Kompanzasyon Hk.

Abi benim bu kadar matematik bilgim yok şu işi pratikleştiremezmisin dersen eğer(Matematiksel olarak tam doğru olmamakla beraber);
Üç adet motorun aktif güç toplamı 50kw üç motorun cosfi ortalaması (0,64+0,54+0,8)/3 = 0,66
Bu iki veri hesap yapman için yeterlidir P=50kw Cosfi1=0,66

Aydınlatmada manyetik balast elektronik balast durumuna göre değişir. Balast cosfi değeri önemlidir. Bunu biliyorsan yukarıdaki örnekteki gibi hesaba ilave edebilirsin.

Not: Toplamda 56,38kVAr kondansatör gücü ihtiyaç görünmekte sen bunu 60kVAr olarak dizayn edersin ama uygulamada bir bakarsın 30-40kVAr'I geçmiyor ihtiyaç böyle bir durumla karşılaşırsanız motorların tam yükte çalışmadığını, gerilim değeri gibi faktörlerin ihtiyaç olan kondansatör gücünü azaltabileceğini veya arttırabileceğini unutmayın.

Çok teşekkürler Hocam müthiş bir bilgilendirme oldu....İnşaallah önümüzdeki dersimizde Bana vermiş olduğunuz örneklerden yola çıkarak Örnek bir hesaplama yapıp siz Saygıdeğer Hocama Sunacağım Yanlışlarımı daha daha fark edebilmem için saygılar.....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bahsettiğim pratik hesaplamada güç büyüdükçe hata oranı büyüyor örneğin;
1. motor 10kw cosfi:0,8
2. motor 20kw cosfi:0,85
3.motor 30kw cosfi:0,2
4.motor 40kw cosfi:0,7
5.motor 50kw cosfi:0,8
6.motor 60kw cosfi:0,3
7.motor 100kw cosfi:0,7
8.motor 150kw cosfi:0,5

Örneklerde cosfi'leri özellikle farklı seçtim hatayı miktarını görebilmek için. Normal yoldan trigonometrik olarak yaptığımızda sistemin cosfi:0,5 çıkıyor. Cosfi değerlerinin ortalamasını aldığımızda ise cosfi:0,61 buda k faktörü değerinin 0,4 farklı çıkmasına neden oluyor yani 100kw toplamda 40kVar hata büyük bir hata.

K tablosunda cosfi değerlerinin yanında tanfi değerleri var. Örneğin cosfi:0,8 olan motorun endüktif reaktif gücünü bulmak için 0,75 ile çarpman yeterli.
Örneğin: 10kw cosfi:0,8 olan motorun tabloda cosfi:0,8 yanındaki tanfi değeri olan 0,75 ile çarparsak 10x0,75= 7,5kVAr çıkar. Sistemdeki tüm alıcıların endüktif reaktif güç toplamı kadar kapasitif güce ihtiyaç vardır. Bu şekilde tam doğru ve pratik bir hesaplama yapmış olursun.

Mühterem Hocam Tanfi2 dediğimiz nerelerde işimize yarar ....
İkinci bir sorum daha olacak: 15000W'lık bir güce benim tanıdığım bir mühendisten şöylesi bir formül almıştım acaba bu aşağıdaki formülümüzde hata var mı...???
15000Wx0,7x0.99=11 Kvar. Kademeler ise şöyleydi; 1-1-1,5-2,5-5- Acaba burada yanlışlık var mı yoksa doğrumudur?
SAYGILARIMLA...

Mühterem Hocam Tanfi2 dediğimiz nerelerde işimize yarar ....
İkinci bir sorum daha olacak: 15000W'lık bir güce benim tanıdığım bir mühendisten şöylesi bir formül almıştım acaba bu aşağıdaki formülümüzde hata var mı...???
15000Wx0,7x0.99=11 Kvar. Kademeler ise şöyleydi; 1-1-1,5-2,5-5- Acaba burada yanlışlık var mı yoksa doğrumudur?
SAYGILARIMLA...

Cosfi değeri yanındaki tanfi değerinin ne işe yaradığını bir önceki mesajımda örnek vererek açıkladım. Burada anlamadığınız neyse bana onu sorun.
Qc= P x k Formül daha önceleride izah ettiğim gibi bu şekildedir. Verdiğin hesaplamada 0,99 k değeri alınmış olup, 0,7 talep faktörü olabilir. Yani 15kw kurulu gücüm (toplam gücüm) var ancak bunun aynı anda en fazla % 70'ini kullanabilirim kabulüyle 15000x0,7 alınır bu değer talep faktörlü güç olur. Size verdiğim net ve sade temel bilgiler dışında kafa karıştırıcı kaynağı belirsiz bilgiler üzerinde zaman harcamamanızı tavsiye ederim.

Evet Hoca'm mesela; k cetvelinde bulunan cosfi2'nin tam altında bulunan tan2 karelerini soruyorum....cosfi1'in yanındaki tan1'in nasıl kullanacağımızı anladım fakat tan2'yi anlamamışımdır...
Bir de Hoca'm şu k cetvelinin cosfi olarak 0.2'den böyle sırasıyla 0.3-0.4 rakamsal olarak en son 1'e kadar yok mu?? mesela geçen dersimizde vermiş olduğunuz k cetvelinde cosfi1 olarak 0,2 yoktur nedeni ne olabilir acaba....?

Saygıdeğer HOCA'M geçmiş derslerimizden yararlanarak şu aşağıdaki güçleri kendimce bir yere kadar topladım fakat neresini doğru neresini yanlış yaptığımı bana gösterirseniz sevinir saygı ve hürmetlerimle....

1=10kw ve cosfi:0.8
QL=7,5 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

2=20kw ve cosfi:0,68
QL=11.86 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

3=90 kw ve cosfi:0,62
QL=113,85 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

4=60 kw ve cosfi 0,58
QL=84.3 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

Ptoplam=180 KW Toplam Aktif Güç.
Qtoplam=217,51 kVar Toplam Endüktif Reaktif güç aynı zamanda ihtiyaç olan toplam Kondansatör gücü.

Tanfi=217,51/180=1.2083889
Fi=Arctanfi (1.2083889)=.........................Burayı çözememişimdir .
Cosfi=
0.67 Sistemin cosfi değeri.

Hoca'm şu yukarıdaki noktalarla işaretleyip boş bıraktığım yerin yazılacak olan rakamını çözememişim pratik olarak nasıl onu çözerim... İkincisi; pratikte buradaki 0,67 dediğimiz cosfiden mi hedef cosfiye gidiyoruz????

SAYGILAR...

Evet Hoca'm mesela; k cetvelinde bulunan cosfi2'nin tam altında bulunan tan2 karelerini soruyorum....cosfi1'in yanındaki tan1'in nasıl kullanacağımızı anladım fakat tan2'yi anlamamışımdır...
Bir de Hoca'm şu k cetvelinin cosfi olarak 0.2'den böyle sırasıyla 0.3-0.4 rakamsal olarak en son 1'e kadar yok mu?? mesela geçen dersimizde vermiş olduğunuz k cetvelinde cosfi1 olarak 0,2 yoktur nedeni ne olabilir acaba....?

Saygıdeğer HOCA'M geçmiş derslerimizden yararlanarak şu aşağıdaki güçleri kendimce bir yere kadar topladım fakat neresini doğru neresini yanlış yaptığımı bana gösterirseniz sevinir saygı ve hürmetlerimle....

1=10kw ve cosfi:0.8
QL=7,5 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

2=20kw ve cosfi:0,68
QL=11.86 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

3=90 kw ve cosfi:0,62
QL=113,85 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

4=60 kw ve cosfi 0,58
QL=84.3 kVar Motorun Endüktif Reaktif gücü.

Ptoplam=180 KW Toplam Aktif Güç.
Qtoplam=217,51 kVar Toplam Endüktif Reaktif güç aynı zamanda ihtiyaç olan toplam Kondansatör gücü.

Tanfi=217,51/180=1.2083889
Fi=Arctanfi (1.2083889)=.........................Burayı çözememişimdir .
Cosfi=
0.67 Sistemin cosfi değeri.

Hoca'm şu yukarıdaki noktalarla işaretleyip boş bıraktığım yerin yazılacak olan rakamını çözememişim pratik olarak nasıl onu çözerim... İkincisi; pratikte buradaki 0,67 dediğimiz cosfiden mi hedef cosfiye gidiyoruz????

SAYGILAR...

Ø1 açısının cosinüs'ü demek yukarıdaki vektörel gösterime göre komşu dik kenarın(P'nin) uzun kenara(hipotenüse) (S1'e) oranı demektir.
Ø2 açısının cosinüs'ü demek yukarıdaki vektörel gösterime göre komşu dik kenarın(P'nin) uzun kenara(hipotenüse) (S2'ye) oranı demektir.
Ø1 açısının Tangant'ı demek yukarıdaki vektörel gösterime göre karşı dik kenarın(QL'nin) komşu kenara (P'ye) oranı demektir.
Ø2 açısının Tangant'ı demek yukarıdaki vektörel gösterime göre karşı dik kenarın((QL-Qc)'nin yani QT'nin) komşu kenara (P'ye) oranı demektir.
Bu oran değerlere karşılık bir sayı denk gelir;
örnegin cos30= 0,866 dır. Ters trigonometrik fonksiyon gösterimi için Arc ifadesi kullanılır bu oranı sayı olarak verilen vektörün açısını bulmak içindir. Örneğin Arccos(0,866) = 30° çıkan netice derece olarak açıyı verir.

Bu trigonometrik bilgileri kafana yerleştirdikten sonra olayı daha iyi kavrayacağına inanıyorum. Şimdi son kısımdaki sorularına gelelim;
10kw cosfi=0,8 değerli bir motorumuz olsun.
Arccosfi=0,8 hesap makinesinden yaparsak 36,869° olarak açımızı buluruz.
Bu açının tangantı yani tan36,869=0,75 çıkar. Bu işlemleri yapmana gerek yok çünkü k tablosunda cosfi1=0,8 yanında verilen tanfi değeri 0,75 şimdi olayı anlamış olman lazım. Peki bu tangant oranı ne işime yarayacak hemen bakalım.
Tanfi= Q/P idi
Q=Pxtanfi
Q=10x0,75
Q= 7,5kVAr bu değer motorun endüktif reaktif gücüdür. Tam kompanzasyonda yani fi açısı sıfırken yani cosfi=1 iken yani P=S iken gerekli olacak toplam kondansatör gücümüzde 7,5kVAr'dır.

K tablosunda 0,4 altı cosfi1 değeri yoktur çünkü bir tesiste cosfi bu değerin altına düşmesi pek mümkün değildir bu nedenle gerek duyulmamıştır ancak merak ediyorsan bilgisayarının hesap makinesinden bu listeyi rahatlıkla tamamlayabilirsin.

Mühterem Hoca'm;seni çok çok yorduğumun farkındayım senden hakkını helal etmeni rica ederim...
aşağıdaki yazınızın açı hesabını açık bir şekilde örneklendirerek Hesap makinesiyle yapabilirmiyiz (Yani hesap makinesiyle 36,869 rakamı karşımıza nasıl çıkıyor?-Çarparak mı,Bölerek mi,Toplayarak mı...) ....??? İkincisi;Yukaridaki yazdığım değerleri doğru yapmış mıyım acaba birşey söylemediniz...????...
" 10kw cosfi=0,8 değerli bir motorumuz olsun.
Arccosfi=0,8 hesap makinesinden yaparsak 36,869° olarak açımızı buluruz. "
SAYGILARIMLA....

Mühterem Hoca'm;seni çok çok yorduğumun farkındayım senden hakkını helal etmeni rica ederim...
aşağıdaki yazınızın açı hesabını açık bir şekilde örneklendirerek Hesap makinesiyle yapabilirmiyiz (Yani hesap makinesiyle 36,869 rakamı karşımıza nasıl çıkıyor?-Çarparak mı,Bölerek mi,Toplayarak mı...) ....??? İkincisi;Yukaridaki yazdığım değerleri doğru yapmış mıyım acaba birşey söylemediniz...????...
" 10kw cosfi=0,8 değerli bir motorumuz olsun.
Arccosfi=0,8 hesap makinesinden yaparsak 36,869° olarak açımızı buluruz. "
SAYGILARIMLA....
Helal olsun Sn yılmascan ne demek burada bulunma amacımız meslektaşlarımıza ve mesleğe ilgi duyanlara doğru bilgiler verebilmek ve yardımcı olmaya çalışmaktır.
Adım-1 Bilgisayarının hesap makinesini aç.
Adım-2 Görünümden bilimsel sekmesini tıkla
Adım-3 Şimdi 36,86989 açı değerini makineye yazın ardından Cos yazan yere tıklayın. 0,8 çıktığını göreceksiniz.
Adım-4 şimdide oran değeri olan 0,8'i girin ardından INV tuşuna basın ardından cos-1 tuşuna basın. 36,86989 açısını göreceksiniz.

Tavsiye: Trigonometrik bağıntılarla uğraşmak yerine kompanzasyon konusunu kavramaya çalışın ve size daha önceden verdiğim pratik bilgileri kafanızda toparlamaya çalışın.

Helal olsun Sn yılmascan ne demek burada bulunma amacımız meslektaşlarımıza ve mesleğe ilgi duyanlara doğru bilgiler verebilmek ve yardımcı olmaya çalışmaktır.
Adım-1 Bilgisayarının hesap makinesini aç.
Adım-2 Görünümden bilimsel sekmesini tıkla
Adım-3 Şimdi 36,86989 açı değerini makineye yazın ardından Cos yazan yere tıklayın. 0,8 çıktığını göreceksiniz.
Adım-4 şimdide oran değeri olan 0,8'i girin ardından INV tuşuna basın ardından cos-1 tuşuna basın. 36,86989 açısını göreceksiniz.

Tavsiye: Trigonometrik bağıntılarla uğraşmak yerine kompanzasyon konusunu kavramaya çalışın ve size daha önceden verdiğim pratik bilgileri kafanızda toparlamaya çalışın.
Saygıdeğer Hocam,Saygıdeğer güzel insan Yüce Rabbim ne muradın var ise versin inşaallah...Hakikaten Bilgilendirme üslubun mükemmeldir çok çok teşekkür ediyor,Sonsuz saygılarımı sunarım..

Evet hoca'm tavsiyelerine katılıyorum fakat benim küçüklükten beri anlamak istediğim herhangi birşeyi öğrenemediğim zaman ruhuma acayib sıkıntılar girer...Tekrar-tekrar teşekkürlerimi sunarım.......

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri