Kompanzasyon kademe dağılımı ?

eskici09

Üye
Merhabalar , kampanzasyon panolarını revize işlemi yapacağım 500kvar 'lık bir sistemde 12 kademeli bir rölede dağılımı nasıl yapmalıyım , bunu yaparken en yüksek kondansatör değerim kac kvar olabilir ? ben genelde hep 50kvar'lık gördüm 75 -100 kvar arası kondansatör bağlasam sıkıntı yaşar mıyım ? (EMO eğitiminde 50 kvardan fazla gücü bölerek devreye sokmamız önerildi kontaktörün yardımcı kontağından beslemek gibi ) nette araştırdığımda 80 kvar lık felan bağlanmış gibi bu durumu yaşayanlar var mı ne önerirsiniz ? (Trafo gücü 1000kva)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İşletmede mustakil çalışan ( işletme dışı durumlarda) aydınlatma, vinç vs gibi. En küçük kademeyi onunla başlayıp, 1-2-2-4-4-8 -8-8-8-8-8-8,
gibi gidebilirsiniz. dediğini gibi 50 kVAR dan büyük güç oluşuyorsa, 1. kontaktörün yardımcı kontagından 2. kontaktörü devreye alarak gücü bölebilirsiniz. Hemde, kontaktör boyutu da küçülmüş olacaktır..

2*50+2*80+50+50+40+40+25+25+15+15+12,5+10
Fazlanın zararı olmaz.
5+10+10+15+25+30+40+50+(2*30)+(2*40)+(2*50)+(2*50) böyle düşünüyorum 525kvar topluyor , birde tabi kondansatörleri 440v olarak alıcam 400v ' ta biraz daha değerleri düşecek

Merhabalar , kampanzasyon panolarını revize işlemi yapacağım 500kvar 'lık bir sistemde 12 kademeli bir rölede dağılımı nasıl yapmalıyım , bunu yaparken en yüksek kondansatör değerim kac kvar olabilir ? ben genelde hep 50kvar'lık gördüm 75 -100 kvar arası kondansatör bağlasam sıkıntı yaşar mıyım ? (EMO eğitiminde 50 kvardan fazla gücü bölerek devreye sokmamız önerildi kontaktörün yardımcı kontağından beslemek gibi ) nette araştırdığımda 80 kvar lık felan bağlanmış gibi bu durumu yaşayanlar var mı ne önerirsiniz ? (Trafo gücü 1000kva)
En düşük güçlü kondansatörün, Akım trafo değerine göre seçilmesi gerekir. Kondansatör akımı / akım trafo çarpanı değerininin, rölenin minimum algılama akım değerine eşit veya yüksek olması gerekir. Aksi taktirde kademe röle tarafından otomatik tanıma İle tanınmaz, manuel değer girişi de ancak rölenin tanıyabileceği en küçük değer olarak girilebilir.
Rölelerin minimum akım algılama değerleri markaya göre değişiklik gösteriyor

5-6k var eşik değeriniz olur yani bu değerin altındaki kondansatörleri görmez muhtemelen.

Trafoya yakın tesislerde,450 volt olarak seçim yapmak daha uygun olur.Yeni de-
ğer için 0,79 çarpım değerini dikkate ala-
caksınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri