazen aşırı harmonikten dolayı rgkr ler etkileniyor ve anlamsız şekilde devre dışı kalıyor alarm vermiyor vs. trafonuzun gücü ne birde kublaj var mı?iki trafo arasında

Ölçüm yapmanız lazım en azından reaktif gücü gösteren cosfi gösteren bir pensampermetre ile kontrol ediniz. Muhtemelen UPS kapasitif etki yapıyor. Rölenin harmonik uyarısı var ordan bakabilirsiniz net değerlendirme için analizör bağlarsanız daha iyi olur.
ekstra not:Ölçüm O.G. ise sabite dikkat.

Nurkon arkadaşım, 600 kva lık ups ten olsa, ups yi besleyen şalteri 1 ya da 2 dakika kapatıp deneyebilirmiyim. kublaj var. kublaj şu an devrede 2 trafonun yükleri ayrı ayrı devrede. Trafoların gücü 1250+1250 KVA dır. birde alarm ışığı daima yanıyor cos1 Q daima 1,000 ile0,995 arasındadır.
cevabını bekliyorum arkadaşım.

Scorpion eyes arkadaşım, ölçüm o.g değil. ''Sabite dikkat'' demişsiniz arkadaşım anlayamadım. bunu bana açıklayabilirmisiniz.ups yi besleyen şalteri 1 ya da 2 dakika kapatıp deneyebilirmiyim Alçak gerilimden yapılıyor. akım trafo değeri 2500/5 dir.

Konu başlığında anlatığım şekilde cezaya girmiyoruz. Bu gidişle yani 2 kompansazyon panosu kademe çekmese cezaya girme olasılığımız olurmu arkadaşlar. Her gün değer alıyorum hesaplıyorum. Bu 5 aydır işletmemiş cezaya girmemiş.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Scorpion eyes arkadaşım, ölçüm o.g değil. ''Sabite dikkat'' demişsiniz arkadaşım anlayamadım. bunu bana açıklayabilirmisiniz.ups yi besleyen şalteri 1 ya da 2 dakika kapatıp deneyebilirmiyim Alçak gerilimden yapılıyor. akım trafo değeri 2500/5 dir.

Konu başlığında anlatığım şekilde cezaya girmiyoruz. Bu gidişle yani 2 kompansazyon panosu kademe çekmese cezaya girme olasılığımız olurmu arkadaşlar. Her gün değer alıyorum hesaplıyorum. Bu 5 aydır işletmemiş cezaya girmemiş.

2500/5A akım trafosu 1600kVA trafo için uygundur. 630kVA gücünden büyük trafolarda ölçümün O.G.'den olması gerekir !
Sabit kondansatör: Trafo sargılarından dolayı çekilen endüktif reaktif gücün kompanzasyonu için konulan sürekli devrede olan kondansatör.

UPS'i belirli bir süre devre dışı bırakıp hem reaktif güç kontrol rölesinden hemde sayaç endeksleri üzerinden kontrol yapabilirsiniz.

***Diğer mesajınızı az önce okudum iki tane 1250kVA trafonun kuplajından bahsetmişsiniz ölçümünüz O.G.'den olması gerekir? Röledeki alarm nedir?

***Kuplaj devrede demişsiniz diğer trafoda arıza yada Bakım falan mı var? basit tek hat şemanızı verirseniz iyi olur, detaylı açıklama lütfen.

scorpion eyes arkadaşım selam,
pardon kublaj devrede derken yani 2 trafo ayrı ayrı yüktedir demek istedim ama hata bende kublaj devre dışıdır. şu an iki trafomuzda çalışıyor. sayacımız akım trafosu ile gerilim trafosu o.g den değer alıyor( ATO 50/5 GTO 31500/100 V) . ona eminim. kompansazyon panosu için ATO 2500/5 kublaj panosunun üzerinde okudum onun için kopanzasyon A.G den ülçüm yapılıyor olması lazım.

scorpion eyes arkadaşım selam,
pardon kublaj devrede derken yani 2 trafo ayrı ayrı yüktedir demek istedim ama hata bende kublaj devre dışıdır. şu an iki trafomuzda çalışıyor. sayacımız akım trafosu ile gerilim trafosu o.g den değer alıyor( ATO 50/5 GTO 31500/100 V) . ona eminim. kompansazyon panosu için ATO 2500/5 kublaj panosunun üzerinde okudum onun için kopanzasyon A.G den ülçüm yapılıyor olması lazım.
Kompanzasyon zaten A.G.'den onda sorun yok. Ölçüm O.G.'dir yani abone olduğunuz sayaç O.G. ölçü hücresindedir. İki O.G. abonelikmi var yoksa her iki trafoyu besleyen sistemde tek O.G. abone sayacı mı var? Detaylı bilgiler lazım.

corpion eyes arkadaşım selam

tek O.G. abone sayacı var. benim istediğim. trafo 1 kompanzasyon panosu çalışmıyor gözüküyor. ilerde cezaya girebilirmiyiz yoksa girmiyoruz. şu anda girmiyoruz. ama ups leri devre dışı hala birakmadım. çalıştığımız yer özel bir hastane olduğu için şu an denemeye luzum görmedim. gerçi sorun olamaz ups simiz 1 saaten fazla gidiyor. Konuyu yine tekrarlayayım 2 adet kompanzasyon panomuz var biri güzel çalışayor. diğeri çalışmıyor gözüküyor. çünkü hiç kondansatör devreye almıyor. ama casQ daima 1,000 dir. Düzgün çalışanında daima cosQ 1,000 dır. Endüktif değeri %2 kapasitif değeri %0,9 dır. Ancak böyle anlatayım. Şimdilik bir şey yapmayacağım.

Trafo ve kompanzasyon için bakım sözleşmesi yapmayı düşünüyoruz. inşallah o zaman çüzmeye çalışacağız.

Anladığım kadarıyla ölçü hücresinden sonra iki adet fider çıkışınız var iki trafo bu kesicilerden besleniyor. A.G.'de kuplaj açık yani trafoların paralel çalışma durumu söz konusu değil. Durum bu şekilde ise UPS'iniz kompanzasyonu çalışmıyor dediğiniz trafoda olmalı online UPS'in kapasitif etkisi cosfi'yi 1'e getiriyor olmalı. Buna emin olmak için o trafonun ana panosundaki analizör değerlerine bakmak veya cosfi ölçen bir pensampermetre ile ölçüm yapmak gerekir. Bu ölçümü UPS besleme kablosu üzerinden ve diğer yüklerin besleme kabloları üzerinden ve A.G. ana girişten yaparak kontrol edilmeli. Muhtemelen Hastane 24 saat çalıştığı için ve yük değişimi fazla olmadığından dolayı ceza girmiyorsunuz.
Trafo-kompanzasyon işi için bakım sözleşmesi yapmak en iyisi.Sözleşmeyi yaparken dikkatli olun.

arkadaşım aynı şey bendede oldu akım trafo uçlarından dolayı role 1 kademeye alıyor bırakıyor set yapmıyordu trafo uclarını bulup düzelttim role kendine geldi :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri