Kompanzasyon için yardım bekliyorum

anresit

Üye
Arkadaşlar gerekli ölçümleri yaptım ve endüktif değerleri aştıgımı gördüm.

%28 gibi bi değerde. kapasitifde bi sorun yok.

Benim sorum reaktif güç kontrol rölesi ile cosfi ve cosfi2 yi değiştirerek endüktifi aşağı çekebilirmiyim ?

Reaktif Güç Kontrol Rölem Entes RG3-12C dir.

suanki değerler ise : cosfi - endüktif 1.00
kapasitif 1.00

cosfi2 - endüktif 1.00
kapasitif 1.00

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
işletmene yeni cihazlar geldimi motor endüktif yüklü makinalar yada kondansatörlerin ömürleri bitmiş olablilir

Sn.anresit,muratyüğünt arkadaşın yazdıklarına katılıyorum.Önceden oranlar iyi seviyelerde idiyse,şimdi bozulmasının nedenleri;fazladan devreye giren endüktif alıcılar olabilir.Kondansatörlerde kapasite kaybı veya tamamen arızalanma olabilir.Sigorta kontaktör vs. arızası olabilir.Ben olsam öncelikle sistemin kontrolünü ve ölçümlerini yaparak oranları düzeltme yolunu seçerdim.Eğer kapasite kaybından kaynaklanan bir sorun yaşıyorsanız,röle ayarları ile kısa vadede çözüm bulabilirsiniz.Ancak bu kondansatörlerin daha sık,sık anahtarlanması sonucunu doğurup,başka arızalara sebep olabilir.Devre elemanlarının ömrünü çok kısaltacağı kesindir.

Arkadaşım şu adımları bi takip et derim.
1- Kondansatör, kontaktör ve sigortaların sağlam mı? Bunun için kademeleri elle devreye al indüktif sayacın durup durmadığını gözlemle.
2- Akım trafoların çekilen nominal akıma uygun mu?
3- Monofaze kondansatör varsa 1.kademede bağlı olmamalı.1. kademede trifaze kond.olmalı.
4- cos fi değerini 0,998-0,999 yap derim ben. Bunları dene sonuca göre devam ederiz.

Monefaze kondastörler nerde baglı olmalı bunun konrolü abb rvc 12 de nasıl yaptırılmalı yardım lütfen benim sıkıntım fazlarda dengesiz akım

önemli olan monofaz ları nerde kullanmak değil fazların dengeli ise yani üç fazında endüktif yükü eşitse hiç mofaz için uğraşma eğer dengesiz ise monafaz kondansatörlerini kullan bu senin rölen monofazı desteliyormu yani rçlen üç ayrı fazı endüktif yükü ayrı ayrı ölçüm yapabiliyormu yoksa röleyi değiştirmen gerekiyor

cos 2 değeri sadece jenaratör için bir fayda sağlamaz.Eğer kompanzasyonu etkileyecek yeni alıcılar eklenmediyse kompanzasyon panonun bakımını yapman gerekiyor.

Arkadaşlar gerekli ölçümleri yaptım ve endüktif değerleri aştıgımı gördüm.

%28 gibi bi değerde. kapasitifde bi sorun yok.

Benim sorum reaktif güç kontrol rölesi ile cosfi ve cosfi2 yi değiştirerek endüktifi aşağı çekebilirmiyim ?

Reaktif Güç Kontrol Rölem Entes RG3-12C dir.

suanki değerler ise : cosfi - endüktif 1.00
kapasitif 1.00

cosfi2 - endüktif 1.00
kapasitif 1.00

entes rölde tek hedef cos fi vardır. ya ind seçersin yada cap. ok.?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri