kompanzasyon hesabı ceza durumu

arkadaşlar ben yeni bir işe girdim ve 3 günlük sayaç değerlerini aldım nedense kapasitif değer hiç artmıyo ve endüktif %42 ceza durumunda benmi yalnış yapıyorum yoksa ne gibi sorun var yardım bekliyorum acil
sayac değerlerini yazayım :

aktif endüktif kapasitif
3.062,281 1.474,293 3,780
3.068,734 1.477,401 3,780
3.075,698 1.480,957 3,780

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kapasitif sayaç, kompanzasyon panosu ihtiyaçtan fazla devrede kaldığı zaman değer kaydeder. Tüm kademeler devreye girdiği halde reaktif değer %40 larda ise panonun kapasitesi yetersiz olabilir.
Pano ve işletme hakkında daha fazla bilgi verirseniz daha ayrıntılı cevaplar gelecektir.

pano üzerinde entes güç rölesi var bu röle üzerinde l1:1000 l2:1000 l3: - 970 lerde değişiyo ben sayaç değerlerinden hesapladığım zaman indüktif % 42 lerde çıkıyo benmi yanlış hesaplıyorum acaba diye kuşkulandım böle yüksek çıkınca şu değerlere bi
göz atabilirmisin rica etsem

Pano eski bir pano ise, kondansatörlerin durumunu bir pens ampermetre alarak sitede tarif edildiği üzere kontrol ediniz. Kondansatörler sağlam, sigortalar açık ise yetersiz kompanzasyon durumu söz konusu olmalı. Kompanzasyon toplam gücünüz ve tesis yüklenme durumunuz, teafonuz var ise gücü belirtirseniz fikir üretebiliriz.

tesis O.G den ölçüm yapıyorsa ve güç tüketiminiz düşükse trafo kaybı yüzünden olabilir.

Kompanzasyonunuz Bakım istiyor.Yani yetersiz.Önce kontaktörleriniz sağlammı onu kontrol edin.Kontaktörler geçirmiyorsa sistem çalışıyor görünür fakat işlev yapmaz.Sonra kondansatör değerlerine bakın.Kondansatörler boşalmış olabilir.

%42 değil %49 cıkıyor buna göre kompanze panon kompile bakımdan gecmesi gerekiyor rolen monafaze ise trafaze ile değiştirsen iyi olur

kardeşim sistemin endüktif basıyor ve kompanzasyon sistemin buna yeterli cevap veremiyor. bunu bir çok sebeb olabilir fakat kapasitif ilerlemiyorsa aklıma ilk gelen kondansatörlerin ya patlamıştır ya ömrünü doldurmuştur.

kondansatörlerin akımlarını pensampermetre ile ölç, kondansatörlerin üzerinde yazan akım oranlarından çok uzaksa değişmesi gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri