Kompanzasyon Problemi

Öncelikle herkese merhaba, Elektrik-Elektrik Mühendisiyim yeni mezunum ve bulunduğum şehirde yeni bir işe başladım.Yaklaşık 1 aydır çalışıyorum. Fabrika da tek eem i benim. Sizlere şöyle bir sorum olacak
Geldiğim günden beri sayaç takiplerini ben yapıp kompanzasyon değerlerini hesaplıyorum. 22 Ağustosta işe başladım ve işe başladığım zaman ki kapasitif değerim ortalama 19 % lardaydı ay sonu olduğu için manuel olarak kapasitörlerin çoğunu kapattım. Sonraki ay geldi (01.09.2019 ) Hergün aynı titizlikle gidip sayaçları alıyorum. 580 sayacım devamlı olarak artarken 880 sayacım kımıldamıyor. (Ayın başında yaptığım hesaplara göre kapattığım kondansatörleri auto moduna aldım ki ayarladığım değere göre otomatik olarak devreye kondansatör alsın ve çıkarsın). Ancak şöyle bi durum ortaya çıktı, auto modda olan kondansatörlerimin devreye girmediğini düşündüm. Çünkü çalıştığım şirkette hiç bi zaman kompanzasyonla tam anlamıyla ilgilenilmemiş, kondansatörlere giden kontakların çoğu yanık, şartelleri gitmiş şekilde olduğundan dolayı olduğunu da düşündüğüm bu sorun daha da karmaşık bi hal almaya başladı şöyle ki. 2 gündür verileri alıyorum ve işliyorum. 880 sayacım da artma olmuyor 177.531 177.531. Bende bir hata olduğuu düşünüp. Manuel olarak açtım kondansatölerin bazılarını ancak yaklaşık 8 saattir fabrika çalışmakta ve hiç bir makina da durma söz konusu değilken neden 880 sayacım yaklaşık 8 saat boyunca artmamış olabilir ? Sayaç bozuk olabilir mi ? (Manuel olarak aldığım kondansatörlerden hepsinin yanık ya da kontaktörünün patlak olduğunu düşünmüyorum) Eğer sayaç bozuk ise bunu kime bildirmem gerekir ? .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
8.80, capasitif ölçme menüsü değilmi, zaten kondansatörler arızalı devre dısı vs, dıyorsunuz. Bu durumda reaktıf artar capasitif artmaz, 1.80 ; 5.80 ; 8.80 menulerini aynı anda alıp, bır kaç saat aralıklarla not alıp, paylaşırsanız bır daha düşünelim.

Anormal durumlara müdahalede, arızaya müdahalede ölçüm esastır. Ölçüm yapılmadan yapılan uğraşılar körebe oyunundan farksızdır. Kondansatör uçlarındaki gerilimler çektiği akımlar tek tek ölçülmeli. Önce kompanzasyon kompanentleri görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiriyor mu? Buna emin olunmalı ondan sonra rota çizilmeli

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkürler. Sayaçta gördüğümüz alarm işareti neyin alarmı olduğunu bilmiyorum. E550nin datashetinde alarmın ne anlama geldiğini bulamadım bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

57272

Ekli dosyalar

• Sayaç ekran göstergeleri.pdf
    156.6 KB · Görüntüleme: 14
  • OBIS kodları - ID strings .xlsx
    15.1 KB · Görüntüleme: 8
malesef sayacın kılavuzunda uyarı koduyla ilgili birşey bulamadım.

Ekli dosyalar

• ZMG400.pdf
    8.5 MB · Görüntüleme: 6
Öncelikle herkese merhaba, Elektrik-Elektrik Mühendisiyim yeni mezunum ve bulunduğum şehirde yeni bir işe başladım.Yaklaşık 1 aydır çalışıyorum. Fabrika da tek eem i benim. Sizlere şöyle bir sorum olacak
Geldiğim günden beri sayaç takiplerini ben yapıp kompanzasyon değerlerini hesaplıyorum. 22 Ağustosta işe başladım ve işe başladığım zaman ki kapasitif değerim ortalama 19 % lardaydı ay sonu olduğu için manuel olarak kapasitörlerin çoğunu kapattım. Sonraki ay geldi (01.09.2019 ) Hergün aynı titizlikle gidip sayaçları alıyorum. 580 sayacım devamlı olarak artarken 880 sayacım kımıldamıyor. (Ayın başında yaptığım hesaplara göre kapattığım kondansatörleri auto moduna aldım ki ayarladığım değere göre otomatik olarak devreye kondansatör alsın ve çıkarsın). Ancak şöyle bi durum ortaya çıktı, auto modda olan kondansatörlerimin devreye girmediğini düşündüm. Çünkü çalıştığım şirkette hiç bi zaman kompanzasyonla tam anlamıyla ilgilenilmemiş, kondansatörlere giden kontakların çoğu yanık, şartelleri gitmiş şekilde olduğundan dolayı olduğunu da düşündüğüm bu sorun daha da karmaşık bi hal almaya başladı şöyle ki. 2 gündür verileri alıyorum ve işliyorum. 880 sayacım da artma olmuyor 177.531 177.531. Bende bir hata olduğuu düşünüp. Manuel olarak açtım kondansatölerin bazılarını ancak yaklaşık 8 saattir fabrika çalışmakta ve hiç bir makina da durma söz konusu değilken neden 880 sayacım yaklaşık 8 saat boyunca artmamış olabilir ? Sayaç bozuk olabilir mi ? (Manuel olarak aldığım kondansatörlerden hepsinin yanık ya da kontaktörünün patlak olduğunu düşünmüyorum) Eğer sayaç bozuk ise bunu kime bildirmem gerekir ? .
Kademeleri manüel olarak devreye al çeken kontak torun faz giriş ve çıkış uçlarını hepsini kontrol kalemiyle kontrol et elektrik varmı elektrik varsa kontaktor uçları sağlamdır elektirik yoksa kontaktor ucu kesilmiştir demeki bazen de yapışık kalıyor yapışık kalmayı de bu yöntemle tesbit edebilirsin bu sefer kademeyi kapat ve kontak torun çıkışlarını kontrol kalemiyle kontrol et elektrik varsa kontaktor ucu kaynamış tır
Kontaktorlerin kademe faz sigortaları tek tek kontrol et bazende faz sigortaları atar fark etmesin
8.8.0 kapasitif,dır hic yazmasa ve 5.8.0 yazmaya 19 0/0 devam ederse bütün kodasatorler arza lıdır demektir

Sayacımda alarm simgesi var ama alarm kodu yok FF0 00000000 gösteriyor bunun anlamı nedir konuyla ilgili obis kodlarını atam arladaşınkinde yazmıyor yardımcı olursanız sevinirim
8.80, capasitif ölçme menüsü değilmi, zaten kondansatörler arızalı devre dısı vs, dıyorsunuz. Bu durumda reaktıf artar capasitif artmaz, 1.80 ; 5.80 ; 8.80 menulerini aynı anda alıp, bır kaç saat aralıklarla not alıp, paylaşırsanız bır daha düşünelim.
Evet 880 kapasitif sayacı doğru ama ben elle manuel olarak kondansatörlerin çoğunu açtım. Aralarında çalışanlarda var. Yaklaşık olarak 15 20 tane kondansatör devreye aldım manuel olarak ama 880de hiç bir değişiklik görememem çok ilgincime gitti.(Yani sizin dediğiniz gibi saat başı alsam dahi sayaçta değişme yok. 3 gündür değişme yok hatta 880 sayacında. ) Sayaçta alarm simgesi var. Std_DATA ya uzun basıp menüsüne girdiğimde ilk olarak F.F.0 00 00 00 00 ı görüyorum ancak böyle bi alarm kodu yok. Dolayısıyla sayaçtaki arızayı da bulamıyorum.Sizin için 3 günlük 180 580 880 i atayım. Değerler yukarıdan aşağıya doğru günler olmak üzere.
180
6.861,777
6.867,930
6.874,077
580
667,793
669,129
670,025
880
177,531
177,531
177,531