Kompanzasyon Kontaktörü Bakımı

ibrahim_g

Üye
Merhaba arkadaşlar kompanzasyon panolarımızda kullandığımız 75 kvar, 50 kvar, 25 kvar gibi kademelere ait kontaktörlerin kontakları fazlaca kirlenmiş veya ark yapmış olabiliyor. Kontaktörlerin kontak bakımları veya gerektiği durumlarda kontak değişimleri ile ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız faydalı olacaktır. Ben kontak temizliği için tel fırça ve kontak spreyi kullanıyorum. Ark yapan kontaklar için zımpara işlemi yapıyorum. Ancak zımpara yapmak sorun oluşturabiliyor . Eğer kontaklar açılı basarsa bu durumda kablolarda aşırı ısınma olabilir. Sizlerin de tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
" Kontak bakımı " adı altında zımparalama /
eğeleme olmaz.Bozulan kontak yenisi ile de-
ğiştirilir.Aslında,doğru seçilmiş ! kontaktörler
için kontak ömrü asgari 10-15 ( mekanik ömür ) yıldır.Sanki değeri end/kap. 1-2 olsun
diye set değerleri düşük tutulursa ( düşük tu-
tana sanki kol saati hediye ediyorlar ;) ) ,çok sık şalt sayısına sebep olunur.Birde,kon-
dansatör için özel kontaktör yerine normal
kontaktör kullanılıyorsa,zımparala babam
zımparala :rolleyes:Min şalt için önerilen ! end. set
değeri 14,kapasitif set değeri 11 dir.

için kontak ömrü asgari 10-15 ( mekanik ömür ) yıldır.Sanki değeri end/kap. 1-2 olsun
tana sanki kol saati hediye ediyorlar ;) ) ,çok sık şalt sayısına sebep olunur.Birde,kon-

Zımpara ve eğeleme iyi sonuç vermez eğer kontak yüzeyleri tam olarak birleşmezse ancak alternatif çözümler bularak maliyeti azaltmanın da bir yolu olmalı.

Merhaba arkadaşlar kompanzasyon panolarımızda kullandığımız 75 kvar, 50 kvar, 25 kvar gibi kademelere ait kontaktörlerin kontakları fazlaca kirlenmiş veya ark yapmış olabiliyor. Kontaktörlerin kontak bakımları veya gerektiği durumlarda kontak değişimleri ile ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız faydalı olacaktır. Ben kontak temizliği için tel fırça ve kontak spreyi kullanıyorum. Ark yapan kontaklar için zımpara işlemi yapıyorum. Ancak zımpara yapmak sorun oluşturabiliyor . Eğer kontaklar açılı basarsa bu durumda kablolarda aşırı ısınma olabilir. Sizlerin de tecrübelerinden faydalanmak isterim.
tamir takımları var satıyorlarsa kontakları değiştirmen daha iyi olur tamir takımı yoksa da yapacak bir şey yok mecbur değişeceksin zımpara kullanacak ise zımpara işlemine küçük numaradan başlayıp büyüğe doğru gitmen daha iyi olur en son 1500 2000 lik zımpara kullan yüzeylerin oturmasına dikkat et

arayıp da bulamıcanız bilgiler bunlar iyi değerlendirmek lazım.

acil durumda anı kurtarmak için yapılabilir ama uzun vade yapılmaz
işletmede kısma yapılmayacak yerlerden bir yer cezaya girdiğinde oradaki maliyet olarak gördüğü şey elektrik faturası olarak döner, seve seve öder.

sistem eski ise ve bu tarz arızalar sürekli yaşanıyorsa komple bir revizyon yapılıp maliyeti uzun vadeye yayabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri