kompanzasyon kondansatörünnü kısa devresiyle dağıtım şirketindeki kesicinin açması

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam fabrikamızda meydana gelen ve ilginç diyebileceğimiz bir arızayı sizinle paylaşmak istedim.

Bütün fabrikalardaki tek hat şemasına paralel olan bir sistemiimz var.Yani giriş ölçü ve çıkış kesicileri, trafo , adp ve kompanzasyon panosu.

Kompanzasyon panosunda bir adet kondansatörün kısa devresiyle beraber ; kondansatörün şalteri , kompanzasyon panosunun ana şallteri , ADP nin ana şalteri açtı.Fabrikadaki kesici açmadı ama dağıtım şirketindeki kesici açtı.

Bana çok enteresan ve nadir görülebilecek bir arıza gibi geldi.

Sizlerin de bu konudaki fikirlerinizi almak istedim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam fabrikamızda meydana gelen ve ilginç diyebileceğimiz bir arızayı sizinle paylaşmak istedim.

Bütün fabrikalardaki tek hat şemasına paralel olan bir sistemiimz var.Yani giriş ölçü ve çıkış kesicileri, trafo , adp ve kompanzasyon panosu.

Kompanzasyon panosunda bir adet kondansatörün kısa devresiyle beraber ; kondansatörün şalteri , kompanzasyon panosunun ana şallteri , ADP nin ana şalteri açtı.Fabrikadaki kesici açmadı ama dağıtım şirketindeki kesici açtı.

Bana çok enteresan ve nadir görülebilecek bir arıza gibi geldi.

Sizlerin de bu konudaki fikirlerinizi almak istedim.

Röle ayarınızın zamanı (t) muhtemelen yüksek girilmiş normalde sizin kesicinin açması lazımdı dağıtım şirketinin kesicisinin açması selektivite de hata olduğunu gösterir.Röleinizin açma zamanını kısaltmanız lazım milisaniye mertebesinde

aslında sorun fabrikanızda bulunan kesicinin kendisinde, kesici rölesinin zamanını kontrol etmenizi öneririm. bu tarz sorunlar genelde kompanzasyon bakımı işlemleri esnasında ortaya çıkar ama sizinki atlanmış sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri