Kompanzasyon Panosu

fatihglau

Üye
Herkese merhaba kompanzasyon rölesinde yapılan trafo testi sonucu ne olmalı ve end kap oranları neye göre belirlenir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bağlantı gücü 50 KVA ‘nın altında olan müşteriler için; %33 endüktif reaktif, %20 endüktif kapasitif'i aşan işletmelerde,

Bağlantı gücü 50 KVA ‘nın üzerinde olan müşteriler için; %20 endüktif reaktif, %15 endüktif kapasitif'i aşan işletmelerde cezai işlem uygulanır.

- Yılda 1 kez, bağlı olduğunuz dağıtım şirketine dilekçe ile bu ceza işeminizi kaldırtabilirsiniz.

-Bu oranları belirleyen "EDPK"dır.

Bağlantı gücü 50 KVA ‘nın altında olan müşteriler için; %33 endüktif reaktif, %20 endüktif kapasitif'i aşan işletmelerde,

Bağlantı gücü 50 KVA ‘nın üzerinde olan müşteriler için; %20 endüktif reaktif, %15 endüktif kapasitif'i aşan işletmelerde cezai işlem uygulanır.

- Yılda 1 kez, bağlı olduğunuz dağıtım şirketine dilekçe ile bu ceza işeminizi kaldırtabilirsiniz.

-Bu oranları belirleyen "EDPK"dır.
Bunları biliyorum ancak bilgi için teşekkürler benim sorum kompanzasyon Panosu dijital ekranında end %0.0 kap%0.0 bu değerler neye göre ayarlanıyor bazı işletmelerde end %8 kap %8 olarak ayarlandığına şahit oldum hangi hesaplamaya göre bu değerler belirleniyor

Bunları biliyorum ancak bilgi için teşekkürler benim sorum kompanzasyon Panosu dijital ekranında end %0.0 kap%0.0 bu değerler neye göre ayarlanıyor bazı işletmelerde end %8 kap %8 olarak ayarlandığına şahit oldum hangi hesaplamaya göre bu değerler belirleniyor
kompanzasyon Panosu da kullandıgınız roleni hangisi piyasada çok çeşit var sizin ki hangisi bunu belirtseydiniz daha detaylı yardımcı olurduk size örnek

Entes Rg3-12C Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Entes Rg3-12E Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Entes RGP-15SR Reaktif Güç Kontrol Rölesi

çok çeşit var kullandıgınız reaktif güç kontrol rolesini bize söyleseniz size ona göre döküman verirdik
Mesela bunun gibi
https://www.entes.com.tr/uploads/files/RG3-12C-kullanma-talimati.pdf

Röle ayarından bahsediyor iseniz, hangi röleyi kullanıyorsanız o rölenin kullanım kılavuzuna bakmanızı öneririm. Röleye, kondansatörleri, akım trafosu oranlarını vs girip kurmanız gerekmekte o sonuçları zaten hesaplayarak çıkaracaktır ekranda. Ben yanlış anladım mı anlamadım mı bilmiyorum sizi ama anladığım bu.

kompanzasyon Panosu da kullandıgınız roleni hangisi piyasada çok çeşit var sizin ki hangisi bunu belirtseydiniz daha detaylı yardımcı olurduk size örnek

Entes Rg3-12C Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Entes Rg3-12E Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Entes RGP-15SR Reaktif Güç Kontrol Rölesi

çok çeşit var kullandıgınız reaktif güç kontrol rolesini bize söyleseniz size ona göre döküman verirdik
Mesela bunun gibi
https://www.entes.com.tr/uploads/files/RG3-12C-kullanma-talimati.pdf
Svc reaktif güç kontrol rölesi kullanıyoruz

Ekli dosyalar

• IMG_20220817_135307.jpg
    IMG_20220817_135307.jpg
    194.5 KB · Görüntüleme: 19
Röle ayarından bahsediyor iseniz, hangi röleyi kullanıyorsanız o rölenin kullanım kılavuzuna bakmanızı öneririm. Röleye, kondansatörleri, akım trafosu oranlarını vs girip kurmanız gerekmekte o sonuçları zaten hesaplayarak çıkaracaktır ekranda. Ben yanlış anladım mı anlamadım mı bilmiyorum sizi ama anladığım bu.
Doğru anlamışsınız svc reaktif güç kontrol rölesi kullanıyoruz

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri