kompanzasyon panosu

sedat88

Üye
kompanzazyon panosu yaparken ustam hesaplama yapıyo ona göre kondansaatör sigorta kontaktör seçiyor sordum sadece güce göre dedi aanlamadım açıaklama veya örnek işle ilgili anlatabailirmisiniz şimdiden teşeşkkür ederim arkadaşlar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
soruna soruyla karşılık vermiş gibi olmayayım ama sigorta kontaktör seçimi için başka kriter biliyo musun?

bn komp. nasıl yapılıyo bilöamiayorum ustam yaparken izledim o yüzden nasıl hesaaplama ayapılıyo die sordum yardımcı olursan sewinirim şimdiden teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üyelerimizden sitede araştırma yapmadan konu açmamalarını ve altında tonlarca bilgi barındıran genel başlıkları tek kalemde sormamalarını rica ediyorum. Daha önceden kapsamlı bilgiler verilmiş tartışılmış konuları yeniden gündeme getirmek sitede gereksiz kalabalığa neden olacaktır aynı şekilde çok genel kapsamlı soruların sorulması birkaç satırla izah edilemeyeceğinden üyeye de bir faydası dokunmayacaktır bu hususta üyelerin konu hakkında bilgi edindikten sonra kafasına takılan detayları sorması her açıdan daha doğru ve faydalı olacaktır.

Sorduğunuz soruyla ilgili bir link vereyim gerisini siz araştırın sitede bol miktarda bilgi mevcut;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/57405-kompanzasyon-kontaktor-sigorta-secimi.html

kompanzazyon panosu yaparken ustam hesaplama yapıyo ona göre kondansaatör sigorta kontaktör seçiyor sordum sadece güce göre dedi aanlamadım açıaklama veya örnek işle ilgili anlatabailirmisiniz şimdiden teşeşkkür ederim arkadaşlar

ustanın yaptğı ne biliyormusun? elinde kaç kvar lık bir kompanzasyon panosunun yapılacağına dair bilgisi var ve kademeler belli hal böle olunca her kademeye düşen malzeme sayısını ona göre çıkartıyordur sen buna tanık olmuşsundur.

Gelelim kompanzasyon sisteminin seçimine kompanzasyon sistemi trafonun belirli gücüne göre belirlenir ve kademelendirilir her bir kademenin kvar gücüne göre de pano malzemesi seçilir ve de pano yapılır.

diğelim 70 kw lık gücüm var nasıl bölücem kondansatrleri sigortaları kontaktrü nasıl belirlicem 70 kw yı kvaramı çewrcem bu konuda yardımcı olursanız çok sewinirim şimdiden çok teşekkrr ederim

Arkadaşım mevcut güç faktörün nedir? Kondansatör gücün belirlenirken mevcut güç faktörün ve olmasını istediğin güç faktörü önemlidir. Örneğin kompanzasyon öncesi güç faktörün 0.70 ve kompanzasyon sonrasında 0,99 olmasını istiyorsun. Kompanzasyonla ilgili k faktörü tablosundan bir k çarpanı bulup aktif güçle çarparak gerekli kondansatör değerini bulabilirsin. Diyelimki bu k faktörüde (tablodan bakmadan söylüyorum lütfen bakın tablodan) 0,67 olsun. 70 kW lık aktif güç için 70x0,67=46,9 kVAR dır. k faktörünü tablodan bakmayıp hesaplayabilirsinde ancak biraz zordur bu tablo farklı güç faktörü değerleri için hesaplanmış bir tablo olduğu için onuda kullanabilirsin.

NOT : Yukarda yaptığımız hesap bireysel kompanzasyon hesabıdır. Bir trafo için grup kompanzasyon yapacaksan trafo gücünü söylersen ona göre hesabıda (toplam kaç kVAR lık bir kompanzasyon lazım, sabit kondansatör değerin ne olmalı, kademelerin kaçar kVAR lık olmalı ... vb) anlatırım.

çok teşekkür ederim

gundy bnde onu sordum hesablama nasıl yapılıyo

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri