Kompanzasyon Panosu

200 kva ( kvar olmasın :oops: ) yı nerden çıkar-
dınız ? Firmanıza ait sır ! hesap değilse,mü-
hendisliğinizi gösterinde,kimin usta kafalı ol-
duğu ortaya çıksın;)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Güç faktörünün kaçtan kaça çekileceği çok önemli bir konu, primer ve sekonder güç faktörü arasındaki fark açıldıkça sami inci arkadaşımızın dediği şekilde kompanse edilecek reaktif güç artmakta. 400kVAr seviyelerine dahi gelmekte, 0.6'dan 0.99'a çıkacak bir senaryoyu ele aldığımızda. (Trafo %100 diversitede ve trafo gücü hesaplanırken %10 güç kaybı da hesap edilmiş şekilde.)

Sayın sami inci'nin de dediği gibi 200kVAr ve 400kVAr aralığında çeşitli varyasyonlar elde edilebilmekte. Tesis hakkında daha fazla bilgi gerek net bir şey söylemek için. Ama tesis edeceğiniz panoyu bu forumda söylenenlere göre de sipariş etmek riskli. Kompanzasyon işi gerçekten basit bir iş değil, ilk projeye bakıp da hemen pano kurmamak lazım kanımca. Tesis kurulduğunda mutlaka ama mutlaka ölçümlere göre pano projesi revize edilmeli. Ölçümsüz kompanzasyon hep havada kalır.

Muamma olan bir durum yok sizin hesabınız yanlış cos değerini istediğiniz kadar küçük değerde alın hiç bir şekilde 400 kvarlık bir sonuç bulamazsınız cos 0,7 aldığınızda 245 kvar cos 0.6 aldığınızda 285 kvar çıkar bu hesapları uzman bir mühendis ile hesaplamak gerekir usta kafasıyla olmaz Cos nü neye göre alıyorsunuz diye soruyorsanız biraz araştırmanızı öneririm araştırınca bulabilirsiniz belki mühendislik büyük seçeyim de başım ağrımasın demek değil ihtiyaça cevap veriyorsan uygun maliyetle olay tamamdır

Senin hesabın yanlış 400 kw tesiste cosinüs 0,70 olursa 245 kvar reaktif olur demişsin. Faz açın 45 derece olursa cosinüs 0,70 olur buda yüzde yüz reaktif demektir, yani aktif güç kadar reaktif güç var demektir.(400 kvar) Yorumların ve verdiğin bilgiler tamamen yanlış. Sami üstada saygısızlık etmişsin kendisi ülkemizdeki en saygın mühendislerden biridir, ve bizde sürekli olarak teknik konularda ona akıl danışmaktayız. İnsanları doğru dürüst tanımadan bu şekilde ukalaca yorumlar yapma ve insanları da yanlış yönlendirme.

Soruyu soran Saim Sobacı atkadaşımız," 400
kw trafomun ( aslında,kva demek isyiyor.Bil-
miyen diyelim ! ) gücünün tamamını kullan-
mak istiyorım " diyor.Bu ne demek,kompan-
ze edilecek güç 400 kwat demek.Bunun güç
faktörünün 0,7 olduğunu varsaymak 400 kvar kompanzasyona ihtiyaç var demek.Di-
ğer hesapları avkapcı ! buna göre yeniden
yapar ;) .Soruyu anlamak,çözümün yarısı-
dır.Balıklama,av kapmak için atlarsanız,ve
helede kva ile kvar arasındaki farkı bile bilmi-
yorsanız komik olursunuz.Bu tip hatalara
rastladığımda,işvereni arayıp " böyle bir ha-
tayı yapan Mühendis ise hemen işten at,yok
teknisyen ise onu eğitin " derim.Biz bu tip
hata yapan Mühendisler içinde Mühendis
tabiri yerine Müyendiz ( çeyrek mühendis an-
lamında ) deriz.Umarım,insanlara yardım et-
mek yerine,avkapcılığın zararını bu vesile ile
ayırdetmiş olur.:oops:Bilmediğini bilmeyen ! in-
sanlar,hem kendisine hem başkalarına zarar verir.Forumumuza,3 mesajla şeref vermiş arkadaşımız,umarım,bilgi deryası olan forumuzdan eksikliklerini
tamamlar.Yeni olduğu için,derslerimizi kaçırmış olmasını normal karşılıyorum.Umarım,bundan sonra
her işe balıklama atlayıp sıkıntıya düşmez,
başkasınada ahkam kesmez.

Son düzenleme:
Soruyu soran Saim Sobacı atkadaşımız," 400
kw trafomun ( aslında,kva demek isyiyor.Bil-
miyen diyelim ! ) gücünün tamamını kullan-
mak istiyorım " diyor.Bu ne demek,kompan-
ze edilecek güç 400 kwat demek.Bunun güç
faktörünün 0,7 olduğunu varsaymak 400 kvar kompanzasyona ihtiyaç var demek.Di-
ğer hesapları avkapcı ! buna göre yeniden
yapar ;) .Soruyu anlamak,çözümün yarısı-
dır.Balıklama,av kapmak için atlarsanız,ve
helede kva ile kvar arasındaki farkı bile bilmi-
yorsanız komik olursunuz.Bu tip hatalara
rastladığımda,işvereni arayıp " böyle bir ha-
tayı yapan Mühendis ise hemen işten at,yok
teknisyen ise onu eğitin " derim.Biz bu tip
hata yapan Mühendisler içinde Mühendis
tabiri yerine Müyendiz ( çeyrek mühendis an-
lamında ) deriz.Umarım,insanlara yardım et-
mek yerine,avkapcılığın zararını bu vesile ile
ayırdetmiş olur.:oops:Bilmediğini bilmeyen ! in-
sanlar,hem kendisine hem başkalarına zarar verir.Forumumuza,3 mesajla şeref vermiş arkadaşımız,umarım,bilgi deryası olan forumuzdan eksikliklerini
tamamlar.Yeni olduğu için,derslerimizi kaçırmış olmasını normal karşılıyorum.Umarım,bundan sonra
her işe balıklama atlayıp sıkıntıya düşmez,
başkasınada ahkam kesmez.

Öncelikle sen atladın benim yorumuma kendi tayfanıda yanına alıp yalan yanlış konuşuyorsun konuyu trollüyorsun sen devam et bildiğin yolda öyle bedava bilgi yok 400 kva lık trafoya 400 kvar kompanzasyon panosu koyun
Madem eğitim veriyormuşsunuz sizden ricam özellikle eğitimlerinizde de millete böyle öğretin

Soruyu ben sormadım.Tekrar oku.Burayı tica-
rethaneye çevirmek için bilgi sahibi olmanız
lazım.Mühendismisiniz ? Yoksa,dediğimiz !
tiplerdenmi ? Soruyu ve cevapları tekrar oku.Ne dedik,soruyu anlamak,çözümün ya-
rısıdır dedik.Önce,kva kvar farkını öğren,sa-
tışa öyle çık.Bu okuluda takip edersen,bel-
ki terfi ! edersin.;)Şu 200 kvalık ! mucize
sır formülleri bahşederseniz ayrıca minnet-
taar oluruz.:cool:

Son düzenleme:
Merhaba.market ve restorantlarda kompanzasyon panosu isteniyor.işletmenin kendine özel trafosu yok.sözlesmeye göre mahalle trafosundan hattı getiriyor ilgili firma.bu pano neye göre yapılacak.cünkü izlediğim her kompanzasyon panosu videosunda trafo gücüne göre hesaplamalar yapıyor.yani böyle kücuk isletmelerde nasıl yapılıyor bi pano.türkçe kaynaklardan baktim ama net bir cevap alamadım.cosQ değeri ne olacak mesela.işletmenin reaktif cezaya girip girmediğini bilmeden kompanzasyon panosu yapılabilir mi ? Kısacası neleri baz almamız gerekiyor.lütfen yardımcı olurmusunuz.

Merhaba.market ve restorantlarda kompanzasyon panosu isteniyor.işletmenin kendine özel trafosu yok.sözlesmeye göre mahalle trafosundan hattı getiriyor ilgili firma.bu pano neye göre yapılacak.cünkü izlediğim her kompanzasyon panosu videosunda trafo gücüne göre hesaplamalar yapıyor.yani böyle kücuk isletmelerde nasıl yapılıyor bi pano.türkçe kaynaklardan baktim ama net bir cevap alamadım.cosQ değeri ne olacak mesela.işletmenin reaktif cezaya girip girmediğini bilmeden kompanzasyon panosu yapılabilir mi ? Kısacası neleri baz almamız gerekiyor.lütfen yardımcı olurmusunuz.

Reaktif ölçümü yapılır ihtiyacınıza göre kompanzasyon panonuz dizayn edilir

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri