kompanzasyon için enerji analizörü okuyabilmek

elektro 01

Üye
arkadaşlar herkezin paylaşımı çok güzel yalnız ben kafamdaki soru işretine cevap bulamadım işletmeye gidiyoruz ve bakıyoruz R.G.K.R. VAR KOMPANZASYONU KAPATIP COSQ BAKIP YADA eneji analizörü var biz enerji analizöründe hangi dgerleri ele alıp yazp çizip bölüm çarpıp nasıl bir kompanzasyona ihtiyacı oldugunu belirleyecez mühendis degilim şöyle basit usulle yani bende demek istiyorum buranın bukadar reakti tüketimi var şuanki cosq bu buraya şu tür kompanzasyon yapılır kondansatörler bu olur gibi anlamak istiyorum ve bunu en iyi paylaşıp ögrenecegim kısım burası türkiyemin her bölgesinden bu işle ugraşan arkadaşlar burada aydınlatır paylaşırsanız sevinirim foruma iştirak eden herkeze kolay gelsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar herkezin paylaşımı çok güzel yalnız ben kafamdaki soru işretine cevap bulamadım işletmeye gidiyoruz ve bakıyoruz R.G.K.R. VAR KOMPANZASYONU KAPATIP COSQ BAKIP YADA eneji analizörü var biz enerji analizöründe hangi dgerleri ele alıp yazp çizip bölüm çarpıp nasıl bir kompanzasyona ihtiyacı oldugunu belirleyecez mühendis degilim şöyle basit usulle yani bende demek istiyorum buranın bukadar reakti tüketimi var şuanki cosq bu buraya şu tür kompanzasyon yapılır kondansatörler bu olur gibi anlamak istiyorum ve bunu en iyi paylaşıp ögrenecegim kısım burası türkiyemin her bölgesinden bu işle ugraşan arkadaşlar burada aydınlatır paylaşırsanız sevinirim foruma iştirak eden herkeze kolay gelsin

Kompanzasyon yokken röleden okuduğun değer cosq
O anda şebekeden çeklen akım I
O anda şebekeden çekilen görünür güç S
S=1,732xUxI
O anda çekilen aktif güç P
cosq= P/S
O anda çekilen endüktif reaktif güç Q
sinq=Q/S

veya
Arccosq 'dan q açısını bulup bunun sinüsünü hesaplayıp sinq bulunur. S'i hesaplarsın;
sinq=Q/S 'den Q'yu yani o anda çekilen endüktif reaktif gücü bulursun sistemin o an cosq:1 olması için gerekli kondansatör gücü miktarıda Q'dur.

Bilmem anlatabildim mi? yoksa karışık mı geldi :)

Son düzenleme:
sayın bigpasha mesajlarıma cevap verdiginiz için teşekkür ederim birazcık da karışık olsun biz ugraşalım kolay gelsin iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri