Kompanzasyon Kaç kW'tan Sonra Zorunludur?

9 kW' dan yukarısında ölçme zorunluluğuna dair herhangi bir madde bulamadım bu tebliğlerde.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ekli mevzuatın 8. maddesine bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 21 Dağıım şti. Tarife usul ve esasları.rar
    22.6 KB · Görüntüleme: 230
evet gördüm ilginiz için teşekkürler

arkadaşlar kompanzasyonda 8 kademe var bunların 2.3.4 kademeleri 220 volt kondansatör bağlı diğer 5 kademede 380 volt kondansatör bağlı kompanzasyon endüktif hatası veriyor ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim...

9 KW uzeri aktif kullanimin % 25 ini gecerse cezaya giriyor diye biliyorum. yanlisim yoksa.

9kw üzeri abonelerde kombi sayaç takma zorunluluğu var.ister kompanze yap ister yapma. Ama yapmazsan cezayı ödersin. 50kw üzeri abonelerde kompanzasyon yapmak zorunlu.

Bağlantı gücü 9 kw tan büyük olan tesisler için reaktif ve kapasitif enerjiyi ölçmek için gerekli düzenek kurulması gerekir .doalyısıyla kompanzasyon da gerekir..

Bağlantı gücü 50KVA altında olan tesisler için endüktif reaktif %33'ü kapasitif reaktif %20'yi geçememeli.
Bağlantı gücü 50KVA ve üzeri olan tesisler için endüktif reaktif %20'ü kapasitif reaktif %15'i geçememeli.

teşekkürler

Bence burada 9 kw meselesinde diğer bir önemli nokta atlanıyor, reaktif güç limitler içinde kalsa ve ceza yemeseniz bile reaktif kullanım bedelini ödüyorsunuz, yani haybeye para ödüyorsunuz bu durumda kompanzasyon yapmanız menfaatiniz icabıdır.

Saygılar

Reaktif kullanım bedelini neden ödüyoruz ?Biraz açabilirmisiniz ?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri