Kompanzasyon panosu

Sedat efe

Üye
Ornegin:Bir fabrikanın kompanzasyon panosu yapmak için ilk yapmam gereken işler nelerdir?nelere dikkat etmeliyim?panosunu yapıyoruz ama üzerindeki malzemeler nasıl seciliyo kondansator kontaktaktor vs. Direk konuları okudum kafam karıştı hesaplamalardan dolayı mühendis değilim mes.lisesi mezunuyum benim kapasiteyi aştı daha doğrusu kompanzasyondan soğudum daha anlaşılır düşük seviyede anlatabilirmisiniz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
  1. fabrikanın kurulu gücünü bilmeniz gerekir öncelikle
  2. daha sonra fabrikadaki kurulu gücü analiz etmelisiniz. ups varsa başka, motor varsa başka kriterler devreye girmekte
  3. sonra fabrikanın az yoğun orta yoğun ve çalışmıyorkenki harcamalarını bilmeniz lazım ki kademeleri sağlıklı bir şekilde oluşturun.
  4. trafo indüktiftir ve bunun için tesis boşken tesise uygun bir sabit kademe koymak gerekir.
  5. bunlar belirlendikten sonra malzeme ve gerekenler zaten liste olarak bu sitede defalarca paylaşıldı.
ancak bilginiz yoksa fabrikadan başlamanız hem size hem o fabrikaya zarar. küçük işletmelerle başlamanızı öneririm

Böyle işçilerin ve çalışanların kendi hüsnü niyetleriyle yapıp devreye aldıkları tesis kısımları ileride bazı sorunlara sebebiyet verebilir . Şöyle ki ; bu işleri bu alanda uzmanlaşmış şirketlerin önce bir fizibilite çalışması daha sonra proje çizimi ve inşa uygulaması ile yapması her zaman iş güvenliği açısından elzemdir . Bu işlerle iş başa düşünce uğraşan insanların öngöremediği sebepler yüzünden meydana gelebilecek bir iş kazasında kimler taşın altında kalır bilinmez . Hele başınızda bir mühendis yoksa bu işlere hiç kalkışmayın.

Konu ile ilgili bilgi sahibi olmak istedim gidipte büyük bir işletmenin kompanzasyonunu yapicam demedim öğrenmek suçumu yani redskymuscular teşekkür ederim

Ogrenmek suç değil
Ama uyarmak bu işin doğasında var.
Bu forumu gezersen su cumleye çok denk gelirsin.
Elektrikci nin isini elektrikciye birak.

Arkadaşımız zaten meslek lisesi mezunu imiş

Son düzenleme:
Hemde elektrikçi kendimi bazı konularda bilgi sahibi olmak çünkü bi fabrikada kompanzasyon panosu vardı hata vardı sistemde kac tane usta geldi yapamadılar olc aletiyle olcmedıkları yer kalmadı pano bağlantılarını yapiyorum ama içindeki malzemeleri neye göre hesaplarını kademeleri olsun kondansatorleri nasıl seçilmesi zaten pano montajı yapiyorum bilgim var kime hesaplamalarla ilgili bisey sorsam bu konular seni asar ben sormadim sizde cvp demediniz kabul edelim konuyu kaparalim yardim eden arkadaslara tessekkur

Merhaba kurulu konpanze var tadilat istiyor kondastor gucleri silinmis sistemin gucu 51kw arti 50 adet floresan lanba entes 7 kademe cihaz var kademelere kac kvar kondastor baglanmasi lazim sabit konsastor kac kvar olmasilazim tesekkurederim

Öncelikle,röleyi trifaze beslemeli ve 12 kademeli tiple değiştirmeniz gerekir.6 adedi-
ni monofaze ( 3adet 1 kvar,3 adet 1,5 kvar) diğerlerini 2,5-5-7,5-10-12,5-15 gibi
düşünebilirsiniz.Trafolu müşteri değilseniz,sabite ihtiyaç olmaz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri