Hedef cosfi 1 dir. Rezonans riski varsa pasif harmonik filtre (Rezonans önleyici filtre) li tasarım yapılır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Harmonik ölçümü ve analiziyle. Burada işin profesyonellik kısmı devreye giriyor.
Bu analizleri yapabileceğim ve cosfi ölçümü yapabileceğim ölçü aleti öneriniz var mı? Bütçem 500-600 lira kadar, max 1000tl. Bu bütçeye iyi mi olur kötü mü olur bilemedim. Tavsiyeleriniz ne olur?

Bu analizleri yapabileceğim ve cosfi ölçümü yapabileceğim ölçü aleti öneriniz var mı? Bütçem 500-600 lira kadar, max 1000tl. Bu bütçeye iyi mi olur kötü mü olur bilemedim. Tavsiyeleriniz ne olur?
O bütçeye entesin vasat tabiri edebileceğim pano üzerine monte edilebilen analizörlerden bile almak zor kaldı ki böyle bir cihaz zaten ana panoda olması gerekir.
https://www.shopcedetas.com/mpr-63-42-entes-enerji-analizoru

Bu işi profesyonel olarak yapan firmalarda aşağıdaki seyyar cihaz var.
https://olcualetlerisepeti.com/urun/3009-fluke-437-ii-uc-fazli-guc-kalitesi-ve-enerji-analizoru.aspx

Hedef cosfi 0,99 neden olmasın ki sorusuna cevap;
Aslan kral diye bir çizgi film vardı orada "Hakuna matata" diye bir söz vardır sıkıntı yok herşey yolunda manasında sistemi ne kadar mükemmel kurarsan set ettiğin hedef cosfiye o kadar yaklaşabilirsin.
Aynı çizgi filmde görebildiğinin ötesine bak der yani hedefini yüksek tut ki netice o derecede başarılı olsun. 😁

Kolay gelsin.

O bütçeye entesin vasat tabiri edebileceğim pano üzerine monte edilebilen analizörlerden bile almak zor kaldı ki böyle bir cihaz zaten ana panoda olması gerekir.
https://www.shopcedetas.com/mpr-63-42-entes-enerji-analizoru

Bu işi profesyonel olarak yapan firmalarda aşağıdaki seyyar cihaz var.
https://olcualetlerisepeti.com/urun/3009-fluke-437-ii-uc-fazli-guc-kalitesi-ve-enerji-analizoru.aspx

Hedef cosfi 0,99 neden olmasın ki sorusuna cevap;
Aslan kral diye bir çizgi film vardı orada "Hakuna matata" diye bir söz vardır sıkıntı yok herşey yolunda manasında sistemi ne kadar mükemmel kurarsan set ettiğin hedef cosfiye o kadar yaklaşabilirsin.
Aynı çizgi filmde görebildiğinin ötesine bak der yani hedefini yüksek tut ki netice o derecede başarılı olsun. 😁

Kolay gelsin.
😄
Hassas olan acayip pahalıymış, diğeri önemli olmayan yerler için kullanılabilinir sanırım.

Cosfi 0,99 olması olayı ise derste bize 0,99 yapicam derken sistem kapasitife geçmesin diye 0,97 civarı yapılıyor demişti. Fabrikada çalışan bir öğrencide bizim fabrikada 0,95 yapılıyor demişti hatırladığım kadarıyla 2. sınıftaydı çünkü. Ondan sordum fabrika karakteristiğine göre mi karar vereceğiz diye.

😄
Hassas olan acayip pahalıymış, diğeri önemli olmayan yerler için kullanılabilinir sanırım.

Cosfi 0,99 olması olayı ise derste bize 0,99 yapicam derken sistem kapasitife geçmesin diye 0,97 civarı yapılıyor demişti. Fabrikada çalışan bir öğrencide bizim fabrikada 0,95 yapılıyor demişti hatırladığım kadarıyla 2. sınıftaydı çünkü. Ondan sordum fabrika karakteristiğine göre mi karar vereceğiz diye.
Okuldaki hocalarımızın çoğunun maalesef uygulama tecrübesi hiç yok yada zayıf (Bazı değerli hocalarımı tenzih ederim.).
Daha önce de belirttiğim gibi sistemini kademelerini ne kadar hassas belirlersen ( Çoğunlukla Proje sonrası uygulamada takip edip bazı değişiklikler yapmak gerekir. ) hedefi tutturmada sorun yaşamazsın.
Benim sistemim çok tutarsız +/- (kapasitif/endüktif) oynama çok oluyor bir türlü hedefi tutturamıyorum diye ben hedef cosfi değerini 0,97 yapıyorum demek yanlış içinde yanlış yapmak demektir. 0,95-0,97end zaten trafolu tesisler için ceza değeridir.
Eski çalıştığım firmada Metin ustam vardı Kocaeli Valilik binasının elektrik işlerini yapıyor bir gün beni aradı abi dedi kapasitif %400 !!! mahvolduk ne olur yardım et. Bir gittim, şantiye halinde yapım devam ediyor led aydınlatmalar bitmiş çalışma yapılırken de full açmışlar sürekli yanıyor, trafo sabitleride yüksek seçilmiş birde sürekli devrede :) Dedim harmonik analizör bul ana panoda şönt reaktörler var devreye almamış ölçüm yapıp devreye alalım. O pahalı cihazın aynısı ile ölçümleri yaptık reaktörleri devreye aldık, kış günü elektrik odalarında rutubet var tüm pano odalarına ısıtıcı koy aktif gücü arttırman lazım yoksa indeksi hayatta toparlayamazsın şalt malzeme için de rutubet iyi değil dedim. 1 ay sonra %14,9 kapasitif ile ucu ucuna yırttılar bana nasıl dua ediyor. Abi yüklü ceza yiyecektik iyi ki geldin dedi. Eskiden ekmek yediğim firma zamanım da var neden yardımcı olmayayım dedim. Güzel bir anımdı.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri