kompanzasyon kondansatörü insanı çarpar mı?

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

20 kvar lık bir kompanzasyon kondansatörü var diyelim 3 fazlı.
Arızalı ve değişmesi gerekli.
Uçlar birbirine kısa devre olduğunda herhangi bir patlama vs bir durum olur mu?
Çıplak elle uçlarına temas etsek ne derece de bir akıma maruz kalırız yada kalınır mı?

2. sorum ise;

kompanzasyon sisteminde devredeki balast,transformatör vs manyetik alan prensibi ile çalışan,elektrik enerjisini yine elektrik enerjisini dönüştüren bu tip bobinli cihazlar,manyetik alanlarının temini için indüktif reaktif güce ihtiyaç duyuyorlar.
Bu reaktif güç,sadece mantetik alan oluşturmaya yarıyor..
Kompanzasyon konularına bakıyorum..Bazı forumlarda Bu reaktif gücü alıcı, şebekeden çeker diyor,bazılarında ise sisteme rektif güç verir diye yazıyor..
Hangisi doğru?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1)Şarjlı kondansatörler kendi iç dirençleri nedeniyle enerjisi kesildikten yaklaşık 180sn sonra 75V'a düşer, insan için tehlikeli gerilim değeri 50v'tur. Sık devreye girip çıkma ihtimali olan kondansatörler için ilave deşarj ünitesi kullanmak kondansatör ömrü açısından önemlidir.
Kondansatör direk kısa devre edilmemelidir.
2)Döner manyetik alanı oluşturan faz farkıdır, faz farkını oluşturan da yükün kendisidir. Omik bir yük faz farkı oluşturmazken, endüktif bir yük faz farkı oluşmasına sebebiyet verir. Konuyla ilgili temel kaynakları incelerseniz bunu çok iyi anlarsınız.

alıcı şebekeden indüktif reaktif güç çeker,kompanzasyon yaparak aynı değerde(yada izin verilen sınırlar içerisinde yakın bir değerde) kapasitif reaktif güç verir.
indüktif bir yükte akım gerilimden 90 derece geridedir.bunu dengelemek için kompanzasyon yapılarak akımın gerilimden 90 derece ileride olduğu kapasitif güç şebekeye verilir.

kondansatör arızalandıgında muhtemelen şişmiş,ve bu durumda da iç kısım ile üzerindeki klemens bağlantısı kesilmiş olacaktır.

Kompanzasyon Arızaları

linkte kompanzasyon hesap programı da verilmiş

Bu konuda bir kavram kargaşası olduğu aşikar ; doğru ve mantıklı kullanım şudur ki kompanzasyon sistemleri ile sistemin ihtiyacı olan reaktif güç şebekeden çekilmek yerine ; kompanzasyon tesisinden çekilmekte ; böylece iletim hatlarından reaktif güç taşınmadığından hatların iletim kapasitesi artarak iletim sistemi oh be çekmekte ; tüketicide endüktif tüketimi yüzünden cezaya girmeyip selamet bulmakta ; bu durumda görüldüğü gibi herkes mutlu mesut olmaktadır ; kondansatör çarparmı diyorsunuz ; bir kaynaktan çıkan akım kendine başka bir yoldan dönecek istikamet yani iletken zemin bulduğu anda ben buna acıyım çarpmayım demez ; eliniz vücudunuz toprak ve kondansatörün üst zemini yoluyla güzel bir çarpılmaya uğrayabilirsiniz ayakkabılarınız yeterince izole değil ve ortamda sulu zırtlaksa...........

Kompanzasyon konusunda sitemizde ve nette sınırsız bilgiler var. Ben kendim bu bilgilerden derleme yaparak Kompanzasyon olayını kolay anlayabilmeniz için ortaya birşeyler çıkardım umarım faydalı olmuşumdur;

Endüktif özellikteki bir sisteme ait güç katsayısının düzeltilebilmesi için, güç üçgeninde görünür gücün (S) ve güç açısının (θ) küçülmesi dolayısıyla cosθ nin büyümesi gerekir. Görünür gücün küçülmesi ancak güç üçgeninde Q bileşeninin küçülmesi ile mümkündür.

Amaç görünür gücün aktif güce yakın olmasıdır (Vektörel olarak). Sistemlerde endüktif reaktif güç (QL) mevcut olduğundan, devreye kapasitif reaktif güç (QC) eklenerek toplam reaktif güç azaltılabilir. Bu amaçla paralel kondansatör grupları bağlanır. Böylece endüktif yük için gereken reaktif güç hatlardan değilde yüke paralel bağlanan kondansatörlerden sağlanır. Burada temel prensip bobin ve kondansatörlerin farklı zamanlarda şarj ve deşarj olmalarıdır.
komp1.jpg
Devrede C yokken endüktif yükün çektiği aktif güç P ve güç katsayısı cos(θ1) olsun. Kondansatörün yüke paralel bağlanmasının amacı yükün kompanzasyondan etkilenmemesi içindir. Yani devreye kondansatör bağlansada, yükün aynı I[SUB]y[/SUB] akımı ve aynı aktif gücü çekmesidir. Bunun nedeni kaynağa paralel bağlı yüklerin birbirinden bağımsız davranmasıdır.

Yüke uygulanan gerilim sabit olduğundan endüktif yükün akımı (Iy) ve aktif gücü aynı kalır. Paralel bağlanan kondansatör, yükü değil toplam devre akımını (Ihat) ve devre empedansını etkiler.
komp.jpg
Şekil de görüleceği gibi endüktif yük, kaynak gerilimden (uc(t)) θ1 açısı ile geri fazlıdır. Kapasite akımı (Ic) kaynak geriliminden 90 derece ileri fazlıdır. Toplam akımı ifade eden hat akımı ise kaynak geriliminden θ2 açısı ile geri fazlıdır.

[FONT=&amp]Netice itibariyle Kompanzasyon yaparak Endüktif yüklerden dolayı oluşan devre Akım ile gerilimi arasındaki faz farkı minimuma indirgemiş dolayısıyla da reaktif güç tüketimini minimuma indirgenmiştir oluyoruz.[/FONT]

Gerekli Kondansatör Değerinin Belirlenmesi
Endüktif yükün güç katsayısı ve aktif gücü (P, cosθ) parametreleri bilindiğinde, sistemin kompanzasyonu için bağlanması gereken kondansatör grubunun belirlenmesi çok ömenlidir. Çünkü sistemin stabil çalışabilmesi için bu değerler çok önemlidir.
P = aktif güç

θ1 = endüktif yükün açısı

θ2 = kompanzasyon sonrası yükün açısı
kompson.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konuda bir kavram kargaşası olduğu aşikar ; doğru ve mantıklı kullanım şudur ki kompanzasyon sistemleri ile sistemin ihtiyacı olan reaktif güç şebekeden çekilmek yerine ; kompanzasyon tesisinden çekilmekte ; böylece iletim hatlarından reaktif güç taşınmadığından hatların iletim kapasitesi artarak iletim sistemi oh be çekmekte ; tüketicide endüktif tüketimi yüzünden cezaya girmeyip selamet bulmakta ; bu durumda görüldüğü gibi herkes mutlu mesut olmaktadır ; kondansatör çarparmı diyorsunuz ; bir kaynaktan çıkan akım kendine başka bir yoldan dönecek istikamet yani iletken zemin bulduğu anda ben buna acıyım çarpmayım demez ; eliniz vücudunuz toprak ve kondansatörün üst zemini yoluyla güzel bir çarpılmaya uğrayabilirsiniz ayakkabılarınız yeterince izole değil ve ortamda sulu zırtlaksa...........

Ustam sonuçta alıcı (yani motor,balast),ihtiyaç duyduğu endüktif gücü kondansatörden çeker..
işi bittikten sonra da tekrar ona geri verir doğrumu anlıyorum:)
Şebekeden çekiyor olsa idi, kompanzeden söz edilemezdi mantık olarak.

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri